احتمال زنده ماندن «پیروز» چقدر است؟

یک دامپزشک حیات وحش امکان زنده ماندن «پیروز» را با توجه به شرایط و امکانات موجود بسیار کم دانست.

به گزارش اینتیتر به نقل از آنا، «پیروز» یوزپلنگ‌نر امروز محبوبترین حیوان ایرانی است. یوزپلنگی که برای نخستین بار در شرایط نیمه اسارت متولد شد.

حواشی تولد پیروز و ۲ توله دیگری که بعد از مدت کوتاهی تلف شدند از همان روز تولد به دلیل عدم رعایت شرایط استاندارد و حرفه‌ای زایمان و نگهداری بسیار زیاد بود و همچنان بعد از گذشت ۱۰ ماه از عمر پیروز این حواشی ادامه دارد.

روز گذشته خبر بستری شدن پیروز، موجی از نگرانی را در میان دوستداران این یوز ایجاد کرد. مشکل پیروز از زمان تولد در شرایط اسارت و از زمانی آغاز شد که به دلیل اشتباه دامپزشکان و لمس بدون دستکش ۳ توله یوز متولد شده از ایران ماده یوز نتواستند به صورت طبیعی شیر بخورند و شیردهی دستی مشکلات گوارشی برای آن‌ها به وجود آورد.

۲ توله یوز دیگر به گفته مسئولان سازمان محیط زیست به دلیل نارسایی ریوی از دنیا رفتند و حالا توله یوز باقیمانده با مشکلات کبدی گوارشی دست و پنجه نرم می‌کند.

این توله یوز ۱۰ ماهه طی روز‌های گذشته دوبار به بیمارستان دامپزشکی منتقل شده است و اکنون به گفته مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست مشکل کلیوی دلیل بروز مشکل در سلامت پیروز شده است.

چون پیروز شیر مادر نخورده از ابتدای زندگی با مشکل کلیوی داشته و با بزرگ‌تر شدن آن به تدریج این مشکل هم افزایش یافته است.

«دکتر ایمان معماریان» دامپزشک حیات وحش در گفتگو با خبرنگار آنا اطلاعات منتشر شده در رسانه‌ها درباره وضعیت پیروز را بسیار کلی دانست و گفت: اگر آزمایش‌ها و پروتکل‌های درمانی پیروز را بگویند خیلی راحت می‌توان مشکل را تشخیص داد، اما عنوان مشکل کلیوی و گوارشی بسیار کلی است.

به گفته این دامپزشک، هیچ مشکلی غیرقابل حل نیست و دارو‌ها و دستگاه‌ها برای درمان پیروز قابل دسترس است، اما با توجه به شرایط موجود امکان زنده ماندن پیروز کم است.

رییس بیمارستان دامپزشکی ‌مرکزی تهران گفته است امکان همودیالیز کردن پیروز در ایران وجود ندارد و ممکن‌ است بالا بودن متابولیک‌های موجود در بدن به سمتی برود که قبل از این که ما بخواهیم از درمان نتیجه بگیریم، حیوان را از دست بدهیم.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.