ترامپ را از تحریم کامل وی‌چت منصرف می‌شود؟

دولت آمریکا با درک عواقب نامطلوب تحریم وی‌چت برای شرکت‌های آمریکایی به دنبال ممنوعیت بخشی از کسب و کار این پیام رسان است.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، دولت ترامپ اواسط ماه گذشته با صدور فرمانی هرگونه مراوده مالی با «تنسنت»، کمپانی مالک وی‌چت را که مربوط به این پیام‌رسان باشد تحریم کرد. وی‌چت در چین محبوبیت بسیار بالایی دارد و یک پیام‌رسان ساده محسوب نمی‌شود در واقع وی‌چت برای چینی‌ها حکم سیستم عاملی را دارد که از آن به عنوان شبکه‌ای اجتماعی، جایگزینی برای ایمیل، پلتفرمی جهت پرداخت، مدیریت حساب‌های بانکی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

از اینرو دستور مذکور نگرانی بسیار زیادی را برای اپل در پی داشت چرا که این شرکت میلیون‌‌ها مشتری در چین دارد و ممنوع شدن وی‌چت می‌توانست ضربه مهلکی به آنها بزند که بر اساس برخی برآوردها به ۲۵ میلیارد دلار در سال می‌رسد.

حالا اما ظاهرا دولت ترامپ با درک اثر فاجعه بار این تصمیم بر شرکت‌‌های فناوری، گیمینگ، ارتباطات و دیگر صنایع آمریکایی از تصمیم خود عقب‌نشینی کرده است. بر اساس گزارشی از بلومبرگ مقامات بلندپایه کاخ سفید به اپل و چند شرکت دیگر اطمینان داده‌اند که همچنان امکان کار با وی‌چت در چین را خواهند داشت.

به گفته منابع آگاه هدف مسئولان دولتی تحریم آن بخش از وی‌چت است که به شرکت‌های آمریکایی ضرری نمی‌زند. این روش احتمالا در کنار جلوگیری از دانلود این اپ در آمریکا به شرکت‌هایی مثل اپل اجازه می‌دهد آنرا در نسخه چینی اپ استور به مشتریان خود ارائه کنند. هرچند این روش از تحریم کلی بهتر است اما کماکان مانع برقراری ارتباط مشتریان چینی و آمریکایی از طریق وی چت می‌شود مگر اینکه اپ را قبل از تحریم دانلود کرده باشند.

علی رغم بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها در این باره اپل، وزارت خزانه‌داری آمریکا و تنست از اظهار نظر درباره آن خودداری کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.