آمریکا، چین را تحت فشار قرار داده تا از نفوذ خود بر ایران برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه استفاده کند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، وانگ یی وزیر امور خارجه چین را در جریان مذاکرات در تایلند تحت فشار قرار داد تا از نفوذ چین بر ایران برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه استفاده کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از انتخاب، آسوشیتدپرس نوشت: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، وانگ یی وزیر امور خارجه چین را در جریان مذاکرات در تایلند تحت فشار قرار داد تا از نفوذ چین بر ایران برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه استفاده کند.

در ادامه این مطلب آمده است: این مقامات همچنین موافقت کردند که برای تدارک تماس بین رئیس جمهور جو بایدن و رهبر چین شی جین پینگ همکاری کنند.

دیدار‌های جمعه و شنبه در بانکوک، که به دنبال گفتگو‌های روسای جمهور در ماه نوامبر در کالیفرنیا بود، پس از پیروزی یک نامزد حزب حاکم مخالف پکن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تایوان و از سرگیری گفتگو‌های مقامات نظامی امریکا و چین برگزار شد.

یک مقام ارشد ایالات متحده گفت سالیوان با اشاره به اهرم اقتصادی گسترده چین بر ایران، بر تاثیر بی ثبات کننده حملات حوثی‌ها بر تجارت بین المللی تاکید کرد.

این مقام خاطرنشان کرد که چین علناً خواستار کاهش تنش‌ها شده است، اما گفت که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا پکن از قدرت دیپلماتیک خود برای تحت فشار قرار دادن تهران در این مورد استفاده می‌کند یا خیر.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.