رسانه خبری این تیتر

کاهش دما و بارش باران ۳ روزه در نوار شمالی کشور

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش باران ۳ روزه و کاهش دما در نوار شمالی کشور از احتمال خیزش گردوخاک در شمال غرب،‌ غرب و دامنه‌های جنوبی البرز خبر داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی طی سه روز آینده در استان‌های اردبیل،‌ گیلان، مازندران، گلستان، شمال استان‌های آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی و خراسان شمالی ابرناکی و بارش باران گاهی همراه با وزش باد و کاهش تدریجی دما پیش بینی شده است.
به تدریج با عبور موج تراز میانی از نوار شمالی کشور فعالیت سامانه بارشی طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده تضعیف شده و برای استان‌های مازندران و گیلان افزایش ابر و بارش خفیف باران پیش بینی می‌شود.

امروز و فردا در ارتفاعات استان‌های کرمان و هرمزگان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب افزایش ابر،‌ رعدوبرق و رگبار پیش بینی شده است.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز و فردا در دامنه‌های جنوبی البرز،‌شمال غرب و غرب کشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش بینی می‌شود. این شرایط بعدازظهر پنجشنبه تا اوایل هفته آینده برای نواحی شرقی کشور به ویژه زابل پیش بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۴ : شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان،

پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۵ : گیلان، مازندران، گلستان، غرب خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیلها، احتمال آب گرفتگی معابر عمومی، احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال کاهش دید

توصیه: احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیلها، احتیاط در تردد، جمع آوری دام ها از مجاورت رودخانه ها و از دره ها، احتیاط در تردد بین شهری

توصیف سامانه دوم: نفوذ سامانه نسبتا سرد

نوع مخاطره: کاهش نسبی دما(بطور میانگین ۴ تا ۸ درجه)

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۴ : شمال غرب و غرب و دامنه جنوبی البرز.

پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۵ : شمال غرب و غرب و دامنه جنوبی البرز و شمال شرق.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به برخی از محصولات کشاورزی

توصیه: جمع آوری محصولات کشاورزی، تمهیدات لازم برای کشاورزان، مرغداران و گلخانه داران و تمهیدات لازم در جابجایی عشایر کوچ رو.

توصیف سامانه سوم: افزایش شیو فشاری

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۴

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید

منطقه اثر: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی و سمنان.

اثر مخاطره: احتمال شکستن درختان فرسوده و آسیب به سازهای موقتی همچون گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: حفظ و مستحکم کردن سازه های موقتی همچون گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در تردد از حاشیه تابلوها، درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.