تعریف از دولت مستحب و یا واجب است

رییس جمهوری بر جلوگیری از اتلاف آب و برق در کشور تاکید کرد و گفت: برای جلوگیری از هدر رفت آب و برق باید در اولین قدم اتلاف آن را به حداقل برسانیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز دوشنبه در نشست مشترک با وزیر و مدیران ارشد وزارت نیرو با تقدیر از کارکنان این وزارتخانه در بخش صنعت آب و برق، اظهار داشت: همه مردم می‌دانند که مسئله آب و برق دو مسئله بسیار حساس، زیربنایی و حیاتی است.

وی با بیان این که اکسیژن اولین نیاز بشر است، افزود: شاید مهم ترین نیاز بعد از آن، آب باشد؛ آب مایه حیات و زندگی انسان و همه موجودات است؛ بنابراین در کرات دیگر هم وقتی آب را کشف می کنند احتمال می دهند که موجود زنده ای هم در آن زندگی کند.

رییس جمهوری یادآور شد: معمولا ما در فعالیت روزانه خود به بسیاری از نعمت های خداوند توجهی نمی کنیم مگر این که خدای ناخواسته مشکلی برای ما پیش بیاید؛ تا وقتی ما سلامتی داریم توجهی به فعالیت اعضای بدن خود نمی کنیم.

روحانی وجود آب را مانند امنیت با اهمیت دانست و گفت: وقتی صبح از منزل خارج می شوید، نمی دانید چه سازوکار بزرگی به راه است تا کشور، شهر، خیابان و محل کار شما امن باشد اما اگر حادثه ای در گوشه ای رخ ‌دهد در آن زمان اهمیت امنیت مشخص می شود.

وی تاکید کرد: آب و برق هم جزو امنیت است یعنی امنیت خاطر و آرامش مردم را فراهم می کند. زیرا ادامه حیات به آب وابسته است.

رییس جمهوری به بازدید خود از مرکز کنترل برق اشاره کرد و اظهار داشت: در آنجا تلاش بزرگی برای اینکه این تراز تولید و مصرف در حال انجام است که ایجاد این تراز و دقت در آن بسیار مهمی است.

روحانی هدر رفت حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد آب را موضوعی خیلی مهم ذکر کرد و گفت: همه باید صرفه جویی انجام دهیم تا کشور در ثبات قرار گیرد، اگر این ۲۰ درصد هدر رفت را حل کنیم مشکل در زمینه کمبود آب رفع می شود.

مبنای اداره منابع آبی را باید بر پایه ادامه خشکسالی گذاشت

رییس دولت تدبیر و امید با بیان روایتی از دقت رهبر معظم انقلاب در مصرف صحیح برق، تصریح کرد: مبنای اداره منابع آبی کشور را باید بر پایه ادامه خشکسالی گذاشت و مهم ترین قدم به حداقل رساندن هدر رفت منابع آبی و برقی است.

روحانی با تأکید بر این که آب و برق نیز برای ما امنیت است، چرا که برای مردم امنیت خاطر و آرامش ایجاد می‌کند، ادامه داد: در بازدید از مرکز کنترل برق کشور، مشخص شد که تلاش بسیار بزرگی برای تراز تولید مصرف انجام می‌شود که دقت در این تراز کار بسیار مهمی است و خاموشی یا فعال شدن نیروگاه‌ها، در برخی از کشورهای پیشرفته نیز باعث فروپاشی می‌شود.

وی همچنین به سفر چندین سال پیش خود به کشور انگلیس و خاموشی ۲۴ ساعته برق در شهر لندن اشاره کرد و گفت: این مشکلات در هر کشوری رخ می‌دهد و خوشبختانه ۱۵ سال است که در ایران چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتاده است و باید از همه دست‌اندرکاران صنعت برق، تشکر و قدردانی کرد.

روحانی ادامه داد: در سال ۹۷ ممکن بود مشکلات بزرگی در زمینه آب و برق برای کشور بوجود آید، در دوران وزارت مهندس چیت‌چیان در دولت یازدهم، وی به من اعلام کرد که اگر برخی از اقدامات انجام نشود، در تابستان مجبوریم آب تهران را جیره‌بندی کنیم، اما دولت اقدامات سریعی اتخاذ کرد، که اتصال آب سد ماملو یکی از همین فعالیت‌های دولت بود.

