چهارمین دوره طرح ملی نذر آب در ۴ استان برگزار شد

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با اشاره به آغاز چهارمین دوره اجرای طرح ملی نذر آب از سوی این جمعیت گفت: “طرح نذر آب۴” در چهار استان دچار خشکسالی و با حمایت و مشارکت خیرین و داوطلبان اجرا و طی آن خدمات مربوط به تامین آب شرب سالم، خدمات بهداشتی و درمانی و معیشتی به متاثران از خشکسالی ارائه می‌شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، محمدحسن قوسیان مقدم، در نشست خبری آغاز اجرای طرح ملی “نذر آب ۴” گفت: تحریم ها در سال های اخیر محدودیت های زیادی برای جمعیت هلال احمر ایجاد کرده و همین مساله ضرورت کمک رسانی رسانه ها و مردم را به هلال احمر بیشتر می کند.

وی افزود: ما در آستانه اجرای طرح نذر آب ۴ هستیم. این یکی از وظایفی است که فدراسیون جهانی بر عهده جمعیت های ملی گذاشته و امروز با توجه به شیوع خشکسالی در استان های جنوبی و شرقی کشور، این طرح در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار گرفته است.

اجرای طرح در ۱۵ شهرستان متاثر از خشکسالی

سخنگوی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: در طرح نذر آب، جنوب کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان مدنظر قرار گرفته اند زیرا خشکسالی بیشتر در این مناطق رخ داده است. در این طرح استان هایی نیز به عنوان معین و پشتیبان تعیین شده اند. در استان سیستان و بلوچستان هشت شهرستان هدف هستند و از ظرفیت خیرین نیز در این مناطق استفاده می شود. در استان خراسان جنوبی سه شهرستان، در استان هرمزگان ۲ شهرستان و در جنوب کرمان نیز ۲ شهرستان شامل این طرح می شوند.

قوسیان مقدم ادامه داد: ما فقط به دنبال تامین آب شرب این مناطق نیستیم. خشکسالی تبعات زیادی در پی دارد و ما تلاش می کنیم تا با سایر آسیب ها نیز مقابله کنیم. از جمله تیم های تخصصی پزشکی و بهداشتی به مناطق اعزام می شود. از سوی دیگر خدمات معیشت محور نیز در این مناطق ارائه می شود و بسته های غذایی را در میان ساکنین این مناطق توزیع خواهیم کرد. همچنین لایروبی قنوات و اجرای طرح های آبی نیز در دستور کار قرار می گیرد. مجموعه ای از خدمات در طرح نذر آب اجرا می شود.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر اظهار کرد: تانکرهای آب بزرگ بهداشتی نیز به مناطق منتقل می شود تا ساکنین، فصل گرما را راحت تر پشت سر گذارند. دستگاه های آب شیرین کن با توجه به کمک های انجام شده نیز احتمالا در این مناطق نصب می شوند. کمک های بین المللی نیز در صورت اختصاص عینا در این مناطق هزینه می شود. مردم این مناطق شریف و اصیل هستند و باید بهترین خدمات را در اختیار آنها قرار داد. بسته های آموزشی و تحصیلی نیز در این مناطق توزیع می شود تا کودکان این مناطق از مباحث آموزشی عقب نمانند.

خدمات ارائه شده در سه دوره قبلی اجرای طرح نذر آب

وی افزود: امید است در ۳ ماه آینده اتفاقات خوبی بیفتد. امسال خشکسالی در مناطق جنوبی زودتر آغاز شده است. ما ارزیابی ها را در این مناطق انجام داده و به سرعت خدمات به این ۴ استان ارائه می شود. در سه طرح گذشته نذر آب ۷۱۴ کادر پزشکی اعزام و به ۱۰۷ هزار نفر خدمات درمانی ارائه شد. ۱۳۶۵ تانکر آب در سه طرح گذشته به مناطق و روستاها ارسال شد. همچنین بیش از ۴۴۰ هزار بطری آب در این مناطق توزیع و نزدیک به ۱۵ هزار اقلام دارویی نیز توزیع شده است. ارزش اقلام حمایتی در سه سال گذشته شامل ۱۳.۷ میلیارد تومان بوده است.

