چطور از گل ارکیده نگهداری کنیم؟

چطور از گل ارکیده نگهداری کنیم؟ گل ارکیده به چه میزان آب نیاز دارد؟ برای نگهداری از گل ارکیده از چه نوع خاکی باید استفاده کنیم؟ همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده را در مطلب پیش رو بخوانید.

اینتیتر – آواسپهر؛ گل ارکیده به عنوان یکی از محبوب ترین و زیباترین گل ها شناخته می شود. این گل، ماندگاری و عمر بلند مدتی دارد و  از جمله گلهای کم دردسر در زمینه نگهداری به شمار می رود و در دسته گیاهان کم نور و کم آب قرار می گیرد.

معمولا گل ارکیده یک تا سه بار در سال گل می دهد و میزان ماندگاری گلهایش به مدت سه تا شش ماه است. پس از آن نیاز به استراحت دارد. از این رو گل ارکیده، انتخاب اول بسیاری از افراد دوست دار گل و گیاه برای نگهداری و مراقبت در خانه هایشان است.

اگر شما هم تصمیم دارید تا از این گل در منزلتان مراقبت کنید پیشنهاد می کنیم مطلب “چطور از گل ارکیده نگهداری کنیم؟” را مطالعه کنید تا همه چیز را درباره مراقبت و نگهداری از این گل زیبا و جذاب بدانید.

بیشتر بخوانید:

انواع گل ارکیده کدامند؟

قبل از اینکه با روش نگهداری گل ارکیده آشنا شویم، نیاز است تا گونه های آن را به خوبی بشناسیم. زیرا هر گونه از گل ارکیده، روش نگهداری خاص خود را دارد. انواع این گل به شرح زیر است:

  • Cypripedium
  •  cattleya
  • Phalaenopsis
  • vanda
  • Cymbidium

cattleya و Phalaenopsis از جمله گونه های بسیار آسیب پذیر هستند و باید مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نشوند و بهتر است که ترجیحا ریشه شان خشک باشند. Cymbidium گونه  ای است که در فصل زمستان گل می دهد.

Cypripedium به آب منظم و نور متوسط نیاز دارد و vanda به نور متوسط تا پرنور برای گل دادن نیاز دارد و ۲ تا ۳ بار در سال گل می دهد.

چطور از گل ارکیده نگهداری کنیم؟

کدام خاک ها برای نگهداری از گل ارکیده مناسب هستند؟

بهتر است برای خاک دهی به گل ارکیده از خاک سبک با زهکشی مناسب استفاده شود. پوسته درخت و خزه درشت از جمله خاک های مناسب برای نگهداری از این گیاه هستند.

 

به این نکته توجه داشته باشید که اگر خاک ارکیده پوسته درخت باشد، لازم است که سالی یک بار یا دو سالی یک بار تعویض شود. زیرا بافت چوبی آن، به مرور زمان خرد شده و خاصیت زهکشی و خارج شدن آب را از دست میدهد.

چگونه خاک گل ارکیده را عوض کنیم؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم بهترین زمان برای تعویض خاک این گل، هر یک تا دو سال است. بوی بد و ناخوشایند گلدان نیز یکی از نشانه های زمان فرا رسیدن تعویض خاک گلدان است. بهتر است در این زمان گلدان این گل را نیز تعویض کنید. حتما به خاطر داشته باشید که هنگام تعویض گلدان زمان گلدهی گل تمام شده باشد. از گلدان های شفاف برای گل ارکیده تان استفاده کنید تا ریشه های این گل به راحتی بتوانند نور مورد نیازشان را از خورشید جذب کنند.

برای تعویض خاک گل ارکیده طبق دستور زیر عمل کنید:

  • ارکیده را با دقت  از گلدان بیرون آورید
  • خاک قبلی را دور ریخته و ریشه های پوسیده و سیاه شده را با قیچی ببرید
  • سپس گیاه را دوباره در گلدان گذاشته و خاک جدید را روی آن بریزید

نحوه آبیاری گل ارکیده چگونه است؟

آبیاری گل ارکیده نیز مانند تمامی گیاهان به محض خشک شدن خاک باید صورت گیرد. اما به طور کلی هفته ای یکبار آبیاری برای این گل کافیست. بهتر است آب بر روی ریشه های هوازی ریخته شود اما بر روی گل ها هرگز آب نریزید، زیرا عمر گل را کم می کند.