وی خاطرنشان کرد: در فصل تابستان مشکل تأمین آب و برق را داریم که باید بر این اساس و اینکه کشور در منطقه خشک قرار دارد، مبنای کار را در ادامه خشکسالی قرار دهیم.

حل مشکل آب با بارور کردن ابرها، راه حل اساسی نیست

رییس قوه مجریه با بیان این که حل مشکل آب با بارور کردن ابرها، راه حل اساسی نیست؛ آب های موجود باید به درستی مدیریت شود، اظهار داشت: این گونه مطالب که با باروری ابرها مشکل حل می‌شود، در سال‌های ۴۳ و ۴۴ و رژیم شاهنشاهی مطرح شد و این از نمونه تفکرات شاهانه بود که با بارور کردن مشکل آب حل می‌شود و حتماً این موضوع راه‌حل اساسی نیست.

روحانی با تأکید بر این که آب را باید درست حراست کنیم، تصریح کرد: هدر رفت شبکه انتقال آب از سد کرج و سدهای مختلف به تهران در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد اعلام شده است که آن مقدار هدر رفت بسیار مهم است و تمام تلاش‌ها برای صرفه‌جویی مربوط به ثابت شدن همین مقدار هدر رفت از شبکه انتقال آب است.

جلوگیری از تلفات آب و برق را باید از وزارتخانه نیرو شروع کرد

رییس دولت دوازدهم با یادآوری این که تلفات و هدر رفت در بخش برق از ۱۵ درصد به کمتر از ۱۱ درصد رسیده است، اظهار داشت: این اقدام بسیار مهمی است و باید جلوگیری از تلفات در صنعت آب و برق را به عنوان اولویت از وزارتخانه نیرو شروع کرد و باید به آمار تک رقمی برسیم.

روحانی تصریح کرد: با سرمایه‌گذاری و استفاده از فناوری می‌توان جلوی هدر رفت و تلفات در صنعت آب و برق را گرفت.

هدایت جامعه به درست مصرف کردن، امر به معروف است

وی ادامه داد: همه میزان آبی که از دریا برای شیرین کردن باید انجام شود شامل یک درصد است در حالی که اگر از آب درست حراست کنیم، به جای یک درصد تا ۱۰درصد سود می‌بریم.

رییس جمهوری مسأله مصرف بی‌رویه یا درست‌ مصرف نکردن را از دیگر اقدامات در زمینه توجه به صنعت آب و برق توصیف کرد و گفت: یک پایه اصلی در دین اسلام، عمل صالح، شایسته و بی‌نقص است و اگر آب را بد مصرف کنیم، عمل صالحی انجام نداده‌ایم و باید در نظر داشت که معنی عمل صالح تنها نماز و روزه نبوده، بلکه معنی بسیار وسیعی دارد.

روحانی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تنها مختص چند موضوع نبوده، بلکه دارای معانی و دنیایی وسیع است، تصریح کرد: کسی که آب را بد مصرف می‌کند، منکری انجام می‌دهد که این نهی از منکر یا باید به صورت زبانی یا برنامه‌ریزی برای جلوگیری از هدر رفت باشد.

وی هدایت جامعه به درست مصرف کردن، امر به معروف و عمل حسنه دانست و به خاطره‌ای از امام خمینی(ره) که با سه مشت آب وضو می‌گرفتند اشاره کرد و ادامه داد: این همان عمل صالح است، اما برخی هنگام وضو، وسواس و شک به خرج می‌دهند و شیر آب را تا پنج دقیقه نیز باز می‌گذارند.

رییس دولت تدبیر و امید با تأکید بر این که باید مردم را با کمک تبلیغات صدا و سیما و رسانه برای چگونگی درست مصرف کردن دعوت کنیم، گفت: باید در ساعات پر مصرف، از آب و برق درست مصرف کنیم که در این ساعت ها است که ، مصرف نکردن به معنی عمل نیک و صالح است و ارتقاء فرهنگ مردم در این زمینه به ما و حتی خودشان بسیار کمک می‌کند.

فرهنگ سازی و تشویق مردم به مصرف درست برق و آب

روحانی با تاکید بر این که فرهنگ درست مصرف کردن و عمل صالح در آب و برق را باید به همگان نشان دهیم، خاطرنشان کرد: هنگامی که برای جلساتی خدمت رهبر معظم انقلاب حاضر می‌شویم و از اتاقی به اتاق دیگر جابجا می‌شویم، ایشان بلافاصله برق اتاق را خاموش می‌کنند و ما باید به کار درست عادت کنیم.

