چرا سریال Squid Game محبوب است؟

چرا سریال Squid Game محبوب است؟

در چند هفته اخیر سریال Squid Game در صدر سریال های پربیننده شبکه نتفلیکس قرار گرفته است و اکثر طرفداران فیلم و سریال بسیار از تماشای بازی مرکب لذت برده اند. اما چرا سریال Squid Game محبوب است؟ با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از سایکولوژی تودی، این روزها همه درباره Squid Games صحبت می کنند. علی رغم عنوان عجیب و غریبش، باین سریال کره ای به عنوان بزرگترین سریال نتفلیکس تا به کنون شناخته می شود. زیرا تنها پس از یک هفته از پخش آن، تبدیل به محبوب ترین سریال خارجی شد. نکته جالب اینجاست که این سریال عملاً هیچ تبلیغ جدی نیز نداشت و در دنیای شبکه های اجتماعی بسیار دیده شد. این سریال تاکنون صدها میم و ده ها چالش در تیک تاک ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

چرا سریال Squid Game محبوب است؟

هشدار اسپوبل! این سریال در مورد یک بازی مخفی است که بیش از ۴۰۰ نفر از مردم ناامید و بدهکار در آن شرکت کرده اند و تنها قرار است که یکی از آنها جایزه اصلی را دریافت کند و بقیه خواهند مرد. تمامی بازی هایی که در این مسابقه برگزار می شود، بازی های دوران کودکی کشور کره است.

ما قبلا هم چنین داستانی را در فیلم ها شاهد بودیم اما چرا این سریال بسیار محبوب است؟ نکته اول این است که Squid Game بسیار خوب ساخته شده و از نظر بصری چشمگیر است. تمام قسمت ها با یک شروع غافلگیر کننده آغاز و افشاگری های تکان دهنده به پایان می رسد. همچنین بازیگران فیلم عالی هستند. اما همین امر در مورد بسیاری از سریالهای دیگر نیز صادق است. حال این سوال پیش می آید که چرا Squid Game به یک حس جهانی تبدیل شده است؟

در اینجا توضیحات جنبه روانشناختی پیدا می کند. فرضیه اصلی این سریال انتقاد کاملاً آشکار از جامعه سرمایه داری ماست که به شدت درگیر رقابت است. فقرا در بازی مرگ و زندگی به معنای واقعی کلمه برای زنده ماندن رقابت می کنند و همه اینها تنها برای سرگرمی افراد فوق ثروتمند اتفاق می افتد.

در زمانه ای که بیشتر مردم نگران بی عدالتی اجتماعی هستند و افراد از جامعه عملکرد محور ما سرخورده شده اند، این نوع بازتاب در مورد بی عدالتی اجتماعی در سرمایه داری به وضوح به فروش می رسد و بسیار دیده می شود. اما باز هم لازم به ذکر است که نمایش ها و فیلم های زیادی وجود دارند که بر این موج سوار می شوند. به عنوان مثال فیلم سینمایی انگل که محصول کشور کره است و برنده اسکار سال ۲۰۲۰.

جنبه روانشناختی محبوبیت Squid Game

آنچه Squid Game را متمایز می کند این است که دو پیچ و تاب روان شناختی دارد که باعث می شود نقد اجتماعی برای مخاطبان جهانی قابل هضم تر باشد.

اولین نکته این است که در حالی که ما با رقبا همذات پنداری می کنیم و خود را جای آنها می گذاریم این تنها کاری نیست که انجام می دهیم. در واقع پس از گذشت چند قسمت از این سریال، مشخص می شود که این بازی ها توسط VIP هایی که به رقبا پول می دهند مانند بازی های اسب دوانی، مشاهده می شود. به این معنا که وقتی این سریال را تماشا می کنیم موقعیت بسیار مشابهی با این VIP ها داریم که از اینکه بفهمند چه کسی در این دور می میرد و چه کسی زنده می ماند لذت می برند.

بر این اساس ما یک دیدگاه دوگانه داریم؛ اول اینکه با رقبا همسو هستیم و نگران همه حرکت آنها هستیم. دوم ما نیز با VIP ها همسو هستیم و با خونسردی بازی ها را مشاهده می کنیم. جابجایی بین این دو دیدگاه مهمترین حرکت ابتکاری نمایش است.

دومین نکته این است که این سریال کره ای است. این فیلم در کره ساخته شده و مردم به کره ای صحبت می کنند. این موضوع از یک سو بر مشهور بودن کره جنوبی تأثیر می گذارد که با محبوبیت نفس گیر کی پاپ مشهود است. همچنین ممکن است جذابیت عجیب و غریبی نیز از افرادی داشته باشد که در دو سال گذشته از شیوع بیماری همه گیر جلوگیری کرده اند.

اما مهمترین تأثیر روانی این سریال نوعی فاصله گذاری است. از آنجا که در کشوری متفاوت اتفاق می افتد برای بینندگان راحت تر است که دیدگاهی خارج از خود داشته باشند. از این که مجبور نباشند تصور کنند که همه چیز به خودشان مربوط می شود. دلیل اصلی جذابیت Squid Game این است که به در هنگام روایت داستان به اندازه درست استخوان نزدیک می شود و به موقع از آن دوری می کند. در واقع ترکیب این دو اتفاق سریال را جذاب می کند.

مترجم: سحر زمانی

تریبون ۲۵۰*۹۷۰

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.