جمع‌آوری کمک‌های ۲۸ میلیاردی از سوی خانه‌های هلال

در ادامه سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به اهم فعالیت های جمعیت هلال احمر در سال ۱۴۰۰ گفت: خانه های هلال در ۵۴۰۰ نقطه فعال شده اند. این ظرفیت خوبی برای آموزش و مقابله با بحران ها در کشور است. استقبال خوبی در روستاها از خانه های هلال بوحود آمده و انبار امدادی نیز در روستاها در همین راستا ایجاد شده است. در مجموع ۱۰۱ هزار و ۷۱۰ نفر عضو خانه هلال داریم که آموزش های لازم را گذرانده اند. ۵۳۱ دوره آموزشی نیز در این خانه ها برگزار شده است. بیش از ۷۰۰ شناسنامه خطرپذیری روستاها تدوین شده تا در مواقع بحران بتوان از آن استفاده کرد. در روستاها ۲۸ میلیارد تومان کمک جمع آوری شده و در این مسیر هزینه شده است.
قوسیان مقدم در خصوص کنترل مرزهای کشور گفت: امروز کنترل ۱۴ مرز ادامه دارد. ۲۹ هزار مورد تست pcr دراین مدت انجام شده و نزدیک به ۳۹۰ هزار نفر نیز کنترل شده اند.

تشریح خدمات طرح ملی “نهضت سبز” هلال‌احمر

قوسیان مقدم در خصوص طرح ملی نهضت سبز گفت: سازمان جوانان هلال احمر ۲۰ سال است که در این عرصه فعالیت دارد و از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه، با حضور ۱۰ هزار نیروی جوان، ۳۰ هزار نهال کاشته و ۲۰ هزار نهال نیز میان شهروندان توزیع شد. فرهنگ سازی نیز در این عرصه در دستور کار قرار گرفته است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در خصوص فعالیت های سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر گفت: تا به امروز ۵۰ درصد واکسن های تزریق شده در کشور از طریق هلال احمر وارد کشور شده که یک اتفاق بسیار بزرگ است زیرا تحریم های شدیدی علیه ایران وضع شده که تهیه اقلام ابتدایی را برای کشور ما نیز سخت می کند. امروز کشور در وضعیتی است که انتقال یک ریال را نیز غیرممکن می کند و تمامی این موارد سبب می شود تا ارزش کار هلال احمر بیشتر فهمیده شود. همچنان تلاش‌ها ادامه دارد تا محموله های بیشتری از واکسن وارد کشور شود.

وی افزود: واکسیناسیون، درمان نیست و حتی شنیده شده برخی گونه ها در مقابل واکسن مقابله می کنند. بنابراین تزریق واکسن میزان مرگ و میر را کاهش می دهد اما همچنان درگیر این بیماری خواهیم بود. باید تلاش کنیم در همین راستا اقلام بهداشتی بیشتری تولید کنیم که هلال احمر در این عرصه نیز به شدت فعال است. در زمینه تامین داروهای حیاتی نیز از جمله انسولین همچنان تلاش ها ادامه دارد و تمام تلاش ما این است تا گره ای از مشکلات مردم باز کرده و آرامش روانی به جامعه تزریق کنیم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر در خصوص مراکز درمانی خارج از کشور گفت: هلال احمر امروز در ۱۴ کشور مراکز درمانی فعال دارد که برخلاف انتقادهای وارد باید عنوان کرد که بودجه خاصی برای این مراکز درمانی درنظر گرفته نمی شود و این مراکز خودگردان هستند. از سوی دیگر جمعیت های ملی به یکدیگر متعهد هستند و باید به یکدیگر کمک کنند. باید توجه داشت که ایران در ابتدای شیوع کرونا یک میلیون ماسک به چین اهدا کرد اما پس از ورود کرونا به ایران، آن ها کمکی نزدیک به ۱۰۰ برابر به ایران کردند. بنابراین این گونه نیست که ایران فقط کمک کننده باشد.

