جنگ کرونا در کاخ سفید بالا گرفت

رییس جمهوری آمریکا در حمله‌ای بی‌سابقه به عضو ارشد ستاد مهار کرونا در کاخ سفید مدعی شد تحلیل‌های دکتر آنتونی فائوچی درباره دلیل فراگیری بیشتر ویروس کرونا و افزایش بیماران و قربانیان کووید-۱۹ در ایالات متحده اشتباه است.

به گزارش اینتیتر به نقل از همشهری آنلاین، دکتر فائوچی به تازگی در گزارش به کنگره آمریکا اعلام کرد نرخ بالای بیماران کرونا در این کشور در واکنش مهربانانه به ویروس در حوزه‌های بازگشایی اقتصاد و بی‌اعتنایی به فرمان ماندن در خانه ریشه دارد. دانلد ترامپ در واکنش به سخنان اخیر این مقام ارشد ستاد مهار کرونا در کاخ سفید ویدئوی حضور او را در کنگره در توییت خود منتشر کرد و نوشت: «اشتباه!»

به گزارش گاردین، رییس جمهوری آمریکا توییت خود را چنین ادامه داد: «تعداد بیماران ما بیشتر است چون بسیار بیش از هر کشور دیگر آزمایش کرونا گرفته‌ایم؛ ۶۰ میلیون! اگر آزمایش‌ها کمتر بود، آمار مبتلایان هم کمتر می‌شد. ایتالیا، فرانسه و اسپانیا چه کردند؟ حالا متاسفانه اروپا روند صعودی گرفته است. بسیاری از فرمانداران ما هوشمندانه و سخت کار کردند. ما قوی‌تر بازخواهیم گشت.» این در حالی است که تقریبا تمام کارشناسان با ادعاهای ترامپ مخالف و موافق مشاور ارشد او در امور مربوط به کرونا هستند.

دکتر فائوچی در توضیح استدلال خود به کنگره گفته بود: «تفاوت میان افزایش میزان مبتلایان کرونا در آمریکا و کاهش شدید آمار بیماران اروپا می‌تواند در شیوه واکنش نشان دادن به ویروس نهفته باشد. بسیاری از کشورهای اروپایی در دوران شیوع موج اول کرونا ۹۵ درصد اقتصاد خود را کاملا تعطیل کردند؛ آماری که در ایالات متحده فقط ۵۰ درصد بود. در حالی که برخی ایالت‌ها از آیین‌نامه بازگشایی گام به گام اقتصاد پیروی کردند، بسیاری هم به ویژه در جنوب و غرب آمریکا هشدارها را نادیده گرفتند.»

در فاصله کمتر از ۱۰۰ روز تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، ترامپ در نظرسنجی هر روز و هر لحظه بیشتر از رقیب دموکرات خود جو بایدن فاصله می‌گیرد. آمار کشته‌های کرونا در ایالات متحده از ۱۵۰ هزار فراتر رفته و تعداد مبتلایان به بیش از ۴.۵ میلیون نفر رسیده است؛ بسیار بیش از هر کشور دیگر در دنیا. اگر تا ماه نوامبر (آبان) اوضاع کرونا به همین ترتیب پیش برود، به احتمال زیاد ترامپ قربانی ویروس و اقتصاد نابسامان و بحرانی آمریکا خواهد شد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.