۱۰ فیلم علمی تخیلی که به شکلی دقیق و منطقی آینده بشر را پیش بینی می کنند

فیلم Back to the Future یکی از هیجان انگیزترین فیلم های تاریخ سینما در مورد سفر در زمان است و اکنون طرفداران آن می تواند به زودی شاهد نسخه ای دیگر از آن در برادوی باشند، در شرایطی که نسخه تئاتری موزیکال آن سال آینده به برادوی خواهد آمد.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، این دنباله پیش بینی های بسیار دقیقی در مورد آینده نیز داشت، مانند کنسول های بازی هندزفری و تکنولوژی های پوشیدنی. اما Back to the Future در میان فیلم های علمی تخیلی که به شکلی درست و دقیق آینده را پیش بینی کرده اند تنها نیست و بسیاری از دیگر فیلم های مشابه بوده اند که حتی بهتر و دقیق تر آینده را پیش بینی کرده اند.

البته همانطور که انتظار می رود پیشگویی آینده در فیلم ها موضوعی نیست که همگی بر سر دقیق بودن یا بهتر بودن آن توافق داشته باشند. اکثر فیلم هایی که به خوبی توانسته اند آینده را پیش بینی کنند، متاسفانه پادآرمانشهری یا پساآخرالزمانی بوده اند و اگر بخواهیم درسی از این فیلم ها و پیشگویی های درستشان بگیریم این است که روزگار خوبی در انتظار انسان نیست. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم عمدتاً پساآخرالزمانی و پادآرمانشهری آشنا کنیم که از نگاه کاربران شبکه های مجازی تصویر دقیقی از آینده انسان ارائه می کنند.

۱- Minority Report (2002)

فیلم Minority Report داستان فلسفی بسیار جالب و هیجان انگیزی دارد. این فیلم اصولاً این سوال را می پرسد که اگر پلیس می دانست جنایتی در آستانه وقوع است، آیا آن جنایتکار بالقوه باید دستگیر می شد، حتی وقتی که جنایت هنوز اتفاق نیفتاده بود؟ این فیلم داستان گروهی از نیروهای پلیس را روایت می کند که ماموریتشان دستگیری کسانی است که فکر می کنند بزودی جنایت های هولناکی مرتکب می شوند. بسیاری بر این باورند که آینده بشر نیز چنین خواهد بود اما به جای نیروهای انسانی از الگوریتم ها کمک خواهند گرفت. الگوریتم ها در حال حاضر تعیین می کنند که مردم به چه چیزهایی گوش بدهند، چه چیزهایی تماشای کنند و بسیاری از دیگر جنبه های زندگی مردم را کنترل می کنند. به باور کاربران شبکه های اجتماعی دیر یا زود به جایی می رسیم که الگوریتم ها تعیین می کنند چه کسانی را باید پیش از وقوع جرم دستگیر کرد اما زمان رسیدن به چنین تکنولوژی هنوز مشخص نیست.

۲- Her (2013)

بسیاری فکر می کنند که Her به بهترین شکل ممکن آینده بشر را پیش بینی می کند، جایی که بشر به شکلی فزاینده به هوش مصنوعی وابسته است تا اینکه این وابستگی مفرط عوارض خود را روی همه نشان می دهند. تکنولوژی های هوش مصنوعی هیجان انگیز جدیدی که قرار است زندگی را جذاب تر از قبل سازند، بسیار باهوش تر از آن چیزی می شوند که قرار بوده باشند و علاقه اش نسبت به انسان را به کلی از دست داده و به سراغ چیزهایی می رود که خودش می خواهد. Her فیلمی احساسی و تکان دهنده است و چیزی که این فیلم را از دیگر فیلم ها در مورد هوش مصنوعی متفاوت می سازد این است که روی روابط شخصی انسان ها با هوش مصنوعی تمرکز دارد به جای اینکه تاثیر هوش مصنوعی در مقیاس جهانی را مورد بررسی قرار دهد. از آنجایی که فیلم داستانی شبه خودزندگینامه ای در مورد طلاق جونز دارد، فیلم Her بیشتر در مورد طبیعت و احساسات انسانی است که در آینده نیز به اندازه امروز طبیعی و قابل درک است، بدون توجه به دسترسی به تکنولوژی های پیشرفته اما همچنان داستانی هشدار دهنده در مورد اینکه است که نباید بیش از حد به هوش مصنوعی تکیه کرد.