وی با بیان این که هنگامی که عمل ۸۱ میلیون نفر در کشور درست شود،‌ اثرات بسیار بزرگی در کشور خواهد داشت، بیان کرد: همه مردم باید در این زمینه کمک کنند تا با گذراندن آموزش‌های مورد نیاز، مقدار لازم از برق و آب استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: سیستم‌های هوشمند می‌‌توانند در این زمینه به کشور کمک کنند و می‌توان به منازل دارای این سیستم‌ها مشوق‌هایی ارایه کرد و تخفیف‌هایی قایل شد تا مردم برای استفاده از سیستم‌های هوشمند تشویق شوند.

رییس جمهوری همچنین از بخش صنعت نیز خواست تا در این زمینه به کمک کشور بیایند و در فصل تابستان و زمان پرمصرف مصرف با سیستم‌های سرمایشی مناسب به مصرف بهینه کمک کنند.

مقرون به صرفه بودن کشت داخلی یا فراسرزمینی بررسی شود

رییس جمهوری بر ضرورت اصلاح مصرف در مصارف خانگی تاکید کرد و گفت: برنامه‌ریزی ها باید به گونه ای باشد که مصرف آب و برق در مصارف خانگی کاهش پیدا کند.
روحانی گفت: تشویق مردم بر درست مصرف کردن آب و برق نیاز به تبلیغات، برنامه‌ریزی وزارت نیرو و تعیین نرخ مناسب و همچنین برنامه‌ریزی در صنعت دارد و همه باید دست به دست هم بدهند تا بتوانیم این کار را به سامان برسانیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هر چند ممکن است سال آینده نیز دچار مشکلاتی در آب و برق کشور باشیم، اما با برنامه‌ریزی خوب می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم در عین حال آغاز سال آبی کشور که از پایان شهریور آغاز می‌شود نیز خوب بوده که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

روحانی همکاری بخش‌های مختلف وزارت نیرو با بخش کشاورزی را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: این مهم است که آب مصرفی کشاورزی چه میزان باشد و محاسبه کنیم که برای تولید میوه چه میزان آب و برق مصرف شده و تولید میوه به چه قیمتی تمام شده است.

وی همچنین تاکید کرد: باید بررسی کنیم که کشت میوه، سبزی و صیفی‌جات در داخل کشور به صرفه‌تر است، یا باید به کشت فراسرزمینی روی بیاوریم و در دیگر کشورها زمین اجاره کرده و محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند را در آن کشورها که منابع آبی بهتری دارند، تولید کنیم و این اثرات بسیار خوبی می‌تواند برای ما به دنبال داشته باشد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در سفر به تایلند، نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد کشت برنج توسط ایران در زمین‌های کشاورزی این کشور را ارایه کرد، گفت: در تایلند زمین‌های کشت برنج سالانه ۳ تا ۴ نوبت کشت می‌شود و باید محاسبه کنیم که آیا کشت برنج در داخل کشور به نفع ماست یا باید آن را به کشت فرا سرزمینی تبدیل کنیم.

کشت برنج نباید فقط مختص به شهرهای شمالی ایران باشد

روحانی ادامه داد: البته در دولت این تصمیم را اتخاذ کردیم که کشت برنج تنها مختص به شهرهای شمالی ایران باشد و در شهرها و استان‌های دیگر سراغ کشت برنج و محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارد، نروند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: باید کشاورز را به کشت محصولی تشویق کنیم که در ازای زحمتی که برای آن می‌کشد، درآمد هم داشته باشد و برای او به صرفه باشد.

روحانی بر ضرورت توسعه کشت گلخانه‌ای و آبیاری با سامانه‌های نوین که مصرف آب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد تاکید کرد و افزود: اگر بتوانیم سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه‌جویی داشته باشیم، تأثیرات بسیار خوبی خواهد داشت و می‌تواند کار چند سد را برای ما انجام دهد.

احیاء دریاچه ارومیه ۱۴میلیون جمعیت ایران را نجات داد

رئیس جمهوری با بیان اینکه ایجاد یک سد گاهی اوقات آثار اقلیمی بدی به همراه دارد و منجر به خشک شدن برخی دریاچه‌ها و تالاب‌ها می‌شود و مسایلی را ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: اقدام دولت در احیاء دریاچه ارومیه ۱۴ میلیون جمعیت ایران را نجات داد و اگر روند سابق ادامه پیدا می‌کرد، دریاچه ارومیه خشک می‌شد و گرد و خاک حاصل از آن، کشاورزی را در این مناطق از بین می‌برد و زندگی مردم را دچار مشکل می‌کرد.

