نگران سلامتی زندانیان ایرانی در آمریکا هستیم

سید عباس موسوی صبح روز چهارشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اعلام کرد: ایران آماده همکاری و همراهی با کشورهایی است که قصد دارند اتباع خودشان را از ایران بازگردانند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، سید عباس موسوی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی اتباع آذربایجانی که در ایران هستند در پی شروع ویروس کرونا اعلام کردند که قصد بازگشت به کشورشان را دارند و آیا ایران در زمینه صدور مجوز پرواز به هواپیماهای آذربایجان برای بازگشت اتباع آذربایجانی اقداماتی را انجام داده است، خاطرنشان کرد : همانطور که ما انتظار داریم مجوز پروازها از سوی کشورها به ما داده شود تا اتباع ایرانی به کشور بازگردانده شوند همان اندازه آمادگی داریم تا اتباعی که از کشورهای همسایه و غیر همسایه در ایران هستند و مایل به بازگشت به کشورشان هستند را به صورت فوری و آنی مجوز دهیم تا این اتباع به کشور خود بازگردند .

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده ادامه داد : در مورد آنچه که شما مطرح کردید من اطلاعات کاملی ندارم ولی همانطور که اشاره کردم صد درصد ایران آماده همکاری و همراهی با کشورهایی است که قصد دارند اتباع خودشان را بازگرداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد برخی از تحلیل‌ها مبنی بر این‌که ممکن است شیوع ویروس کرونا یک حمله بیولوژیک از سوی برخی از کشورها علیه تعدادی دیگر از کشورها باشد، اظهار کرد: تئوری مختلفی در کشور و سطح بین‌الملل در این زمینه مطرح شده و باید منتظر ماند و دید که نتیجه تحقیقات و بررسی‌ها در مورد این ویروس به کدام جهت است.

وی ادامه داد: در مورد این موضوع که آیا این ویروس یک بیماری واگیردار طبیعی با منشاء خاص یا حمله بیولوژیک است ما اطلاعی نداریم و زمانی که نتیجه تحقیقات در این زمینه مشخص شد می‌توانیم در این مورد اظهارنظر کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد نامه‌نگاری‌های روز گذشته علی لاریجانی به اتحادیه بین‌المجالس در مورد شیوع ویروس کرونا و لزوم لغو تحریم‌ها علیه ایران جهت مبارزه با این ویروس و کنترل شیوع آن، اظهار کرد: قطعا وزارت امور خارجه از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور در عرصه همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با این ویروس منحوس استفاده می‌کند که یکی از این ظرفیت‌ها، ظرفیت دیپلماسی پارلمانی است که خوشبختانه در کشور ما از ظرفیت بالایی برخوردار است و تاکنون موفقیت‌های چشم‌گیری داشته است.

وی ادامه داد: اقدام آقای لاریجانی اقدام مثبت و خوبی بوده است و ما از ظرفیت‌های داخلی خود در وزارت خارجه از جمله معاونت مجلس شورای اسلامی و معاونت اقتصادی برای کمک به دیپلماسی پارلمانی استفاده می‌کنیم.

موسوی ادامه داد: ما از هرگونه تحرکی که مجلس شورای اسلامی در این زمینه انجام دهد استقبال کرده و امیدواریم که پاسخ مثبتی دریافت کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد لغو پروازهای ایران‌ایر به اروپا و مشکلی که در این زمینه به وجود آمده بود، گفت: دوستان ما در سازمان هواپیمایی کشور توضیحات مبسوطی دادند گویی ظاهرا اشکالات فنی مطرح بوده من در جریان جزییات آن نیستم و ممکن است در این زمینه برخی از فشارها و اقداماتی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند تاثیرگذار بوده باشد ولی همان‌طور که گفتم من توضیحی در این زمینه ندارم و به توضیحات ارائه شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در این زمینه بسنده می‌کنم.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر رفت و آمدها بین ترکیه و روسیه در مورد موضوع ادلب و این‌که به نظر می‌رسد این دو کشور فرآیند آستانه را کنار گذاشته‌اند و به صورت دوجانبه مشغول رایزنی در ارتباط با موضوع ادلب هستند و نظر ایران در مورد این‌که فرآیند نشست آستانه به اتمام رسیده است، گفت: ما قطعا چنین برداشتی نداریم تماس‌های نزدیکی بین ایران و مقامات روسیه و ترکیه وجود دارد و در این تماس‌ها بر اهمیت اجرای روند آستانه تاکید داشته‌ایم و معتقدیم که روند آستانه هنوز بهترین، موفق‌ترین و در دسترس‌ترین راهکار برای حل و فصل اختلافات است.

