چه کسانی کمتر الکل و دخانیات مصرف می‌کنند؟

بر اساس مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله‌ی Addiction Research & Theory منتشر شده است، نوجوانانی که کودکی شاد و خوشحالی داشته‌اند، با احتمال کمتری به الکل گرایش پیدا می‌کنند. این نوجوانان مواد مخدر کمتری مصرف می‌کنند و از یادگیری لذت می‌برند.

به گزارش اینتیتر به نقل از مجله ایلیاد، یافته‌های این مطالعه بر اساس داده‌های نزدیک به ۲۰۰۰ دانش‌آموز دبیرستانی به‌دست آمده است. این داده‌ها ارتباط نزدیک بین احساس دانش‌آموزان نسبت به گذشته، حال و آینده و رفتارهای آن‌ها سر کلاس درس را نشان داده است. همچنین این مطالعه نمرات درسی و گرایش دانش‌آموز به سوء‌مصرف مواد مخدر و الکل را نیز به کودکی آن‌ها مرتبط دانسته است.

نویسندگان این مقاله اذعان دارند که این موضوع در این روزها، به خاطر شیوع کووید-۱۹ باید بیشتر مدنظر والدین قرار گیرد، زیرا دانش‌آموزان بیشتر درگیر کلاس‌های آنلاین هستند و از لحاظ روحی وضعیت مناسبی ندارند و مستعد گرایش به مواد مخدر و الکل هستند. بنابراین هم والدین و هم معلم‌ها باید کاری کنند که دانش‌آموزان احساسات مثبت بیشتری داشته باشند و به سمت یادگیری گرایش پیدا کنند تا از افتادن آن‌ها در دام اعتیاد جلوگیری شود.

دکتر «جان مارک» از دانشگاه پورد در ایندیانای آمریکا، می‌گوید: «مدرسه معمولاً برای دانش‌آموزان منبع استرس و اضطراب است. این موضوع باعث می‌شود دانش‌آموز کمتر در یادگیری دروس مشارکت کند و نمرات کمتری کسب کند و همچنین به سمت کارهای ناشایست گرایش پیدا کند. اگر معلم‌ها وقت بیشتری را صرف ساختن ارتباطات مثبت با دانش‌آموزان کنند، می‌توانند از گرایش منفی دانش‌آموز بکاهند. آن‌ها باید به دانش‌آموز بفهمانند که مسائل تدریس شده واقعاً مفید هستند. والدین نیز در این زمینه نقش دارند.»

این مطالعه بر اساس پرسشنامه‌هایی که ۱۹۶۱ دانش‌آموز دبیرستانی تکمیل کرده‌اند انجام شده است. ۵۳ درصد شرکت‌کنندگان در این مطالعه دختر بوده‌اند. محققین میزان نوستالژیک بودن کودکی افراد را بررسی کرده‌اند و میزان خوشحالی کنونی آن‌ها را نیز به آن اضافه کرده‌اند. دید این دانش‌آموزان به آینده نیز توسط محققین مورد آنالیز قرار گرفته است. محققین مصرف ماری‌جوانا و الکل توسط این دانش‌آموزان در ۳۰ روز گذشته را نیز ثبت کرده‌اند. نمرات دانش‌آموزان نیز فاکتور دیگری است که توسط محققین مد نظر قرار گرفته است.

محققین از روش‌های آماری خاص به ارزیابی ارتباط بین همه‌ی عوامل ثبت شده پرداخته‌اند و مصرف الکل و ماری‌جوانا توسط دانش‌آموزان را پیش‌بینی کرده‌اند. به‌طور کل، داده‌ها نشان داده است که تفکرات مثبت نسبت به گذشته، حال و آینده امکان گرایش به الکل و مواد مخدر را کمتر می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.