ارزان‌ترین شاسی بلندهای بازار ایران +تصاویر

شاید شروع مطلب با بیرون کشیدن خاطرات قیمت خودرو پیش از گرانی ارز مرجع کمی کلیشه ای شده باشد و از آنجا که حسرت گذشته چیزی به ما اضافه نمیکند، نیاز به شروعی نو برای مطلب راهنمای بازار ۱۰۰ میلیون تومانی ویژه نامه نوروز ۹۶ داشته باشیم.

سلیقه خودرویی ما ایرانی ها در دوره های مختلف، متفاوت بود؛ در دهه ۴۰ شمسی، آمریکایی های بزرگ جثه سهم عظیمی از بازار خودروی ایران را از آن خود کردند؛ کمی بعدتر و در دهه ۵۰ شمسی، آلمانی ها مورد توجه قرار گرفتند؛ دهه ۶۰ و ۷۰ را با خودروهای مردمی ژاپنی، کُره ای و در کل شرقی گذراندیم و حال پس از بازگشایی واردات خودرو در سال ۲۰۰۵ میلادی، کلاسی تحت عنوان خودروهای شاسی بلند، جایگاه مناسب خود را در بازار تشنه ایران به خوبی پیدا کرده است. 

به گزارش اینتیتر به نقل از ایران جیب، تا پیش از واردات خودروهای خارجی و تغذیه مناسب بازار، نیسان رونیز، انواع پاترول، میتسوبیشی پاجرو و در نهایت وانت نیسان پیک آپ و تعداد نسبتا محدودی تویوتا "لندکروز اتاق ۱۰۰" تنها گزینه های بلندقد رایج در بازار بودند که با توجه به چهره نه چندان جدید، سطح امکانات پایین و کهنگی در بازار، پاسخگوی بسیاری از نیازهای خریداران نبود.

گذشت تا نخستین شاسی بلند واردشده در دوره جدید بازار، تویوتا پرادو، به بازار راه پیدا کرد. 

تویوتا پرادو 2005

ایرتویا به عنوان نماینده با قدمت انحصاری محصولات تویوتا در ایران، شاسی بلند جدید خود را درست از سال ۲۰۰۵ و در تیپ های چهارگانه روانه بازار کرد. این شروعی بر تب شاسی بلندسواری ایرانی ها بود که یکی دو سال بعد توسط خودروهایی همچون هیوندای سانتافه، نیسان مورانو و… ادامه پیدا کرد؛ تا اینکه به دوران گرانیها رسیده و قیمت ها به کلی تغییر پیدا کردند. در جایی که پیش از افزایش نرخ ارز، شاسی بلندها و کراس اوورهای کامپکت رنج ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی و SUVهای متوسط و فول سایز (به جز برندهای لاکچری) از ۴۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان قیمت داشتند، قیمت ها به یکباره با جهشی ناگهانی مواجه شد.

 حال در این روزها که تب شاسی بلندسواری چه از حیث کلاس کاری و چه از نظر گشت و گذار در خارج از شهر شدت گرفته و کراس اوورهای کُره ای نیز جایگاه خوبی در این بازار دارند؛ باید دید که با قیمتی مناسب یعنی با بودجه ای حدود ۱۰۰میلیون تومان، چه خودروهای شاسی بلندی اعم از کراس اوور کامپکت و سایز متوسط قابل خریداری است. گزینه هایی که شاید تنها امید بسیاری برای فروکش کردن تب افزایش ارتفاع باشد؛ اگرچه که در بسیاری از این موارد، قابلیت آفرود و خارج از جاده به نوعی رویا محسوب میشود اما در این مطلب خواهیم دید که با ۱۰۰ میلیون تومان چگونه میتوانیم شاسی بلند سوار شویم! پیش از هر چیز لازم به ذکر است که برای نگارش این مطلب، بازه ۱۰±100 میلیون تومان را در نظر گرفته ایم تا بازه ای گسترده تر را پوشش دهیم.

TOYOTA RAV4

همانطور که در بخش نخست مطلب اشاره شد، خودروهای شاسی بلند کامپکت از جایگاه ویژه ای در بازار ایران برخوردارند؛ چراکه این گزینه ها برای افراد علاقه مند به شاسی بلندسواری اما نه چندان آفرودر(!) بسیار مناسبند. همچنین خودرویی همچون تویوتا راو۴ برای استفاده درون شهری نیز مناسب به نظر میرسد.  اگرچه اکنون نسل جدید این خودرو با قیمت بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومانی، در زمره کراس اوورهای سایز متوسط قرار گرفته، اما هنوز هم می توان نمونه های نسبتا محدود از نسل گذشته آن را که از اواخر سال ۲۰۰۸ و تحت عنوان مدل ۲۰۰۹ به بازار وارد شد، با قیمتی نزدیک به بازار مورد نظر ما خرید. کراساوور با کیفیت تویوتا با پیشرانه ای ۴ سیلندر و کم اشتها این روزها از حدود ۱۲۷ میلیون تومان در مدل ۲۰۰۹ قیمت گرفته و با هر مدل بالاتر، در حدود ۶ میلیون تومان گرانقیمت تر خواهد بود. اگرچه که این خودرو ۱۵ میلیون تومان از حد بالای بازه مورد نظر ما گرانتر قیمت میخورد اما توجه داشته باشید که این محصول تویوتا به عنوان پیشنهادی ویژه در زمره خودروهای مورد نظر ما قرار گرفته است. هرچند که با توجه به قیمت جهانی MSRP راو۴، تفاوت و بالاتر بودن قیمت آن نسبت به رقبا چندان منطقی نیست اما توجه داشته باشید که به هر حال کیفیت ساخت پارامتری بسیار مناسب برای خرید یک خودروی گران قیمت به حساب میرود. 