وی ادامه داد: ما همچنین بر اهمیت حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه بر همه خاک خود تاکید داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: ما در حال رایزنی با دو کشور ترکیه و روسیه هستیم تا هرچه زودتر تاریخ برگزاری نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه را نهایی کنیم.

موسوی خاطرنشان کرد: در سطوح مختلف از جمله سفرا و نمایندگان ویژه سه کشور در امور سوریه رایزنی‌هایی بین ایران و ترکیه و روسیه در حال انجام است و امیدواریم هرچه زودتر زمینه برای برگزاری نشست سران آستانه فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر خودداری ایران از اجازه دسترسی این سازمان به دو مکان در ایران که این آژانس مدعی است تهران در آن فعالیت هسته‌ای اعلام نشده داشته است، تصریح کرد: این یک بحث فنی و حقوقی است ادعایی که کردند سایت نبوده سایت تعریف خاص خود را دارد.

وی با بیان این‌که ایران فنی‌ترین همکاری‌ها را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد، تصریح کرد: بنا نیست هر ادعا و سوال بی‌مبنا و پایه توسط آژانس مطرح و ایران به آن پاسخ دهد.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با تاکید بر این‌که چارچوب همکاری‌های ایران با آژانس مشخص است، اظهار کرد: آژانس باید وجهه و اعتبار خود را مدنظر قرار دهد و هر ادعای پوچی که هر رژیم و فردی مطرح می‌کند نباید مبنای سوال آژانس باشد. ما مبنای این اقدام آژانس را درست نمی‌دانیم این امر حقوقی نیست و ادعاهایی که مطرح می‌شود باید پایه و اساسی داشته باشد، بنابراین آژانس نباید براساس سیاسی‌کاری برخی رژیم‌ها ادعاهایی را مطرح کند.

موسوی تاکید کرد: چنین رویکردی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعا سازنده نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه پاسخ به این سوال به تماس تلفنی چند روز پیش وزیر امور خارجه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: در این تماس گزارش اخیر آژانس و همکاری‌های ایران با آژانس مطرح شد و ما از هر فرصتی که به دست بیاید برای تبیین نظرات خود استفاده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: این نکته را با جدیت با مقامات اروپایی و کشورهای مختلف در میان خواهیم گذاشت و مبنای موضع خود را برای مقامات اروپایی و اعضای آژانس تشریح کرده و خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد بیانیه شب گذشته اتحادیه اروپا، اظهار کرد: این بیانیه را نیز در راستای بیانیه‌های قبلی اتحادیه اروپا و یا به نوعی بیانیه‌درمانی می‌دانیم اگر اروپایی‌ها آمادگی دارند بسم‌الله، آنها باید به تعهدات‌شان در برجام عمل کنند به نحوی که منافع اقتصادی ایران از این توافق بین‌المللی تامین شوند.

موسوی در همین چارچوب اظهار کرد: هر موقعی که اروپایی‌ها گام‌های عملی برای اجرای تعهداتشان در برجام بردارند ایران به تعهدات قبلی خود بازخواهند گذشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در این نشست در مورد اقدامات کشور برای استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور برای مبارزه با ویروس کرونا در ایران، گفت: در شرایطی هستیم که همه باید به هم کمک کنند ما شاهد درخواست‌های خیرین ایرانی مقیم خارج از کشور برای ارسال کمک به هموطنان در داخل کشور بوده‌ایم در همین چارچوب سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان اعلام آمادگی کرده‌اند که کمک‌های نوع‌دوستانه و مردمی از جاهای مختلف را به صورت نقدی یا غیرنقدی بپردازند. اکنون به اقلام ضروری برای درمان نیاز داریم و اگر کمک‌های نقدی ارسال شود با آنها اقلام مورد نیاز جامعه پزشکی کشور و مردم خریداری خواهد شد. همان‌طور که اشاره کردم سفارتخانه‌های ما در خارج از کشور از آمادگی برای همکاری در این زمینه برخوردارند و امیدوارم که با کمک و یاری هم بتوانیم بر این موضوع غلبه کنیم.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی درباره‌ی ادعای همزمان عبدالله عبدالله و اشرف غنی در افغانستان مبنی بر این‌که رییس جمهور این کشور هستند و اقدام آنها در برگزاری مراسم تحلیف جداگانه در این ارتباط، اظهار کرد: ما از مدت‌ها قبل تمام تلاش خود را در سطوح مختلف برای ایجاد همگرایی و همدلی بین مردم افغانستان، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی در این کشور انجام دادیم و به آنها اعلام کردیم که تنها راه ایجاد رونق، رفاه و ثبات و امنیت در افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر و وحدت شخصیت‌ها، گروه‌ها، احزاب و مسئولان مختلف بر این کشور است.

