فاجعه دموکرات‌ها از انتخابات آیوا تا سخنرانی سالانه ترامپ

روند استیضاح ترامپ در حالی به پایان می‌رسد که طبق برخی نظرسنجی‌ها، محبوبیت وی تغییر چندانی نکرده و در سطح سال ۲۰۱۶ قرار دارد. این در حالی است که یکی از اهداف ضمنی دموکراتها از استیضاح، بدنام کردن ترامپ و تضعیف جایگاه وی در آستانه انتخابات است. اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دموکراتها ممکن است در این کار موفقیت چندانی به دست نیاورند.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرارو، اگر ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» درست باشد، معلوم می شود که دموکراتها روزهای انتخاباتی بدی در پیش خواهند داشت. حزب دموکرات، که شکست دادن دونالد ترامپ در انتخابات را سرلوحه خود قرار داده است، در اولین رویداد انتخاباتی درون حزبی، در راه رسیدن به این هدف، عملکرد خوبی از خود نشان نداد. سران این حزب، در برگزاری اولین انتخابات مقدماتی دچار مشکلاتی شدند. علاوه بر این، کاندیدایی در این انتخابات پیشتاز شد که به عنوان رقیب جدی ترامپ شناخته نمی‌شود.

روز دوشنبه سوم فوریه به وقت آمریکا، اولین رایزنش‌های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در ایالت آیوا برگزار شد. با برگزاری این رایزنش‌ها، مسابقه چندماهه حزب دموکرات برای تعیین نامزد نهایی این حزب در مقابل دونالد ترامپ آغاز شد و تا اوایل ماه ژوئن ادامه خواهد داشت.

دو غافلگیری در آیوا

انتخابات درون حزبی دموکراتها در آیوا دو غافلگیری داشت: اول اینکه قرار بود نتایج انتخابات در همان روز برگزاری اعلام شود، اما به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها اعلام نتایج تا اواخر روز سه شنبه به تاخیر افتاد. امری که بسیاری از هواداران حزب دموکرات را خشمگین کرد. دوم اینکه نامزدی کمتر شناخته شده، بیشترین آرا را کسب کرد.

انتخابات درون حزبی آیوا با بسیاری از ایالت‌های دیگر متفاوت است. در این ایالت، اعضای حزب جلساتی در اماکن عمومی برگزار می‌کنند تا نامزدی که فکر می‌کنند برای پیروزی در انتخابات نهایی ریاست جمهوری اصلح است را انتخاب کنند. به این جلسات، رایزنش (Caucus) گفته می‌شود. رأی گیری بر سر نامزد‌ها نیز به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد. مثلا وقتی دو نامزد در یک رایزنش آرای مساوی داشته باشند، توزیع نمایندگان اضافی به نامزد‌ها از طریق سکه انداختن صورت می‌گیرد. دوشنبه شب همین اتفاق در یکی از مناطق ایالت آیوا اتفاق افتاد. سناتور الیزابت وارن و ایمی کلوبوچار هر کدام ۱۹ رأی آوردند. مقامات حزب، سکه انداختند و نماینده اضافی را به کلوبوچار دادند.

دموکرات‌ها برای گزارش سریع و امن نتایج رایزنش‌ها در آیوا، یک برنامه موبایلی (اپلیکیشن) طراحی کرده بودند. اما درست وقتی که دست اندرکاران حزب خواستند از طریق این برنامه نتایج را به کمیته مرکزی حزب در آیوا گزارش کنند، برنامه با خطا مواجه شد. به همین خاطر، تقریبا ۲۲ ساعت بعد از برگزاری پرهیاهوی رایزنش‌های انتخاباتی، مقامات حزب دموکرات در آیوا هیچ نتیجه‌ای گزارش نکردند. آن‌ها سرانجام اواخر روز سه شنبه، نتایج را با تاخیر و به صورت ناقص منتشر کردند.

تاخیر در اعلام نتایج، حزب دموکرات را در معرض انتقادات تندی قرار داد. از آنجا که آیوا اولین ایالتی است که شاهد رقابت‌های درون حزبی بود، برای بسیاری از ناظران اهمیت نمادین داشت. برگزاری روان و بدون دردسر انتخابات در آن می‌توانست نشانه‌ای از نظم و انضباط و نیز شروع نیرومند دموکراتها در برابر دونالد ترامپ باشد. اما ناهماهنگی و دستپاچگی مقامات حزب دموکرات در برگزاری اولین رقابت‌های درون حزبی موجب شد بسیاری از ناظران، از جمله برخی اعضای حزب دموکرات، عملکرد این حزب در ایالت آیوا را فاجعه بار توصیف کنند.

از سوی دیگر، ترامپ و سایر جمهوریخواهان، از آشفتگی دموکراتها استفاده کرده و آن‌ها را به بی لیاقتی متهم کرده اند. به عنوان نمونه، ترامپ گفته هرج و مرج دموکراتها در آیوا نشان داد که آن‌ها چطور کشور را اداره می‌کنند.