۳- The Simpsons Movie (2007)

سناریو فیلم The Simpsons Movie بیش از صد بار بازنویسی شد تا در نهایت تیم تولید به ایده ای رسید که خوب جواب داد. سناریویی که در نهایت روی آن توافق شد در مورد یک آژانس حفاظت از محیط زیست بود که پس از آلوده شدن دریاچه شهر توسط هومر، شهر اسپرینگفیلد را با یک گنبد شیشه ای می پوشاند. برخی کاربران شبکه های مجازی بر این باورند که مسیر زندگی انسان شبیه آن چیزی است که در فیلم The Simpsons Movie رخ می دهد و با توجه به میزان آلودگی جهان کنونی، تنها زمان تعیین می کند که چه وقت به این مرحله خواهیم رسید. نسخه سریالی نیز در وارد بسیار متنوعی به درستی آینده را پیشگویی کرده است و به همین خاطر بسیاری فکر می کنند این پیش بینی سیمپسون ها نیز به حقیقت خواهد پیوست و بیش از پیش ثابت خواهد کرد که مت گرونینگ به عنوان خالق سیمپسون ها یک مسافر زمان است.

۴- Idiocracy (2006)

کمدی علمی تخیلی Idiocracy نیز به شکلی جذاب آینده انسان را پیش بینی کرده است. یک کاربر ردیت درباره این کمدی گفته است که اگر کسی می خواهد بفهمد آینده انسان چیست کافی است پنج دقیقه ابتدایی این فیلم را دیده و جواب را پیدا کند و بداند که هیچ گریزی از این پایان برای انسان نیست. پنج دقیقه ابتدایی فیلم Idiocracy داستان دو خانواده متفاوت را روایت می کند. اولین خانواده متشکل از شوهری باهوش و ثروتمند و زنی است که بچه دار شدن شان را به تعویق انداخته اند زیرا نمی خواهند بچه شان را در شرایط بد اقتصادی بزرگ کنند و وقتی که در نهایت برای بچه دار شدن آماده می شوند، در بارداری با مشکل مواجه می شوند. خانواده دوم بهره هوشی پایین تری دارند و در یک خودرو کاروانی زندگی می کنند و چندین فرزند دارند. پانصد سال بعد بشریت و تمدن با مشکلی بزرگ مواجه شده است.

۵- Don’t Look Up (2021)

فیلم Don’t Look Up تازه ترین اثر هجوآمیز از نویسنده و کارگردان تحسین شده آدام مک کی است و داستان رویکردهای مختلف در آمریکا در واکنش به شهاب سنگ بزرگی است که به سمت زمین می آید. کاربران شبکه های مجازی که پیش بینی این فیلم را دقیق می دانند می گویند که آینده بشریت شبیه همین چیزی است که در این فیلم نشان داده می شود. در واقع جذابیت پیشگویی این فیلم در ماهیت شهاب سنگ و برخورد آن با زمین نیست بلکه در واکنشی است که احتمالاً به یک تهدید بزرگ برای بشریت خواهیم داشت. در حالی که Don’t Look Up فیلمی در مورد یک شهاب سنگ تهدید کننده حیات روی کره زمین است اما در واقع استعاره ای از تغییرات اقلیمی است، در شرایطی که شخصیت های اصلی تلاش می کنند سیاستمداران را متوجه وخامت ماجرا و سرنوشت بشریت در صورت بی تفاوتی به این معضل نمایند. این فیلم نه تنها آینده ای هولناک را پیش بینی می کند بلکه می تواند مدعی شد که بخشی از پیشگویی های آن همین حالا نیز محقق شده است.

۶- Interstellar (2014)

فیلم Interstellar که نویسندگی و کارگردانی آن را کریستوفر نولان بر عهده داشته به ایده سفر در زمان و اتفاقاتی که در کرمچاله های می گذرد می پردازد. اما اگر تمام هشدارها و هیاهوهای فیلم را کنار بگذاریم، Interstellar به شکلی ساده در مورد یک فضانورد ناسا است که سعی دارد بعد از اینکه انسان ها زمین را تا مرز نابودی پیش برده اند، سیاره قابل زندگی جدیدی برای انسان ها بیابد. بسیاری بر این باورند که آینده ای مشابه در انتظار ساکنین زمین خواهد بود اما بهترین جنبه فیلم را شیوه زندگی روی کره زمین دانسته اند و نه بخش فرار از آن. Interstellar یکی از بهترین فیلم های بلاک باستر اورجینال دهه ۲۰۱۰ است و می توان بارها آن را تماشا کرد و لذت برد اما ایده به پایان رسیدن حیات روی کره زمین به دلیل از بین رفتن دانه های خوراکی و طوفان های گرد و خاک تا حدودی همین امروز نیز محقق شده و بسیار هولناک است.