موسوی با تاکید بر این‌که ایران به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهد، اضافه کرد: امیدواریم که این تلاش‌ها به نتیجه برسد و هرچه زودتر شاهد ثبات سیاسی در این کشور همسایه باشیم و آنها بتوانند از این مرحله عبور کنند. جمهوری اسلامی ایران همه توان خود را به کار خواهد بست تا این اتفاق در کشور دوست یا برادرمان افغانستان انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد توافق صلح طالبان و آمریکا و تایید این توافق توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفت: ما موضع خود را راجع به این توافق بدعت‌گونه اعلام کردیم.

وی در این راستا افزود: ما از هرگونه تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان حمایت می‌کنیم ولی بر این موضوع نیز تاکید داریم که این تلاش‌ها باید در چارچوپ مذاکرات بین خود افغانستانی‌ها باشد، یعنی بین‌الافغانی باشد نه این‌که یک دولت خارجی از هزاران مایل آن طرف‌ها بیایند و با گروهی در یک کشور مستقل توافق کنند آن هم برای نجات دادن خودش از مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در همین چارچوب گفت: معتقد هستیم مذاکرات در افغانستان باید با حضور همه گروه‌ها در افغانستان از جمله طالبان باشد و این مذاکرات بین‌الافغانی باشد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات اخیر دومنیک راب وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه لندن به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد و اینکه تهران با اقداماتش در منطقه باعث ایجاد بی‌ثباتی در سوریه، عراق و تنگه هرمز شده است، گفت: وزیر خارجه انگلیس اظهاراتی را مطرح کرده که مناسب و سازنده نیست. او در جایگاهی نیست که برای ایران خط و مشی تعیین کند.

سیدعباس موسوی با تأکید بر اینکه ایران براساس موازین سیاسی، امنیتی، اخلاقی و دینی که به آن معتقد است دنبال سلاح هسته‌ای نیست و همان طور که اشاره کردم این اظهارات سازنده و به درد بخور نمی‌باشد، گفت: برعکس آقای راب فکر می‌کنیم آنچه که باعث ایجاد ناامنی، بی‌ثباتی و هرج و مرج در اقصی نقاط مختلف دنیا از جمله منطقه ما می‌شود حضور،‌ دخالت و اظهارات بی‌جا و مداخله‌جویانه کشورهای ثالث است، کشورهایی که هزاران مایل از منطقه دور هستند و در مسائل داخلی کشورها دخالت می‌کنند.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به استفاده از سلاح‌های انگلیسی در کشتار مردم یمن افزود: هنوز یادمان هست که سلاح‌های انگلیسی در حال کشتار مردم یمن است. این مسائل اگر دخالت در اوضاع منطقه ما نیست پس چیست؟ اگر صرف شعار است که این‌ها همیشه این شعارها را داده‌اند و ایران هم همواره اتهامات و حرف‌های تکراری و بیهوده آن‌ها را رد کرده است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با موضوع برجام و روابط ایران و اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: هنوز جای امیدواری است که اقداماتی صورت بگیرد که تعهدات طرفین برگردد و اگر این تلاش‌ها نتیجه نداد ایران به موقع اقدام اصلی خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا شیوع ویروس کرونا بر رفت و آمدهای دیپلماتیک در کشور از جمله سفرهای وزیر خارجه به دیگر کشورها تأثیرگذار بوده است، گفت: اگر شرایط اقتضا کند این مسائل خیلی مطرح نیست. در این شرایط آمادگی داریم که اگر کاری پیش بیاید و موضوع حیاتی و مهمی وجود داشته باشد آقای ظریف به نقاط مورد نظر سفر کند. طبعا شرایط موجود قدری بر تحرکات اثر گذاشته است ولی رایزنی‌های ما با مقامات کشورهای مختلف از طریق تماس تلفنی و سفارتخانه‌هایمان برقرار است.