وقتی نتایج اعلام شد، غافلگیری دیگری صورت گرفت. بسیاری از نظرسنجی‌هایی که در آستانه انتخابات آیوا منتشر شد، نشان دادند که رقابت اصلی میان برنی سندرز و جو بایدن خواهد بود. اما حالا نتایج غیرن‌هایی نشان می‌دهد که بایدن با کسب ۱۵.۶ درصد آرا رتبه چهارم را به دست آورده است. پیت بوته‌جج، نامزد کمترشناخته شده دموکرات، در اتفاقی غافلگیرانه بیشترین آرا (۲۶.۹) را کسب کرد. سندرز و الیزابت وارن نیز به ترتیب با کسب ۲۵.۱ درصد و ۱۸.۳ درصد آرا در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. بیش از ۷۱ درصد نواحی آیوا نتایج خود را گزارش کرده اند. بنابراین، حتی اگر نتایج نهایی منتشر شود، شاید سندرز جای بوته جج را بگیرد، اما موقعیت بایدن تغییر چندانی نخواهد کرد.

آشفتگی دموکراتها و چند سوال

فارغ از هرج و مرج در اعلام نتایج، رقابت‌های درون حزبی دموکراتها در آیوا از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه عملکرد ضعیف بایدن در آیوا این پرسش را مطرح می‌کند که آیا غیر از معاون باراک اوباما، دموکراتها گزینه جدی دیگری برای شکست دادن ترامپ دارند؟ به عبارت دیگر، آیا بوته جج، واقعا می‌تواند ترامپ را شکست دهد؟ فراتر از این، چنانچه سندرز در انتخابات ایالات دیگر هم پیشتاز باقی بماند (که این کاملا محتمل است) آیا حزب دموکرات او را به عنوان نامزد نهایی این حزب معرفی خواهد کرد؟ یا مانند سال ۲۰۱۶، شائبه‌هایی درباره مداخله حزب دموکرات در حذف سندرز مطرح خواهند شد.

بوته جج، فعلا پیشتاز است. اما عده‌ای کمی معتقدند که او شایستگی لازم برای شکست دادن ترامپ را دارد. گذشته از این، همجنسگرا بودن او نیز ممکن است برای وی دردساز شود. بعد از انتخابات آیوا، برخی محافل رسانه‌ای نزدیک به جمهوریخواهان ویدئو‌هایی منتشر کردند که نشان می‌دهند برخی رأی دهندگان از رأی دادن به بوته جج پیشمان شده اند، چون تازه فهمیده اند که او با یک مرد ازدواج کرده است.

سه شنبه هفته آینده، دومین انتخابات میان حزبی در ایالت نیو همپشایر برگزار خواهد شد. بعد از این انتخابات، تصویر، اندکی روشن‌تر خواهد شد. چنانچه بایدن در این ایالت نیز عملکرد خوبی نشان ندهد، آغاز بسیار بدی خواهد داشت، چون معمولا نامزد‌های نهایی حزب دموکرات، در انتخابات دو ایالت اول، حداقل در یکی پیروز می‌شوند.

به هر حال، حزب دموکرات در آغاز فصل انتخابات مقدماتی، شروع خوبی نداشت و بسیاری از هوداران خود را نگران و رقبای خود را خوشحال کرد. اما باید دید که در انتخابات ایالت‌های بعدی چه خواهد کرد. عملکرد ضعیف دموکراتها از دوران استیضاح شروع شد و همچنان ادامه دارد. در ماجرای استیضاح ترامپ نیز، دموکراتها به رغم هیاهوی فراوان نتوانستند ترامپ را به صورت جدی محاکمه کنند. بعد از اینکه پرونده استیضاح ترامپ از مجلس نمایندگاه به مجلس سنا ارسال شد و جمهوریخواهان سنا کنترل استیضاح را به دست گرفتند، دموکراتها خواستار احضار شهود بیشتر به محاکمه شدند. اما با مخالفت قاطع جمهوریخواهان مواجه شدند. حالا هم در حالی که حزب دموکرات در ایالت آیوا عملکرد ضعیفی از خود نشان داده، سران آن به اقدامات نمایشی روی آورده اند. نانسی پلوسی در جدیدترین اقدام ضدترامپی خود، متن سخنرانی رئیس جمهور را پاره کرد. امری که ممکن است هواداران ترامپ را بیش از پیش عصبانی کرده و آن‌ها را حول محور رئیس جمهور متحد کند.

روند استیضاح ترامپ در حالی به پایان می‌رسد که طبق برخی نظرسنجی‌ها، محبوبیت وی تغییر چندانی نکرده و در سطح سال ۲۰۱۶ قرار دارد. این در حالی است که یکی از اهداف ضمنی دموکراتها از استیضاح، بدنام کردن ترامپ و تضعیف جایگاه وی در آستانه انتخابات است. اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دموکراتها ممکن است در این کار موفقیت چندانی به دست نیاورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.