استانی عاری از کرونا نداریم/ احتمال برقراری مجدد محدودیت‌ها

معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به روند کاهشی رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی، از احتمال بازگشت محدودیت‌ها خبر داد و گفت: از همه می‌خواهیم مردم را به استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی تشویق کنند تا مجبور به بازگشت به شرایط قبل نباشیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با بیان اینکه شایعه استعفای وزیر بهداشت یک شوخی تلخ بود، گفت: به هیچ وجه موضوع استعفا از سوی ایشان مطرح نبوده است؛ این موضوع اصلا در شأن ایشان و تیمی که با ایشان کار می‌کنند مطرح نیست. این تیم با فداکاری کامل در حال کار هستند. طی چهار ماه گذشته می‌توانم بگویم دکتر نمکی حتی شب‌ها هم بیدار بودند و پیگیر موضوعات بودند. هرچه دارند برای این ملت خواهند گذاشت و برای آنها کار می‌کنند. معاونین ما حتی به انجام کارهای مهم خود نمی‌رسند. مجموعه دولت، نظام و وزارت بهداشت در اختیار مردم است تا این ویروس منحوس را شکست دهیم.

وی با بیان اینکه همه کشورها به دلیل معیشت مردم مجبور به بازگشایی‌ها هستند، افزود: مهم‌ترین ابزاری که می‌توانیم با آن از انتقال بیماری جلوگیری کنیم، ماسک است. افراد باید هنگام خروج از خانه از ماسک استفاده کنند. مردم می‌توانند از ماسک سه لایه و یا ماسک خانگی هنگام خروج از منزل استفاده کنند. برای تهیه هر دو نوع ماسک به قیمت‌های مناسب، دستوراتی از سوی رئیس جمهور به وزارت صمت داده شده است تا این کالای بهداشتی در اختیار مردم قرار گیرد. اگر همه مردم ماسک بزنند و قطرات تنفسی فرد بیمار به سایرین نرسد می‌توان از انتقال بیماری جلوگیری کرد. ما از هنرمندان، ورزشکاران، روحانیون و… می‌خواهیم اطرافیان خود را به استفاده از ماسک تشویق کنند. حتی به نظر من عدم استفاده از ماسک می‌تواند به عنوان یک رفتار کریه اجتماعی تلقی شود. همین الان تعداد افرادی که به واسطه شرکت در مراسم عروسی، عزا و… به کرونا مبتلا شدند رقم قابل توجهی است. اگر از ماسک استفاده کرده بودند حتی در استان‌های جنوبی ما چنین معضلی به وجود نمی‌آید.

معاون کل وزارت بهداشت، ادامه داد: فاصله گذاری دو متری در مترو، اتوبوس، مغازه‌ها و… محقق نمی‌شود. مردم نباید این موضوعات را شوخی بگیرند؛ پزشکان، پرستاران و کادر درمان ما فرسوده شده‌اند. وقتی فردی در آی‌سی‌یو بستری می‌شود، لوله‌ای به طول ۱.۵ متر و و قطر یک سانتی از بینی او وارد می‌کنیم، لوله‌ای تنفسی وارد حلق می‌شود، برای کنترل ادرار سُند به بیمار وصل می‌شود و… کسی که یک هفته در آی‌سویو بستری باشد با این لوله‌گذاری‌ها حدود ۴۰ درصد از بافت عضلانی خود را از دست می‌دهد، ریه‌ی او دیگر ریه قبلی نخواهد بود. وقتی ما ویروس را به سایرین منتقل می‌کنیم ما هم درصدی در مرگ او سهیم خواهیم بود.