خیرات و حسنات برجام مداوم بوده و پایان ندارد

روحانی با بیان اینکه برخی تنها اقدام دولت یازدهم را در برجام خلاصه می‌کنند، گفت: برجام یکی از خیرات دولت یازدهم است که حسنه آن مداوم بوده و برای همیشه باقی می‌ماند و مانند کار خیری است که پایان ندارد اما نباید آن را تنها اقدام دولت یازدهم دانست.

۶ میلیون روستایی از آب سالم آشامیدنی برخوردار شدند

رییس جمهوری طرح تحول نظام سلامت، احیاء دریاچه ارومیه، آب‌رسانی، برق‌رسانی و گازرسانی به روستاها و اینکه حدود ۶ میلیون جمعیت روستایی در دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم از آب سالم آشامیدنی برخوردار شدند را از دیگر اقدامات دولت یازدهم برشمرد و ادامه داد: اینکه در پارس جنوبی امروز همسان با دیگر کشورها از ذخایر گازی جنوب کشور استفاده می‌کنیم و نیز اینکه در طول ۵ سال توانستیم ۲ هزار کیلومتر راه‌آهن ایجاد کنیم که این به اندازه بیش از ۲۰ درصد کل راه‌آهنی است که در کشور احداث شده است، از دیگر اقدامات دولت بشمار می‌رود.

باید واقعیت‌ها را برای مردم توضیح بدهیم

روحانی اظهار داشت: دلیل اینکه اقدامات دولت بیان و بازگو نمی‌شود این است که رسانه‌ها آنها را عنوان نمی‌کنند و صدا و سیمای کشور بین مکروه، واجب، مستحب و حرام گاهی دچار مشکل می‌شود و تصور می‌کند که تعریف از دولت، مکروه است در حالی که این اقدام مستحب و یا واجب است.

رئیس جمهوری تأکید کرد: باید واقعیت‌ها را برای مردم توضیح بدهیم که چه اقداماتی انجام شده است.

روحانی تصریح کرد: در بخش های آب، برق، گاز، راه، ارتباطات، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در روستاها، اقدامات بسیار تأثیرگذار و گسترده‌ای انجام گرفته است.
رییس جمهوری گفت: امروز با تلاش مردم و مسئولان در گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و در بنزین در آستانه خودکفا شدن هستیم و در گازوئیل و گاز نیز به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه در سالیان گذشته هنگامی که در زمستان نیاز به واردات گاز پیدا کردیم، یکی از کشورها قیمت گاز را ۹ برابر افزایش داد و ما چون مجبور بودیم، قیمت آن را پرداخت کردیم، اما با تلاش‌هایی که در این دولت انجام گرفت، سال گذشته زمانی که همان کشور گاز را به روی ما قطع کرد، هیچ اعتنایی نکردیم و خود آنها به دنبال این بودند که چرا برای وصل شدن گاز اقدامی نمی‌کنیم و این اثر خودکفایی و خوداتکایی است.

روی پای خود بایستیم، هیچ‌کس نمی‌تواند به ما زور بگوید

رییس جمهوری اظهار داشت: هنگامی که ما روی پای خود می‌ایستیم، هیچ‌کس نمی‌تواند به ما زور بگوید؛ ما تصور می‌کنیم که فقط آمریکا زورگویی می‌کند، اما حقیقت این است که اگر نیازمند شویم، حتی کشورهای فقیر و کشوری که برای آن فداکاری هم کرده‌ایم، شروع به زورگویی می‌کند.

روحانی تأکید کرد: احتیاج و نیاز گاهی یک قدرت بزرگ را در هم می‌شکند و این نشان می‌دهد که ما باید روی پای خود بایسیتم.

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز خوشبختانه در آب و برق و سدسازی و ساخت نیروگاه، روی پای خود ایستاده‌ایم و خودکفا شده‌ایم و به دیگر کشورها نیز خدمات فنی و مهندسی ارایه می‌کنیم، گفت: امروز باید تلاش کنیم تا مردم در زندگی روزمره خود دچار مشکل نشوند.