سخنگوی وزارت خارجه در همین چارچوب خاطر نشان کرد: همان طور که گفتم اگر نکته مهم و حیاتی پیش آید قطعا سفرهای دیپلماتیک مربوطه انجام می‌شود.

موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد ارسال کمک از سوی ایرانی‌ها در خارج از کشور به داخل کشور جهت مبارزه با شیوع ویروس کرونا و موانعی که احتمالا در این زمینه وجود داشته باشد، گفت: همان طور که در سوالات پیشین توضیح دادم ما آمادگی خود را برای دریافت کمک‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم اعلام کرده‌ایم. افراد اگر مایل بودند می‌توانند به صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت این گونه کمک‌ها را ارسال کنند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که راه را باز کرده‌اند و مانعی نیست. اگر مانعی نیست آن‌ها راهش را به همه اعلام کنند که چگونه و کجا می‌توانند اقدام به ارسال کمک کنند.

این دیپلمات کشورمان در مورد بیانیه اخیر وزیر خارجه آمریکا و ابراز نگرانی او از وضعیت زندان‌های ایران و اینکه او از تهران خواسته به دلایل بشردوستانه زندانیان آمریکایی در ایران را آزاد کند، گفت: نگرانی به جا و درستی است و نگرانی ما هم هست چرا که با وضعیت بلبشویی که در آمریکا این روزها سراغ داریم وضعیت زندان‌ها و وضعیت بهداشتی آن‌ها نگران کننده است. این موضوع شعار نیست بلکه براساس گزارش‌هایی است که رسانه‌های رسمی آمریکا منتشر می‌کند و همه نگران از وضعیتی هستند که الان در این شرایط در آمریکا و در ایالت‌های مختلف آن وجود دارد. آن‌ها همچنین نگران سلامت عموم مردم خودشان و هم نگران سلامت میلیون‌ها فقیر، گرسنه و کارتن خوابی هستند که در اقصی نقاط آمریکا هستند و زندانیانی که در آمریکا به سر می‌برند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد:‌ ما هم نگران سلامتی زندانیان ایرانی به گروگان گرفته در آمریکا هستیم و امیدواریم که دولت آمریکا زمینه سلامتی آن‌هارا فراهم کند.

موسوی خاطر نشان کرد: ما آمادگی داریم که این گروگان‌ها را که بدون هیچ دلیل محکمه‌پسندی در آنجا هستند به کشورمان بازگردانیم و آمریکایی‌ها توجه جدی به وضعیت سلامت این عزیزان داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها در یک اقدام سوءاستفاده جویانه و فرصت طلبانه وقتی که ویروس کرونا در چین، ایران و برخی دیگر از کشورهایی که با آن‌ها زاویه دارند شیوع پیدا کرد، سعی کردند از این موضوع سوءاستفاده کرده و دولت‌ها را به سوء مدیریت متهم کنند.

موسوی خاطر نشان کرد: ‌دولت آمریکا با منابعی که در نقاط مختلف دنیا برای اهداف سلطه‌طلبانه خود هدر می‌دهد می‌تواند این منابع را برای بیماران و رفاه حال مردم خود به کار بگیرد و ما امیدواریم گوش شنوایی در آمریکا در این زمینه وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اقدامات وزارت خارجه در ارتباط با بحث شیوع ویروس کرونا در کشور نیز گفت: بعد از اعلام اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشور بلافاصله ستاد ویژه‌ای در وزارت خارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت تشکیل شد و تاکنون این ستاد چندین جلسه برگزار کرده است.

