برای صیانت از جمهوریت نظام پای صندوق‌های رای حاضر شویم

معاون اول رییس جمهوری گفت: برای صیانت از جمهوریت نظام و صندوق رای همه باید در پای صندوق‌های رای حاضر شویم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: انتخابات بر اساس اندیشه امام خمینی(ره)، مسیر تحقق دموکراسی و مهمترین اصل جمهوریت نظام است و تحقق این مهم در مشارکت حداکثری بوده و این امر منوط به این است که دستگاه‌های سیاستمدار و مجری به قانون اساسی تعهد و التزام داشته باشند و هم مردم و جریانات سیاسی نسبت به انتخابات مسئولیت و حساسیت داشته باشند و در انتخابات حضور همه جانبه داشته باشند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری درباره انتخابات و مشارکت حداکثری اظهار کرد: در انتخابات اخیر ایشان با تعبیر خاصی درباره حضور مردم در انتخابات صحبت کردند و دو بار با این تعبیر اگر کسی نظام و رهبری را قبول ندارد به خاطر ایران در انتخابات شرکت کنند، از این موضوع یاد کردند و این نشان دهنده جایگاه منحصر به فرد اقتدار ایران است.

جهانگیری اضافه کرد: هر کسی به آینده ایران و کشور فکر می‌کند حتماً باید به اقتدار ایران فکر کند و حتماً حضور در انتخابات در بالا بردن اقتدار ایران در منطقه و بین الملل بسیار تاثیرگذار است.

وی خاطرنشان کرد:انتظار می‌رفت شورای نگهبان طوری عمل کند که در انتخابات پیش رو یک مشارکت حداکثری به وجود بیاورد و زمینه یک مشارکت حداکثری و رقابتی را فراهم کند که متاسفانه چنین نشد طوری که مقام معظم رهبری در عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها به خاطر برخی گزارش‌های غلط گفتند ظلم و جفا شده است.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: شورای نگهبان باید این موضوع را جبران می کرد که تاکنون جبران نشده است و الان با گلایه افراد و مردم روبرو هستیم. فکر می‌کنم گلایه‌ها را باید در این مقطع کنار گذاشته و به ایران، آینده کشور و جمهوری اسلامی فکر کنیم.

وی افزود: برای صیانت از جمهوریت نظام و صندوق رای همه باید در پای صندوق‌های رای حاضر شویم و به نامزدی که فکر می‌کنیم می‌تواند در دفاع از جمهوریت نظام و حقوق حداکثری مردم و در گذر از مشکلات پیچیده‌ای که مردم با آن مواجه هستند و همچنین مشکلات منطقه و بین المللی برنامه جامع برای عبور دارد و با تشکیل تیم مناسب و دولت قوی می‌تواند کشور را از مشکلات عبور دهد، به او رای داده شود.

معاون اول رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد ۲۸ خرداد به یکی از روزهای خوب برای مردم ایران و به یک جشن ملی تبدیل شود.

وی نقش رییس جمهوری را در حل مسائل داخلی و بین‌المللی بسیار تعیین کننده خواند گفت: خصوصاً در این مقطع که در حال مذاکره با دنیا برای لغو تحریم‌ها هستیم این نقش بسیار حائز اهمیت است.

جهانگیری ادامه داد: انتخابات شوراهای شهر و روستا بسیار مهم است چون بسیاری از مسئولیت‌های اداره شهر با شوراها و شهردار است و در روستاها، شوراها و دهیاران مشکلات را حل می کنند و شوراهای شهر و روستا از جایگاه مهمی برخوردار هستند.

شورای نگهبان پاسخی به درخواست من نداد/ حق انتخاب مردم محدود شد

معاون اول رییس جمهوری همچنین درباره علت ردصلاحیت خود و پاسخ شورای نگهبان اظهار کرد: میزان مشارکت برای مردم بسیار مهم است اما خود باید تصمیم بگیرند. من توییت کردم و خطاب به شورای نگهبان گفتم هرچه دارید به اطلاع عموم و اطلاع من برسانید. فکر می‌کنم شورای نگهبان واقعا پاسخی برای این حرف ندارد چون هر کسی از خود اطلاعات خوبی دارد و فکر می‌کنم طبق تعبیر رهبری ظلم شده است.

وی افزود: برای من اصلا مهم نبود اما مردم می‌خواستند مسئول انتخاب کنند و حق انتخاب مردم محدود شد. کسی که در یک دوره طولانی از هر نظر سابقه اش را نگاه کنیم، از حیث صلاحیت عمومی، انقلاب، جنگ و اجرایی از پایین ترین سطوح تا بالاترین سطوح حضور داشته، این یک اتفاق بسیار عجیب و غریب بود.

جهانگیری یادآورشد: سال ۹۶ مرا تایید کردند اما این چهار سال اخیر که مسئول مبارزه با جنگ اقتصادی بودم، تایید نشدم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین درباره افزایش قیمت بنزین و اظهارات یکی از سران قوا در مناظرات انتخاباتی مبنی براینکه موافق این تصمیم نبوده است، گفت: در این زمینه جلسه طولانی در سران سه قوه گذاشته و روی این موضوع بحث شد. در سال ۹۸ مجدداً این موضوع در جلسه کمیته بحث شد که با کمی تنش همراه بود. بعد از آن کمتر در جلسات مربوط به نزین حضور داشتم اما در نهایت تصمیم بر افزایش قیمت گرفته شد و وقتی تصمیم گرفته شد باید به دلایلی از مقام معظم رهبری تاییدیه می‌گرفتیم که ایشان فرمودنددرباره آن بحث فنی آن نظر ندارم اگر روسای سه قوه آن را قبول دارند من قبول می کنم.

وی ادامه داد: آقای روحانی در جلسه سران این موضوع را مطرح کردند و هر سه با آن موافقت و آن را امضا کردند و امضای ایشان هم موجود است. این مصوبه بعد از امضای سران سه قوه خدمت رهبری رفت و ایشان با اجرای آن موافقت کردند.

جهانگیری با بیان اینکه باید بابت کاستی‌ها و مشکلات همواره باید در پیشگاه ملت عذرخواه باشیم، گفت: موضوع جنگ اقتصادی برای مردم خوب توضیح داده نشده است. جنگ اقتصادی قصد داشت اقتصاد ایران را متلاشی کند و جمهوری اسلامی را از بین ببرد در این فاصله باید توضیحاتی داده می‌شد که نشد.

معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: البته در فرصت‌های باقی مانده دولت در آینده این نوشته و گفته خواهد شد و ماندگار می‌شود. عده‌ای که در این جنگ فرماندهان جنگ در برابر حرکت آمریکا بودند را به نقطه‌ای رساندند که خود آمریکا از فشار حداکثری شکست خورده است و به جای قدردانی از فرماندهان جنگ در داخل آنها را به ناکارآمدی متهم کنند حتماً در آینده کشور مشخص خواهد شد که چه کسانی کارآمدند و چه کسانی ناکارآمد بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.