رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

کیفیت هوای تهران در وضعیت «قابل قبول»

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۱۳ اردیبهشت‌ماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، صبح روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت ماه) باتوجه به وزش باد مؤثر تا نسبتاً شدید طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت.

با افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل خواهد شد همچنین با وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات بعدازظهر، گسیل و انتشار گردوخاک در برخی مناطق مستعد و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نخواهد بود. تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت چهارشنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق می‌شود و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت.

کاهش نسبی تندی باد تا صبح روز پنجشنبه (۱۴ اردیبهشت) تاحدودی از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و افزایش غلظت ذرات معلق در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

با تقویت ناپایداری جوی، رشد ابرناکی و افزایش تندی باد در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم خواهد شد، بااین ‌حال با توجه به وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات بعدازظهر احتمال می‌رود گسیل و انتشار گردوخاک در مناطق مستعد سبب کاهش موقتی کیفیت هوا شود.

تداوم وزش باد مؤثر تا شامگاه پنجشنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۷۳ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۵۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.