وی با تاکید بر این که ما هنوز در موج اول کرونا هستیم، تصریح کرد: تا روز ۲۲ فروردین عمده تست‌هایی که انجام می‌دادیم فقط برای بیماران بستری بود. از هفته دوم و سوم فرودین روند کاهشی قابل توجهی در بیماری داشتیم و نسبت به این روزها حدود ۷۰ درصد کاهش داریم. در چند روز اخیر موارد مرگ سه رقمی را مجددا مشاهده می‌کنیم که باعث تاسف است اما تمام مجموعه در تلاش برای کاهش آمار موارد مرگ و میر هستند. ما در کل جنگ تحمیلی ۱۹۲ هزار شهید دادیم پس ارقام سه رقمی برای مرگ ناشی از کرونا زیاد است. فوت روزانه حدود ۱۰۰ نفر تقریبا می‌شود ۱۰ درصد از مرگ‌های ما ولی مطمئنیم می‌توانیم این رقم را کاهش دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا باید از بیماری بترسیم،‌ گفت: اصلا مشخص نیست که در صورت ابتلا به کرونا، شرایط ما چگونه خواهد بود، مثلا دکتر کولیوند که به این بیماری مبتلا شدند، به نوع سخت آن دچار شدند و حتی به بنده اعلام کردند که حدود یک ماه برای بازیابی توان از دست رفته، فیزیوتراپی می‌کردند. یک انسان ۶۰ ساله باید حدود ۲۲ الی ۲۵ سال زنده باشد وقتی در ۶۱ سالگی فوت می‌ کند یعنی حدود ۲۰ سال زندگی را از دست می‌دهند. بستری در هزار نفر جمعیت ما به حدود ۲.۵ در هر هزار نفر جمعیت رسیده است خوشبختانه با اقدامات مناسب منحنی فوت ما پایین است یعنی حدود ۱.۱ در هر ۱۰هزار نفر است. این رقم مرگ بازهم نگران کننده است.

حریرچی با با بیان اینکه ویروس خفیف و کمرنگ نشده است، اظهار کرد: در آنفلوآنزای اسپانیایی موج اول بیماری در تابستان رخ داده است و موج دوم آن در پایییز رخ داده است. ویروس کرونا حتی ویژگی‌های بدتری از آنفلوآنزای اسپانیایی دارد. کل دنیا تا زمان کشف واکسن این ویروس باید با این ویروس زندگی کنند.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۸ مرگ و میرهای کرونا برای آمریکا است، گفت: اکنون سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که در آفریقا از هر ۵ نفر یک نفر به کرونا مبتلا خواهد شد. این معضل برای تمام جهان است و ما توانستیم اقدامات مناسبی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه از فاصله‌گذاری اجتماعی در سیستم خدماتی گله داریم،‌ افزود: ما با کلی پروتکل به این مشاغل اجازه بازگشایی دادیم. تا ۲۷ اردیبهشت موارد بهداشتی تا ۷۸ درصد رعایت می‌شده و همین باعث شد تا تعداد مرگ و میر و بستری ناشی از کرونا کاهش چشمگیری داشته باشد. این رقم در ۱۵ خرداد به ۲۷ درصد و در ۲۱ خرداد به ۱۸ درصد رسید واین یعنی در مراکز خدماتی تا ۸۲ درصد موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. ما با بازگشایی‌ها با عادی انگاشته شدن بیماری توسط مردم مواجه شدیم. این روند در استان‌های جنوبی نیز به گونه‌ای بوده است که رعایت فاصله گذاری اجتماعی از ۸۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است. استان‌های شرقی از ۷۹ درصد به ۱۷ درصد رسیده است. اما فاجعه در استان تهران رخ می‌دهد؛ رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران به ۹ درصد رسیده است و این موضوع اصلا خوب نیست. مردم نباید برای گردش و تفریح به پاساژها بروند.

وی با بیان اینکه حتما موارد بستری ناشی از کرونا افزایش خواهد یافت،‌ گفت: ما ممکن است برگشت به عقب و فاصله گذاری مجدد اجتماعی داشته باشیم. ممکن است عناصر حکومتی تصمیم بگیرند به شرایط محدودیت‌ها بازگردیم و آن موقع است که خیلی‌ها بدون تقصیر، از این محدودیت ضرر اقتصادی می‌بینند. تعداد ابتلا به بیماری در ایران علی‌رغم آنکه پایین است اما قابل توجه است.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: ما برای خوزستان خیلی نگران هستیم. هیچ استانی نداریم که نگرانی برای روند بیماری در آن نداشته باشیم. تنها شهر سبز کشور نیز ابوموسی است. سیاست دولت و وزارت بهداشت ایجاد ایمنی جمعی به دنبال ابتلای همه مردم به کرونا نیست بلکه به ایمنی جمعی با واکسن فکر می‌کنیم.

وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، درباره علائم شایع کرونا، گفت: تب، از دست دادن اشتها،‌ خستگی، از دست دادن بویایی، تنگی نفس، سرفه، درد عضلانی، گیجی، سرفه با خون،‌ درد قفسه سینه،‌ نارسایی کلیه و حتی علائم مغز و اعصاب بروز خواهد کرد. از مردم می‌خواهیم نکات بهداشتی را رعایت کنند و در صورت بروز علائم با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگرند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.