قوسیان مقدم ادامه داد: امروز یکی از مهم ترین بیمارستان های دبی متعلق به هلال احمر است که از قبل از انقلاب در آن جا افتتاح شده و درآمد خوبی دارد و حتی سود این مرکز به داخل کشور منتقل می شود. این گونه نیست که بودجه ای از کشور برای این مراکز درمانی خارج شود. امروز وزارت بهداشت در تمامی شهرهای ایران خدمات رسانی می کند و باز هم اگر نیاز باشد هلال احمر به وزارت بهداشت در مناطق محروم کشور خودمان کمک خواهد کرد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: از جمله اتفاق های خوبی که در هلال احمر در ماه های اخیر رقم خورده، برگزاری دوره های تربیت مربی است که تحت عنوان آن توانستیم در سال گذشته ۸ هزار نفر را آموزش دهیم. در همین راستا تجهیزات آموزشی خوبی نیز تهیه و مربیان تخصصی سامان دهی شدند و در راستای تکامل این روند فعالیت های پژوهشی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر در خصوص انبارهای امدادی هلال احمر گفت: نزدیک به ۵۰۰ انبار در سراسر کشور وجود دارد که اقلام امدادی در آن ها توزیع شده است. پاسخگویی انبارهای هلال احمر به حوادث کامل و بدون وقفه و بدون کمبود است اما به صورت کلی کمبودهایی وجود دارد. برای حوادث بزرگ نیاز است تا بیشتر انبارهای هلال احمر تجهیز شوند. باید توجه داشت که نمی توان اقلام غذایی را در انبارها نگهداری کرد و به همین علت اقلام کمی در انبارها نگهداری می شود تا با فساد موادغذایی رو به رو نشویم. رویکرد ما این است که با انبارهای بزرگ فروشگاه ها قرارداد منعقد کرده تا در صورت نیاز سریعا در اختیار هلال احمر قرار گیرند.

وی افزود: در حوادث و وضعیت های بحرانی صرفا هلال احمر مسئول نیست و در کنار تیم های امدادی ضرورت دارد تا سایر دستگاه ها نیز در کنار ما حاضر شوند. آب، راه، مسکن و سایر حوزه ها هر کدام مسئولی دارند که در مواقع بحران باید پای کار آیند. امروز هلال احمر در سازمان داوطلبان نقش مطالبه گر را ایفا می کند و تلاش می کنیم تا دیگران را ترغیب به انجام کار خیر کنیم. در همین طرح نذر آب خیرین بودند که هزینه لوله کشی آب و لایروبی قنات را پرداخت کردند. ورود نیروهای تازه نفس و اعتبارات قطعا می تواند به این عرصه کمک بسزایی کند.

قوسیان مقدم در پایان گفت: در طرح نذر آب ۳ حدود ۱۰ میلیارد ریال خدمات درمانی ارائه کردیم و همچنین در حوزه آب نیز ۲۸ میلیارد ریال و در سایر خدمات نیز ۸۰ میلیارد ریال هزینه صرف کردیم. بخشی از این را خیرین و بخشی را نیز هلال احمر تامین کرد. می توان امسال اعتبارات بیشتری را جذب کرد و تلاش ها نیز در همین راستا است. هلال احمر در حوزه کمک به غزه نزدیک به ۱۰ میلیارد ریال کمک مردمی جمع کرد اما نزدیک به ۲۳ میلیارد ریال کمک رسانی داشت. امروز می توان امیدوار بود که با توجه به این آمار، کمک های بیشتری در راستای اجرای طرح نذر آب ۴ جذب شود.

اکنون دیگران میخوانند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.