چه عواملی کارکنان را به سازمان می آورد؟

در این مطلب بررسی می کنیم که چه عواملی به غیر از حقوق و دستمزد  کارکنان را به سازمان می آورد؟

به گزارش اینتیتر، جان ماکسول می گوید: “افراد حاضرند روزانه ۸ ساعت برای حقوق خوب، ۱۰ساعت برای رییس خوب و ۲۴ ساعت برای یک دلیل خوب کار کنند.”

به جملات زیر دقت کنید:

حتی اگر صد میلیون هم به من بدهید یک ثانیه ام در اینجا کار نمی کنم.

همه چیز که پول نیست نمیخواهم بعد از دو سال کار کردن خانه نشین شوم.

برای چه اینجا بمانم وقتی هیچکس به من و کارم احترام نمیگذارد و هزاران جمله شبیه به این جملات که بارها از زبان کارکنان شرکت ها و سازمان های مختلف شنیده ایم.

در ادامه به بررسی مولفه هایی موثر بر رضایت کارکنان (به جز حقوق و دستمزد) خواهیم پرداخت.

حقوق و دستمزد کارکنان به عنوان اصلی ترین بخش از سیستم جبران خدمات همواره عاملی مهم در انگیزش کارکنان است. اما آیا صرفا با ایجاد نظام پرداخت صحیح و عادلانه می توان همه روزه کارکنان را با نهایت انگیزه و اشتیاق به سازمان آورد؟

اگرچه ایجاد ساز و کار پرداخت عادلانه حقوق و دستمزد کارکنان موجب رضایت خاطر آنان شده و به این اطمینان را می دهد که در صورت عملکرد مطلوبشان، این تلاش از نگاه کارفرمایان پنهان نخواهد ماند، اما چه بسیار سازمان هایی که با وجود دارا بودن از این مزیت همچنان در ایجاد انگیزه در کارکنان خود دچار مشکل هستند.

مطابق با سلسله مراتب نیاز های مازلو در سطح اول هرم، انسان به برطرف کردن نیاز های اولیه خود که شامل خوراک، پوشاک و مسکن است می اندیشد.
دریافت حقوق و دستمزد مناسب از سازمان می تواند اولین بخش از نیاز های انسان را به طور کامل برطرف سازد. اما پس از عبور از این مرحله، امنیت، نیاز های اجتماعی، احترام و خودشکوفایی پیش روی ماست.

به دلیل پیروی اکثر کارفرمایان از مصوبه شورای عالی کار و پرداخت حداقل دستمزد مشابه به کارکنان، سازمان هایی موفق خواهند بود که بتوانند عوامل انگیزاننده متعدد دیگری برای حفظ کارکنان ایجاد کنند. اما چگونه؟

از جمله عواملی که موجب وابستگی کارکنان به سازمان میشود میتوان به موضوعات زیر اشاره کرد:

  • فراهم کردن شرایط مشارکت کارکنان در تصمیمات سازمان
  • اطمینان کارکنان به وجود امنیت شغلی
  • ایجاد اعتماد متقابل
  • توجه عادلانه به تمامی مشاغل از سطوح پایین تا سطوح عالی سازمان
  • تلاش در جهت حفظ سلامت کارکنان با استفاده از ابزارآلات ایمن
  • تهیه برنامه غذایی متنوع برای کارکنان
  • تعطیلات بیشتر و ایجاد امکان استراحت برای کارکنان
  • توجه به مشکلات و انتقادات کارکنان و تلاش در جهت رفع مشکلات و کسب رضایت خاطر کارکنان

قدردانی از همراهی کارکنان، خرید کیک برای تولد یا سالگرد شروع فعالیت در سازمان و… می تواند بهانه خوبی برای تشکر از حضور کارکنان باشد.

عواملی که از آنها نام برده شد نمونه ای از اقدامات موثر و کارامدی هستند که وجود هر یک از آنها میتوانند موجب حفظ کارکنان به عنوان اصلی ترین سرمایه هر سازمان شود.

رهبران بزرگ نه تنهاسیستم ها، فرایند ها و تکنولوژی را رهبری می کنند، بلکه انسان ها را به عنوان مزیت رقابتی بالقوه جهت به کارگیری هدفمند و اثربخش در مسیر دستیابی به اهداف سازمان هدایت می کنند.

اهمیت ایجاد انگیزه در کارکنان با موفقیت سازمان رابطه مستقیم دارد. مدیران باهوش، با آگاهی از این مهم همواره سعی بر افزایش سطح انگیزه کارکنان دارند زیرا بدون کارکنان با انگیزه بقای سازمان روز به روز سخت تر خواهد شد.

نویسنده: امیر دادوند

اکنون دیگران میخوانند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.