شیوه‌های کشاورزی را باید تغییر دهیم

روحانی با اشاره به اینکه تابستان به دلیل افزایش مصرف می‌تواند برای مردم و تلاشگران در وزارت نیرو ایام سختی باشد، اظهار داشت: باید در راستای اصلاح فرهنگ مصرف تلاش و از هدررفت‌ها جلوگیری کرد و با کشت فراسرزمینی و اصلاح بذر، شیوه‌های کشاورزی را تغییر دهیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: امروز به گفته وزیر جهاد کشاورزی برخی از بذرها از خارج از کشور وارد می‌شود و دلیل آن این است استفاده از این بذرها می‌تواند تولید محصول را تا ۳ برابر افزایش دهد و برخی بدون اینکه با مسایل آشنا باشند، فقط عنوان می‌کنند که چه نیازی دارد که بذر را از خارج وارد کنیم.

روحانی به فرایند تولید گوشت مرغ و خوراک آن اشاره کرد و افزود: گاهی نیاز داریم که برای جلوگیری از مرگ و میر و افزایش گوشت‌آوری و سلامت محصول، برخی نیازها را از خارج تأمین کنیم.

بدنبال توسعه دیپلماسی برق هستیم

رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز در بخش برق به دنبال توسعه دیپلماسی برق هستیم، گفت: این اقدام بسیار بزرگی است که می‌توانیم برق را به دیگر کشورها و همسایگان صادر کنیم و اینکه بتوانیم برق را با منطقه و دیگر کشورها تبادل کنیم و بتوانیم به راحتی به شبکه‌های بزرگ آسیا و اروپا وصل بشویم نیز حائز اهمیت است.

روحانی با بیان اینکه هیچ دولتی در بخش آب به اندازه دولت یازدهم سرمایه‌گذاری نکرده است و بالاترین بودجه در این بخش تخصیص یافته است، افزود: در بخش برق هم در دولت یازدهم سرمایه‌‌گذاری بسیار خوبی صورت گرفت به گونه‌ای که بیش از ۹ هزار مگاوات افزایش ظرفیت در تولید برق داشته‌ایم و از ۷۰ هزار مگاوات به بیش از ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده رسیده است و تا آخر سال هم ۱۲ هزار مگاوات به آن اضافه خواهد شد و علاوه بر آن با کاهش تلفات و هدررفت برق ۲۵۰۰ مگاوات دیگر هم به آن افزوده خواهد شد.

رئیس جمهوری اظهارداشت: کاری که دولت یازدهم و دوازدهم در بخش آب در غرب کشور انجام می‌دهد و اقداماتی که در زمینه کشاورزی، سدسازی و تونل انجام می‌شود، بی‌نظیر است.

روحانی توضیح داد: مهار ۵٫۶ دهم میلیارد مترمکعب آب در بخش‌های غربی و انتقال آن به مناطق گرمسیری اقدام بزرگ و افتخاری برای وزارت نیرو و دولت است.

رییس جمهوری از تلاش‌های دولت‌های گذشته هم که پس از انقلاب نیز تشکر کرد و افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم اقدام فوق‌العاده‌ای به ثمر رسید که باید این اقدامات برای مردم توضیح داده و تشریح شود.

۳۰۰ هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام در دولت یازدهم زیر کشت رفت

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه در بخش کشاورزی توانستیم در دولت یازدهم ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام را زیر کشت ببریم، کاری عظیم و بزرگ بود منتها معمولاً اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم از کارهایی است که نباید آشکار و گفته شود.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه زیر کشت بردن ۴۶ هزار هکتار از اراضی زابل نیز از اقدامات خوب دولت در این بخش است، افزود: این کار نتیجه تلاش‌های خانواده بزرگ دولت و همه مردم، کشاورزان و تلاشگران است.

تلاش برای کمترین تنش آبی و مشکل در برق در تابستان ۹۸

روحانی اظهار داشت: با وجود همه اقداماتی که با تلاش گسترده انجام می‌شود، اما در روزی که مشکلی بوجود می‌آید، گاهی کل اقدامات دولت را در صفر ضرب می‌کنند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه برای روز مبادا باید فکر و برنامه‌ریزی کنیم، اظهار داشت: از همین امروز باید برای تابستان سال آینده تلاش کنیم و امیدواریم تابستان سال ۹۸ با کمترین تنش آبی و مشکل در برق همراه بوده و ناراحتی و مشکلی برای مردم بوجود نیاید در عین حال باید از مردم هم بخواهیم تا دولت را در این راستا کمک کنند.