نکته مهم دیگر در این رابطه این است که برای آبیاری گل ارکیده از آبی با املاح کم استفاده کنید. اگر در محلی زندگی می کنید که آب املاح زیادی دارد، سعی کنید برای آبیاری گیاهان از آب جوشیده شده استفاده کنید.

چطور از گل ارکیده نگهداری کنیم؟

آبیاری مناسب برای هر کدام از خاک های گل ارکیده چگونه انجام می شود؟

برای خاک پوسته درخت لازم است هر ۷ تا ۱۰ روز یکبار به آن آب بدهید. زیرا پوسته درخت، آب را کمتر در خود نگه می دارد.

برای خاک خزه بهتر است هر ۱۴ تا ۲۱ روز یکبار آن را آبیاری کنید؛ زیرا خزه مثل اسفنج عمل کرده و آب را مدت زمان بیشتری در خود نگه میدارد.

برای خاک های دیگر نیز در شرایطی که دمای محیط معتدل یا سرد است، هر ۱۰ تا ۱۲ روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.

 

گل ارکیده به چه مقدار نور نیاز دارد؟

گل های ارکیده در طول روز نیاز دارند تا مقدار زیادی نور را به صورت غیر مستقیم دریافت کنند. بهترین مکان برای قرار دادن این گل ها، پشت پرده است.اما لازم است بدانید که اگر نور خورشید برای مدتی طولانی براین گل بتابد و یا محل نگهداری آن بیش از حد تاریک باشد، ارکیده گلهایش را از دست می دهد و به مرور زمان خشک می شود.

گل های ارکیده براساس میزان مورد نیاز دریافت نور به دو دسته ارکیده های کم نور و ارکیده های متوسط تا پرنور تقسیم می شوند. گونه ی Phalaenopsis در گروه ارکیده های کم نور قرار می گیرد که بهتر است نور پنجره های شرقی یا شمالی را دریافت کند. گونه های Cattleya ، Cymbidium و vanda در گروه ارکیده های با نیاز نوری متوسط تا زیاد قرار می گیرند. این گونه نور پنجره های غربی یا جنوبی بیشتر به دردشان می خورد.

گل های ارکیده را در چه میزان دما و رطوبت قرار دهیم؟

گرما و سرمای بیش از حد موجب خشک شدن و ریزش انواع گل های ارکیده می شود. ارکیده از نظر میزان دمای مورد نیاز به سه دسته تقسیم می شوند.

ارکیده هایی که در گرما نگهداری می شوند: در این دسته حداقل درجه حرارت گیاه در شب، باید ۱۶ درجه سانتی گراد باشد. ارکیده Phalaenopsis از جمله گونه هاییست که شرایط گرم و محیط های مرطوب و دارای سایه را ترجیح میدهد. گونه Vanda نیز در این گروه قرار دارد؛ با این تفاوت که به نور کامل خورشید نیاز دارد.

ارکیده هایی که در گرمای متوسط نگهداری می شوند: در این دسته حداقل درجه حرارت گیاه در شب، باید ۱۳ درجه سانتی گراد باشد. گونه Cattleya که محیط های کمی خنک تر و خشک تر را دوست دارد در این دسته قرار می گیرد.

ارکیده هایی که در دمای سرد نگهداری می شوند: در این دسته حداقل درجه حرارت گیاه در شب، باید ۱۰ درجه سانتی گراد باشد. گونه Cymbidium در این دسته قرار دارد.

چطور از گل ارکیده نگهداری کنیم؟

در رابطه با رطوبت مورد نیاز گل ارکیده باید گفت در فصول رشد یعنی بهار و تابستان به غبار پاشی با آب ولرم و بدون املاح نیاز دارد. همچنین در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند پرلیت و یا یا پوکه‌ های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت مورد نیاز خود را تامین کند. توجه کنید که ارکیده در فصول سرد نیازی به غبار پاشی ندارد و این کار برای آن مضر است.

در این گزارش تلاش کردیم تا همه چیز را درباره نگهداری از گل ارکیده در خانه و آپارتمان برای شما مخاطبان عزیز این تیتر شرح دهیم. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

اکنون دیگران میخوانند

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.