TOYOTA RAV4

برای مثال، در سال ۱۳۹۰ و پیش از بالا رفتن نرخ ارز، هیوندای سانتافه فیس لیفت در حدود ۵۶ میلیون تومان قیمت داشت؛ این در حالی است که RAV4 در ۳ تیپ متفاوت از ۶۰ الی ۶۴ میلیون تومان عرضه میشد و رقیب کُره ای اش کیا اسپورتیج در حدود ۳۸ میلیون تومان قیمت داشت. ۴ سیلندر، ۲٫۴ لیتر و ۱۶۸ اسب بخار در کنار جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک چیزی است که با خرید این خودرو عاید شما خواهد شد. البته همانطور که گفته شد ۳ تیپ امکاناتی مختلف برای این خودرو در نظر گرفته شده بود که توضیح آنها با جزئیات از حوصله مطلب خارج است و تنها به ذکر برخی از موارد همچون شیشه ضد مه عقب، فرمان تلسکوپی، سیستم صوتی با ۶ اسپیکر و بدون مانیتور به حالت استاندارد، سانروف، کروز کنترل و … بسنده میکنیم.
 HYUNDAI SANTAFE

کراس اوور سایز متوسط خوش تیپ هیوندای از اوایل دهه ۲۰ میلادی به بازار جهانی راه پیدا کرد که نسل نخست آن در تعدادی بسیار محدود (شاید کمتر از ۵۰ دستگاه) به بازار ایران رسید. اما با بازگشایی واردات خودرو در سال ۲۰۰۵، نسل دوم هیوندای سانتافه که در واقع در سال ۲۰۰۶ برای عرضه به عنوان نمونه ۲۰۰۷ معرفی شد، در همان سال نخست عرضه توسط گروه آسان موتور به بازار ایران رسید. هیوندای سانتافه وارد شده به ایران توسط نمایندگی هیوندای از حیث امکانات رفاهی در بالاترین سطح اما از لحاظ فنی با بهرهگیری از پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی با حجم ۲٫۷ لیتر در اواسط رنج در نظر گرفته شده برای این خودرو توسط هیوندای کُره جنوبی قرار داشت. پیشرانه ۲٫۷ لیتری سری MU قرار گرفته روی این خودرو، مشابه نمونه مورد استفاده روی کیا اپتیما و کیا کارنز، قدرتی معادل ۱۸۹ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه ایجاد میکند.
 

HYUNDAI SANTAFE

جعبه دنده ۴ سرعته این خودرو همچون دیگر محصولات کُره ای با واکنش بسیار ضعیف به فرمان پدال گاز و وزن خالص ۱٫۸ تنی، شتاب اغواگری را در اختیار راننده قرار نمیدهد اما با توجه به کاربرد خانوادگی این خودرو، چندان هم ناامیدکننده نیست.  اما مشکل اصلی کیفیت ساخت نسبتا کمتر محصولات هیوندای در قیاس با خودروهای کیا موتورز است. به صدا افتادن قطعات کابین با رسیدن به کارکردن حدود ۵۰ هزار کیلومتر، ایجاد ایراد و باگ در سیستم برق و ادوات برقی خودرو و از کار افتادن ادواتی همچون سانروف و تنظیم کننده های الکترونیکی صندلی با بالاتر رفتن کارکرد از جمله مشکلات شایعی است که در هیوندای سانتافه نسل دوم دیده میشود. اگرچه که این خودرو در سال ۲۰۱۰ دستخوش تغییرات ظاهری و فنی شده و پیشرانه ۳٫۵ لیتری ۳۷۶ اسب بخاری جایگزین نمونه نسبتا ضعیف قبلی شد اما نمونه نخست این خودرو با اقبالی بسیار عالی روبه رو شد؛ طوری که این روزها سانتافه را پرتعدادترین خودروی شاسی بلند به بازار ایران مینامند. گرمکن صندلی های جلو، سنسور پارک در نمونه های ۲۰۰۹، مانیتور و دوربین دنده عقب در نمونه های سفارشی، سانروف به صورت فابریک، تودوزی چرم، آینه های الکتروکرومیک بسیار کاربردی برای رانندگی جاده در شب و… از جمله امکانات این خودرو به شمار میروند. این روزها سانتافه ۲۰۰۷ الی ۲۰۰۹ با قیمتی از ۹۰ (در نمونه های ۲۰۰۷ لوآپشن وارداتی حتی به ۸۵ میلیون تومان هم میرسد) تا ۱۱۰ میلیون تومان قابل خریداری است. اگرچه که قیمت نمونه فیس لیفت و ۳٫۵ لیتری آن از ۱۳۰ میلیون تومان شروع میشود.
 NISSAN RONIZ

