علائمی که نشان می دهد دیابت دارید

اغلب بیماری ها با نشانه های اولیه ای ظاهر می شوند که می تواند هشداری برای ابتلا به آن و مراقبت بیشتر از خود باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از سیناپرس، طبق آخرین آمار ارائه شده از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا، حدود ۳۷/۳ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت و ۹۶ میلیون نفر هم مبتلا به پیش دیابتی در این کشور زندگی می کنند. به دلیل اهمیت عوارض ناشی از دیابت، اهمیت دارد که افراد از ابتلا به این بیماری مطلع باشند.

بیشتر بخوانید:

قطع عضو، نابینایی، حملات قلی و حتی سکته قلبی از جمله عوارض خطرناک ابتلا به دیابت است. به طور قطع، با آگاهی از علائم این بیماری می توانید در مدت زمان مقتضی مراحل درمانی را آغاز کرده و از بروز عوارض ناشی از آن جلوگیری کرده یا بروز انها را به حداقل برسانید.

ردپای چاقی در همه جا

چاقی با ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط است. البته این بدان معنا نیست که تمام افرادی که چاق هستند مبتلا به دیابت نوع دو هستند، اما بیشتر افراد مبتلا به دیابت چاق می شوند. این ارتباط به چاقی دیابتیک معروف است و از بین بردن وزن اضافی و مدیریت دیابت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

افزایش احساس گرسنگی و تشنگی

اگر نسبت به قبل، بیشتر احساس گرسنگی و تشنگی می کنید، می تواند نشانه ابتلا به دیابت باشد. مهم نیست چقدر آب می نوشید، همین که بعد از آب خوردن هنوز احساس می کنید تشنه هستید، می تواند برای شما یک زنگ خطر باشد. بافت های شما مانند ماهیچه ها زمانی که گلوکز زیادی در جریان خون وجود داشته باشد، احساس کمبود آب می کند.

بدن، مایعات را از بافت ها بیرون می کشد و سعی می کند خون را رقیق کرده و با گلوکز بالا مقابله کند، بنابراین بافت های بدن آب از دست داده و پیامی به مغز مخابره می کند مبنی براین که باید آب بیشتری بنوشید. این حالت با افزایش حجم ادرار هم همراه است.

در مورد احساس گرسنگی هم زمانی که غذا می خورید، باز هم بیشتر احساس گرسنگی می کنید و این به آن دلیل رخ می دهد که ماهیچه ها انرژی موردنیاز خود را از موادغذایی کسب نمی کنند. مقاومت انسولینی بدن، مانع ورود گلوکز به بدن شده و از تأمین انرژی جلوگیری می کند. بنابراین، ماهیچه ها و دیگر بافت های بدن پیام گرسنگی را ارسال می کنند تا به این طریق، انرژی بیشتری وارد بدن کنند.

نیاز به دفع بیشتر ادرار

افزایش بی دلیل حجم ادرار یکی دیگر از علائم ابتلا به دیابت نوع دو است. قند خون اضافی که در ادرار دفع می شود باعث تجمع مولکول های آب شده و فرد مبتلا به دیابت به طور داوم ادرار می کند.

مشکلات دید

تاری دید هم می تواند یکی از علل دیابت نوع دو باشد. تغییرات اولیه شامل خونریزی شبکیه است که اغلب منجر به تاری دید مرکزی یا «ادم لکه زرد» می شود. لکه زرد نقطه شیرین بینایی است و به شما در شناسایی چهره ها، خواندن اشیاء و دیدن از نزدیک کمک می کند.

این عارضه به گونه ای است که در مراحل ابتدایی هیچ نشانه ای ندارد از این رو توصیه می کنیم مدام چشم هایتان را کنترل کنید چرا که در صورت بروز مشکل، در مراحل اولیه می توان دست به کار شد و آن را درمان کرد.

کووید و دیابت

ابتلا به دیابت، ابتلا به کووید- ۱۹ را خطرناک تر می کند و اغلب مبتلایان به دیابت که به کرونا مبتلا شده اند، عوارض شدیدتری را پشت سر گذاشتند. درواقع، مبتلایان به دیابت نوع دو که مبتلا به کرونا می شوند، ۷ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.