روحانی افزود: مطمئناً هیچ کار مهم و بزرگی بدون حمایت، کمک، ایثار و همکاری مردم به ثمر نمی‌رسد و دولت به تنهایی قادر به انجام امور نیست، اما وقتی دولت، مردم و رسانه‌ها در کنار هم قرار بگیرند و فرهنگ لازم برای مردم شرح داده شود، ثمرات بسیار خوبی به همراه دارد.

رییس جمهوری با اشاره به طرح همیار پلیس و استفاده از کودکان و دانش‌آموزان در اجرای برخی از مقررات و تذکر دادن آنها به والدین خود در زمان تخلف از مقررات، گفت: وزارت نیرو هم می‌تواند با همکاری وزارت آموزش و پرورش چنین طرحی را در راستای صرفه‌جویی و جلوگیری از هدررفت آب و برق در کشور اجرا کند و در آموزش صرفه‌جویی، همیار داشته باشد.

روحانی با اشاره به ضرورت تلاش در زمینه نمک‌زدایی در کشور گفت: برخی از نقاط کشور راهی به جز انتقال آب ندارد، اما بسیاری از نقاط کشور از جمله سراسر جنوب و شمال ایران متصل به آب هستند که البته مسایل خاص خود را دارند.

سواحل مکران را باید آباد کنیم

وی تاکید کرد: باید سواحل جنوب و سواحل مکران را که اهمیت زیادی دارد آباد کنیم و این کار با آب و برق امکان‌پذیر است و می‌توانیم با احداث نیروگاه‌های خورشیدی و استفاده از برخی نیروگاه‌های کوچک اتمی، انرژی پاک را به این مناطق ببریم.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به ضرورت تلاش در راستای توسعه دولت الکترونیک، گفت: با توسعه دولت الکترونیک می‌توانیم تمامی قبض‌هایی که صادر می‌شود را تبدیل به قبوض الکترونیکی بر روی تلفن همراه مردم کرده و با این اقدام در هزینه‌هایی که صرف چاپ و توزیع قبوض مختلف می‌شود، صرفه‌جویی بالایی داشته باشیم.

 مردم باید از نظر آب و برق پایدار در امنیت خاطر باشند

رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز در این نشست با قدردانی از حمایت های رئیس جمهوری از صنعت مهم و حیاتی آب و برق در تابستان گذشته، گفت: دشمنان با توجه به تغییرات اقلیمی برنامه های وسیعی برای جمهوری اسلامی ایران درنظر داشتند که این دوران پشت سر گذاشته شد.

اردکانیان با بیان اینکه دولت و مردم باید از نظر آب و برق پایدار در حد متعارف در آسایش و امنیت خاطر باشند، تاکید کرد: وارد مرحله مدیریت توامان عرضه و تقاضا شده ایم که همکاری بین بخشی از الزامات این مهم است و باید با ایجاد سازکارهایی برای امنیت آبی، غذایی و ملاحظات محیط زیستی برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت مبحث آب های مرزی تاکید کرد: باید براساس پروتکل ها و تامین حق آبه ها برای استیفای حقوق قانونی جمهوری اسلامی ایران حرکت کرد چرا که توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی حائز اهمیت است.

همچنین در این نشست برخی معاونان و مدیران وزارت نیرو با ارائه گزارشی از وضعیت آب و برق به بررسی راهکارها، اقدامات و طرح های مختلف برای مدیریت بهینه آب و برق در کشور پرداختند.

حسن روحانی رییس جمهوری پیش از این نشست از مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور (دیسپاچینگ مرکزی) بازدید کرد.

در این بازدید برنامه وزارت نیرو در راستای تامین برق مطمئن و پایدار کشور در اوج بار سال ۹۸ و الزامات آن شامل پیش بینی تراز تولید و مصرف در پیک سال ۹۸، برنامه راه‌اندازی واحدهای نیروگاه‌های حرارتی، برنامه افزایش ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی، تجدید پذیر و برقابی، طرح‌های اولویت دار شبکه انتقال برق کشور، برنامه‌های مدیریت مصرف، الزامات تحقق برنامه‌های پیک مصرف سال ۹۸ کشور و قرار گرفتن تجهیزات صنعت برق در زمره کالاهای اساسی، برای رییس جمهوری تشریح شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.