چشم‌انداز بازار خودرو در سال ۱۳۹۹

عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان کشور پیش‌بینی کرد، اگر شرایط اقتصادی کشور همینطور ادامه پیدا کند، شاهد افزایش حدود ۳۰ درصدی قیمت خودرو در سال جاری باشیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، بابک کریمخان درباره چشم‌انداز بازار خودرو در سال ۱۳۹۹، اظهار کرد: در تعیین قیمت خودرو عوامل متعددی اثرگذار است که از مهمترین آنها می‌توان به نرخ ارز اشاره کرد.

وی از افزایش حدود ۳۰ درصدی نرخ ارز طی چند وقت اخیر یاد کرد و افزود: این افزایش تاثیر مستقیمی بر بالا رفتن قیمت برخی قطعات و مواد اولیه وارداتی مورد نیاز تولید خودرو دارد.

این فعال صنعت خودرو خاطرنشان کرد: عامل دیگری که می‌تواند قیمت خودرو در سال جاری را تحت تاثیر قرار دهد، بالا رفتن حدود ۲۵ درصدی دستمزد نیروی کار است که سهم آن در قیمت تمام شده تولیدات خودرو قابل توجه است.

کریمخان معتقد است، اگر شرایط اقتصادی تغییری نداشته باشد، این دو عامل و همچنین عوامل دیگری مانند نرخ تورم می‌تواند به افزایش حدود ۳۰ درصدی قیمت خودرو در سال جاری منجر شود.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد این افزایش قیمت به مرور خود را نشان می‌دهد و موج افزایشی همه انواع خودروها را فرامی‌گیرد.

عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان کشور از هدفگذاری تولید حدود ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور برای سال ۱۳۹۹ هم خبر داد و افزود: سال ۱۳۹۸ هم که سال چندان خوبی برای صنعت خودرو نبود، میزان تولیدات به حدود ۷۰۰ هزار دستگاه رسید.

کریمخان عنوان کرد: به نظر می رسد تغییر چندانی در روند عرضه و تقاضا خودرو در سال جاری نداشته باشیم، زیرا کاهش مختصری که در تولید وجود دارد با کاهش تقاضای ناشی از شیوع بیماری کرونا پوشش می‌یابد و به نظر می‌رسد خودروسازان امسال هم بتوانند خودروهای تولیدی خود را به خوبی بفروشند.

وی مهمترین عاملی که می‌تواند مانع تولید کافی خودرو در کشور شود را کمبود نقدینگی خودروسازان دانست و گفت: خودروسازان از یک سو با افزایش نیاز به نقدینگی مواجهند و از سوی دیگر منابع کافی که وعده داده شده بود از جمله تعهد پنج هزار میلیارد تومانی دولت، به طور کامل محقق نشده است.

به گفته کریمخان، این چرخه صنعت قطعه سازی را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده و قطعه‌سازان نیز از نظر مالی شرایط خوبی ندارند و فقط مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان به پنج تا شش هزار میلیارد تومان رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.