وی در همین راستا ادامه داد: همسایگان ما برخی نگرانی‌هایی را در مورد بحث شیوع ویروس کرونا در ایران داشتند که سعی کردیم آن‌ها را برطرف کنیم. ما سعی کردیم در تعامل نزدیک با کشورهای همسایه و دوست نگرانی‌های احتمالی را کاهش دهیم و از جمله کارهایی که در این زمینه انجام شد با توجه به اینکه چندین مرز کشور در حال مراودات تجاری با کشورهای مختلف است صدور گواهی بهداشت و سلامت برای افراد، راننده‌ها و کالاها از مبدأ ایران بود و در همین زمینه این اقدامات متقابل را به کشورهای همسایه که صادرات به ایران دارند منعکس کردیم.

موسوی اعلام کرد: به جز روزهای اول که برخی مرزها بسته شد الان همه مرزها باز است و مراودات در آن‌ها جریان دارد. وزارت خارجه تلاش می‌کند در مراودات و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها حداقل آسیب را داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تحولات ادلب نیز گفت: همان طور که پیش از این نیز مطرح کرده بودیم آنچه که در ادلب اتفاق افتاده مایه نگرانی ما بوده است. ما تأکید داریم که دولت مستقر و قانونی در سوریه حق دارد که حاکمیت ملی خود را در تمام سرزمین خود اعمال کند. ضمن اینکه برخی از طرف‌ها نیز نگرانی‌هایی دارند که ما به این نگرانی‌ها توجه داریم. ما موافق توقف خونریزی در همه جای سوریه هستیم و امیدواریم اتفاقات بهتری رخ دهد.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: ما هنوز هم اعلام می‌کنیم راهکار و روند آستانه بهترین و در دسترس‌ترین مکانیزمی است که بازگشت آرامش به سوریه را امکان‌پذیر می‌کند. امیدواریم شرایط مساعدتر شود و نشست سران آستانه با مساعد شدن جمیع شرایط فنی، سیاسی و بهداشتی هر چه زودتر در ایران برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد تأثیر کرونا بر میزان تبادلات ایران گفت: آمار دقیقی از اثرات اقتصادی آن ندارم. کرونا نه تنها بر اقتصاد ما بلکه بر اقتصاد جهان اثر گذاشته است. ما تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم که در داخل ایران این اثرات را کمتر کنیم و با چشم‌اندازی که برای مبارزه با این ویروس وجود دارد انشاءالله در این زمینه موفق خواهیم شد.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تشکیل تیم ضربت در انگلیس برای مقابله با اخبار جعلی و انتشار اخبار غلط در مورد ویروس کرونا در این کشور و اینکه آیا سفارت ایران در لندن توان برخورد با برخی از رسانه‌های فارسی زبان در انگلیس که اقدام به انتشار اخبار جعلی در خصوص وضعیت کرونا در ایران را می‌کنند، دارد، اظهار کرد:‌ ما تشکیل چنین تیمی را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم دولت انگلیس حالا که دست به چنین اقدام خوبی زده در خصوص اخبار جعلی رسانه‌های فارسی زبان مستقر در انگلیس هم اقدام کند و جلوی این کار را بگیرد.

وی ادامه داد: رسانه‌های خاص در انگلیس در این شرایط حساس و بحرانی که همه دنیا درگیر آن هستند متأسفانه شروع به اقدامات خلاف واقع و انتشار اخبار و آمار جعلی جهت تضعیف روحیه مردم در این برهه کرده‌اند و امیدواریم گروه ضربتی که در انگلیس در این زمینه تشکیل شده شامل حال این رسانه‌ها نیز باشد که در خاک انگلیس هستند.

موسوی با بیان اینکه البته خیلی امید در این زمینه نداریم، افزود: ولی امیدواریم این موضوع را جدی بگیرند. هم برای مبارزه با اخبار جعلی در کشورشان و هم برای مقابله با اخبار جعلی که از مبدأ کشورشان برای سایر کشورها تولید می‌شود. سفارت ما در لندن قرار است بررسی حقوقی و میدانی داشته باشد که اگر زمینه این کار فراهم شود چنین درخواستی را مطرح کند.

این دیپلمات کشورمان درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی ایران در تعامل با کشورهای منطقه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا نیز اظهار کرد: متأسفانه اکنون تعداد زیادی از کشورها درگیر ویروس کرونا شده‌اند و کشورهای منطقه ما هم از این موضوع مصون نبودند.