۷- Mad Max: Fury Road (2015)

فیلم های مکس دیوانه همیشه در برهوت هایی ترسناک و پساآخرالزمانی روایت شده اند و Mad Max: Fury Road ترسناک ترین تصویر از چنین دنیایی بود. این فیلم که در سال ۲۰۱۵ ساخته شد برهوت ترین تصویری است که از دنیای آینده زندگی انسانی ارائه شده، جایی که پیروان یک فرقه به وحشی ها و جانیانی در بیابان تبدیل شده اند که برای کنترل کردن هر ذره آبی که پیدا کنند دست به هر کاری خواهند زد. برخی کاربران ردیت می گویند که این بهترین و دقیق ترین تصویری است که از آینده بشر نمایش داده می شود. فیلم Mad Max: Fury Road به خوبی نمایانگر بسیاری از اتفاقاتی است که در ۵۰ سال اخیر رخ داده است. کمبود آب و گسترده شدن بیابان ها چیزی است که در همین سال های اخیر نیز شاهد آن بوده و شرایط در این حوزه روز به روز بدتر نیز می شود. بدون شک کمبود آب و بحران خشکسالی و بیابان زایی یکی از مشکلات متعددی است که انسان در آینده نه چندان دور با آن مواجه خواهد شد، بحرانی که بقای کره زمین را تهدید می کند.

۸- The Little Mermaid (1989)

اگر چه کسی انتظار ندارد که یک کارتون یا انیمیشن کودکانه در مورد آینده پیشگویی کند اما دستکم یک کاربر ردیت بر این باور است که کارتون The Little Mermaid بهترین تصویر را از آینده بشریت ارائه می کند و آن هم این است که سطح آب دریاها به شدت بالا می آید. در واقع دنیای آینده دنیای آبی یا Waterworld خواهد بود، دنیایی پادآرمانشهری برای آینده که سطح آب دریاها هزاران متر بالا آمده و اقیانوس ها ۹۰ درصد از مساحت زمین را پوشانده اند. اما در حالی که این ایده بسیار جذاب بوده و شبیه مکس دیوانه ای با تم آب باشد اما ایده دنیای آبی در قالب فیلمی به همین نام خیلی خوب نبود. بازسازی لایو اکشن مورد انتظار The Little Mermaid نیز شاید به عواقب بالا آمدن سطح آب دریاها اشاره کند. در هر صورت بالا آمدن آب سطح دریاها و پوشیده شدن زمین از آب آینده بسیار بهتری برای بشریت نسبت به خشک شدن آن و تبدیل شدن آن به بیابان و برهوت است.

۹- Escape From New York (1981)

فیلم Escape From New York ایالات متحده را غرق در جرم و جنایت به تصویر می کشد اما به عنوان راه حل، شهر منهتن به تمای به یک زندان فوق امنیتی تبدیل شده است. بسیاری بر این باورند که آینده زمین چیزی است که در این فیلم می بینیم. این فیلم که در سال ۱۹۸۱ ساخته شده تنها فیلمی نیست که چنین ایده ای را از آینده بشریت دارد. فیلم Johnny English که هجوی بر جیمز باند است اگر چه فیلمی کاملاً متفاوت است اما یک شخصیت منفی فرانسوی دارد که می خواهد تمام بریتانیا را به زندان جهان تبدیل کند. از آنجایی که این ایده در فیلم های متعددی استفاده شده، بعید نیست که برخی سیاستمداران بیمار نیز چنین فکری در مغزشان پیدا کنند.

۱۰- Brazil (1985)

برخی کاربران شبکه های اجتماعی نیز بر این باورند آنچه که در Brazil می بینیم همان چیزی است که بشریت به سمت آن پیش می رود. این فیلم چنان تصویرهای فراوانی از آینده بشر نشان می دهد که طول آن ۱۴۳ دقیقه است اما نه تنها دنیای آینده را در کنترل یک حکومت بوروکراتیک به تصویر می کشد بلکه نقدی اجتماعی بر سیستم های نظارتی، شرکت ها، سرمایه داری، آلودگی های محیطزیستی و مصرف گرایی است. تمامی این پدیده ها از زمان انتشار فیلم Brazil در سال ۱۹۸۵ بسیار فراگیر شده اند و اکنون جهان بیش از هر زمان دیگری نسبت به اتفاقات دنیای این فیلم نزدیک تر است. از نگاه بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی، Brazil دقیق ترین تصویری است که آینده انسان خواهد داشت در حالی که بسیاری از ایده های آن همین حالا هم محقق شده اند.

اکنون دیگران میخوانند

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.