چرا برخی گرسنه نمی‌شوند؟

با صنعتی شدن جوامع و رایج شدن سبک زندگی کم تحرک در قرن ۲۱، بسیاری از مردم نگران افزایش وزن خود هستند. آن‌ها به طور مداوم حجم مواد غذایی مصرفی در وعده‌های مختلف را مورد سنجش و کنترل قرار می‌دهند.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، از سوی دیگر، افرادی وجود دارند که از مشکلات اشتهای خود رنج می‌برند. این موضوع می‌تواند حتی از پرخوری نیز خطرناک‌تر باشد. برخی با این سوال مواجه اند که چرا من گرسنه نمی‌شوم؟

در واقع گرسنگی یک پیام طبیعی بدن بوده که نشان دهنده کمبود انرژی و نیاز به سوخت است. بدن انسان به طور مداوم در حال کار کردن است و برای هر فرآیند خود به انرژی نیاز دارد. معده و مغز در فرآیند‌هایی احساس گرسنگی را ایجاد می‌کنند.

فقدان اشتها می‌تواند به دلیل طیف گسترده‌ای از مسائل مانند مشکلات احساسی، عوارض جانبی داروها، و حتی بیماری‌ها بروز کند. اصلی‌ترین دلایل نبود اشتها از منظر دانشمندان شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- استرس

هر گونه استرس یک چالش جدی برای بدن است. زمانی که بدن تحت تاثیر استرس قرار دارد، مغز اقدام به آزادسازی شماری از مواد شیمیایی می‌کند که بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مواد شیمیایی شامل آدرنالین است که باعث افزایش ضربان قلب و کند شدن روند هضم غذا می‌شود. در نتیجه فرد با کاهش اشتها رو به رو می‌شود. با این حال، خوشبختانه این تاثیر کوتاه مدت است.

با این وجود، اگر فرد برای مدت طولانی تحت استرس قرار بگیرد هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌شود. این موضوع باعث افزایش اشتها شده و می‌تواند به پرخوری و اضافه وزن فرد منجر شود.

۲- دارو‌ها

دارو‌ها همواره دارای طیفی از عوارض جانبی هستند که می‌تواند شامل از دست دادن اشتها نیز باشد. دارو‌های شل کننده عضلات، آنتی بیوتیک‌ها، دارو‌های ضدفشار خون، افسردگی، بیماری پارکینسون، و برخی دیگر از دارو‌ها می‌توانند باعث کاهش اشتهای فرد شوند. توصیه می‌شود در صورت مصرف دارویی که باعث کاهش اشتهای شما شده است، با پزشک مشورت کنید. پزشک در بیشتر موارد می‌تواند دارو‌های جدید را جایگزین دارو‌های قبلی کند.

۳- افسردگی

افسردگی یکی از بیماری‌های روانی رایج در قرن حاضر است. این بیماری افراد را به صورت مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. در برخی افراد افسردگی باعث پرخوری و چاقی شده و در برخی دیگر این بیماری باعث از دست دادن اشتها و کاهش وزن افراد می‌شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که به افسردگی شدید مبتلا هستند ممکن است اشتهای خود را به طور کامل از دست بدهند. اگر همزمان با تغییر در خلقیات خود، شاهد کاهش اشتها هستید مراجعه به پزشک ضروری است.

۴- سرماخوردگی و آنفلوآنزا

زمانی که فرد به سرماخوردگی و آنفلوآنزا مبتلا شده، بدن نیازمند دریافت انرژی کافی برای مبارزه با عوامل بیماری زاست. در این زمان بدن به ترشح هورمون سیتوکین اقدام می‌کند. این هورمون باعث ایجاد احساس خستگی و کاهش اشتها می‌شود. در حقیقت ترشح این هورمون باعث می‌شود فرد انرژی خود را صرف فعالیت‌های دیگر نکرده و تا زمان بهبودی استراحت کند. با این وجود، بدن همچنان به مصرف مواد غذایی برای تامین انرژی نیازمند است.

از دیگر مواردی که می‌تواند باعث کاهش اشتهای فرد شود می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- بارداری
۲- مشکلات گوارشی
۳- کم خونی
۴- پیری
۵- دیابت
۶- میگرن
۷- ابتلا به سرطان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.