وی افزود: البته برخی کشورها سعی کرده‌اند که با سیاسی کردن این موضوع، برخی مسائل را پنهان کنند و منبع شیوع آن را به جاهای دیگر ربط دهند ولی ما برای اینکه مراودات‌مان با کشورهای همسایه و دوست‌مان ادامه پیدا کند تیم‌هایی را تشکیل داده و ستاد ویژه‌ای را در وزارت خارجه برای همکاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها ایجاد کردیم.

موسوی با تأکید بر اینکه ویروس کرونا یک موضوع جهانی است و کشورها باید برای مبارزه با این ویروس و حل مسئله پیش آمده با همدیگر همکاری کنند، گفت: وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با همتایان خود از کشورهای مختلف بر این موضوع تأکید کرده و آمادگی ایران را برای هر گونه همکاری در این زمینه اعلام کردند.

وی افزود: ضمن اینکه خودمان سعی می‌کنیم مقررات بهداشتی را در زمینه‌های مختلف رعایت کنیم همین انتظار را از کشورهای مختلف داریم که این کار را انجام دهند. لازم است کشورها در این ارتباط زیر نظر سازمان جهانی بهداشت با یکدیگر همکاری‌های فنی و بهداشتی داشته باشند و یافته‌های خود را در مبارزه با این بیماری در اختیار هم قرار دهند.

موسوی تصریح کرد:‌ ایران پیشرفت‌های زیادی در این زمینه کسب کرده است و ما حاضریم تجربیات و پیشرفت‌های خود را در خدمت کشورهایی که مایل باشند قرار دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان، ایران در شرایط غیرهمسطحی با سایر کشورها در مقابله با کرونا است و تحریم‌ها در این زمینه موانعی را ایجاد کرده، اقدامات وزارت خارجه در این ارتباط چیست، گفت: ما اعلام کرده‌ایم تحریم‌های یک جانبه، ظالمانه و غیرقانونی آمریکا که در راستای فشار حداکثری آن‌ها علیه ایران است بر رفاه عمومی و سلامت مردم ایران اثر گذاشته است.

وی با بیان اینکه دارو و تجهیزات پزشکی و مواد غذایی نباید جزو تحریم‌ها باشد و آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که این اقلام تحریم نیست، گفت: ولی عملا آمریکایی‌ها راه هر گونه مبادلات و مراودات بانکی را برای خرید این اقلام بسته‌اند و با پررویی تمام ادعا می‌کنند که دارو و غذا جزو تحریم نیست.

وی افزود: ما آمادگی داریم که همه راه‌ها برای کاهش فشار بر ملت ایران را امتحان کنیم و به آمریکایی‌ها نیز گفته‌ایم که اگر صداقت دارند و به واقع مدعی دلسوزی برای ملت ایران هستند که البته ما در صداقت و اظهارات آن‌ها شک داریم حداقل در این شرایط که مردم ایران نیاز دارند تحریم‌ها را بردارد. آن‌ها می‌توانند با آزاد گذاشتن بانک‌ها و موسسات مالی و تجاری بین‌المللی راه ورود اقلام پزشکی را به کشور ما باز کنند ولی همان طور که اشاره کردم ما به ادعا و صداقت آن‌ها شک داریم.

موسوی گفت: ما رأی دیوان بین‌المللی دادگستری را در این زمینه داریم ولی چون آمریکایی‌ها را می‌شناسیم و میزان ادعا و عدم صداقت آن‌ها را دیده‌ایم چشم‌انداز مثبتی را در این زمینه متصور نیستیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ابتدای این نشست که از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور خبرنگاران خارجی و داخلی برگزار شده بود با اشاره به موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: امیدواریم که با تلاش و همکاری همه مردم بتوانیم از وضعیت کنونی نیز عبور کنیم و در این راستا لازم است که همه بهداشت فردی و جمعی را رعایت کنیم.

وی با اشاره به درگیر شدن تعداد زیادی از کشورها به موضوع ویروس کرونا گفت:‌ مبارزه با ویروس کرونا همچون ویروس تروریسم نیازمند هم افزایی و همکاری همه کشورها است و باید همه دست به دست هم دهیم تا از این شرایط عبور کنیم.

موسوی در پایان نشست خود گفت‌ که در صورت فراهم بودن امکانات هفته آخر اسفند نیز در یک نشست خبری پاسخگوی سوالات خبرنگاران خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.