چگونگی نگهداری از سیم کلاچ و تعویض آن

چگونگی نگهداری از سیم کلاچ و تعویض آن

کارکرد سیستم کلاچ خودرو ها به سه دسته کلی اهرمی، روغنی و سیمی تقسیم بندی می شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از خودروکار، هر یک از این سیستم ها به اقتضای عملکرد نیازمند نگهداری و رسیدیگی هستند. در این میان هنوز هم بسیاری از خودروهای تولیدی بازار ایران ازجمله خودروهای پرتیراژ و رایجی چون پراید هنوز از سیستم کلاچ سیمی استفاده می کنند که در زمره ساده ترین، ارزان ترین و البته آسیب پذیر ترین نوع سیستم های عملگر کلاچ است.

اصطکاک و خمیدگی بیش از حد دو فاکتور خرابی سیستم های سیمی کششی همچون سیستم کلاچ خودروها (و سیستم ترمز و کلاچ در دوچرخه ها و موتورسیکلت ها) است. از این رو باید همواره توجه داشت که سیم کلاچ در غلاف پلاستیکی خود خشک کار نکند و همچنین از محل اتصال به پدال کلاچ تا به اهرم صفحه کلاچ دچار تابش و خمیدگی بیش از حد نشده باشد. هر دو مورد ضمن خشک و دشوار کردن عمل کلاچ گیری، عمر مفید سیم کلاچ را تاحد بسیار زیادی کاهش می دهند.

بازرسی چشمی

بررسی سلامت سیم کلاچ بسیار ساده است. این سیم ها بیشتر از محل اتصال به پدال و اهرم کلاچ و یا محل خمیدگی پاره و بیشترین محل اصطکاک می شوند. در نتیجه هرگونه سایش و پارگی چند عدد از رشته سیم های فولادی کلاچ نشانگر این است که این سیم به زودی پاره خواهد شد.

رسیدگی

به منظور داشتن کلاچ نرم و سهولت در تعویض دنده ممکن است لازم باشد هر چند ماه یک بار سیم کلاچ با چند قطره روغن موتور یا گریس آغشته شود تا در غلاف خود بدون اصطکاک جلو و عقب برود. توجه داشته باشید این کابل بیش از حد کشیده و صفت و همچنین نتابیده باشد.

جایگزینی

درصورت هر گونه آسیب دیدگی می توان سیم کلاچ را به سادگی تعویض کرد به شرطی که از نمونه فابریک برای جایگزینی بهره گرفت. بسیاری از سیم های کلاچ بصورت متفرقه در بازار موجود هستند که با داشتن قابلیت تنظیم طول، می توان از آن ها برای هر خودروی یا موتورسیکلتی استفاده کرد. تنها کافی است که طول آن را به درستی تنظیم کنید. فراموش نکنید که پیش از نصب سیم کلاچ در جای خود بهتر است کل سیم را درون غلاف به گریس آغشته کنید.

سیم کلاچ از سر و ته دو خار بسیار ساده دارد که بست سر و ته سیم کلاچ را نگه داشته و آن را به پدال و اهرم کلاچ متصل می کند. مکانیزم تنظیم نیز معمولا در نزدیکی اهرم کلاچ و بر پوسته گیربکس قرار گرفته و از طریق پیچاندن دو پیچ مختلف می توان میزان کشش سیم و ارتفاع مناسب پدال در لحظه کلاچ گیری را تنظیم کرد.

اینجا ۲۵۰*۹۷۰

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.