در بخش نخست مطلب با گریزی به دوران پیش از ازسرگیری واردات خودرو به بازار ایران، رونیز را به عنوان یکی از شاسی بلندهای محدود در نیمه نخست دهه ۸۰ شمسی ذکر کردیم؛ خودرویی که به عنوان جانشین خلف نیسان پاترول در بازار ایران، از سال ۱۳۸۲توسط گروه پارس خودرو به بازار وارد شد. این خودرو در واقع نخستین نسل از نیسان زترا XTERRA محسوب میشود که به صورت اختصاصی برای دو بازار چین و ایران فیس لیفت شد و اگرچه که ۴ سالی است تولید آن در پارس خودرو به اتمام رسیده اما هنوز هم در بین آفرودرها و علاقه مندان به خودروهای شاسی بلند از اجر و قرب بسیاری برخوردار است. پیشرانه ۴ سیلندر ۲٫۴ لیتری این خودرو با کد KA24DE به صورت استاندارد و روی نسخه پیش از فیس لیفت XTERRA که در بازار جهانی عرضه میشد، ۱۳۴ اسب بخار داشت که پس از فیس لیفت برای ورود به بازار ایران و چین، با ایجاد تغییراتی در ساختار پیشرانه این بیشینه قدرت به ۱۶۰ اسب بخار رسید.
 

NISSAN RONIZ

جعبه دنده ۵ سرعته به همراه کمک مجزا و سیستم چهارچرخ متحرک سنتی که کار را برای بسیاری از موارد آفرودی آسان میسازد، ۲ ردیف صندلی با پوشش پارچه ای به همراه صندوق عقبی با حجم قابل بارگیری بسیار مناسب، در کنار امکانات پایه ای، چهره ای بسیار سنتی از یک خودرو را در اختیار خریداران قرار میداد. شتاب صفر تا ۱۰۰ ۱۵٫۲ ثانیه در کنار مصرف سوخت ترکیبی ۱۱٫۳۵ لیتر در ۱۰۰کیلومتر، چهره ای بسیار آرام را از رونیز به نمایش میگذاشت. اگرچه که با توجه به تجربیات ۱۰ ساله استفادهکنندگان ایرانی از این خودرو، نشانگر کشش و قابلیت آفرود بسیار خوب این خودرو حتی با وجود این پیشرانه ۴ سیلندر است. تنها نکته قابل بحث، سواری خشک رونیز با بهره گیری از کمک های استاندارد بوده که این مورد هم با تعویض کمک فنرها به نمونه گازی به صورت کامل رفع خواهد شد. طول ۵ متری رونیز به همراه چهرهای که به دلیل سادگی تاکنون از مد نیفتاده، گزینه بسیار مناسبی برای علاقه مندان به خودروهای شاسی بلند ساده است. سالمترین نمونه های این خودرو از آخرین مدل (۱۳۸۹) را میتوان تا ۸۵ میلیون تومان خریداری کرد که ۱۵ میلیون تومان برای شما باقی می ماند. آن ۱۵میلیون تومان هم صرف تعویض کمک فنرها، اضافه کردن آپشن های فراموش شده و شاید چندین ابزارآلات آفرودی خواهد شد.
 KIA SORENTO

سورنتو نامی است که از اوایل دهه نخست سال قرن ۲۱ میلادی و از سال ۲۰۰۸ توسط گروه اطلس خودرو به بازار ایران وارد شد. گرچه که بسیاری از خودرو دوستان این شاسی بلند دوستداشتنی کُره ای را برادر ناتنی هیوندای سانتافه میدانند، باید گفت که این موضوع تنها در مورد نسل دوم و سوم (فعلی) سورنتو صدق میکند. اما نخستین نسل از سورنتو بر پایه پلتفرمی مشترک با هیوندای تراکان (که هیچگاه به صورت رسمی به بازار ایران راه پیدا نکرد) طراحی شد. واردکننده برای این خودرو از ضعیف ترین پیشرانه V6 لاین آپ سورنتو یعنی نمونه V6 لامبدا ۳٫۳ لیتری مشابه نمونه مورد استفاده روی هیوندای آزرا و نمونه ۶ سیلندر سوناتا استفاده کردکه با توجه به جعبه دنده ۵ سرعته خودکار بسیار مناسبتر از پیشرانه MU 2.7 هیوندای سانتافه به نظر میرسید.
 

KIA SORENTO 2009

اما باید به این نکته توجه داشت که کیا سورنتو علیرغم هیوندای سانتافه در تمامی مدلها به صورت ۵ سرنشین عرضه میشود. اگرچه که لازم به ذکر است این صندلیهای ردیف سوم و تامین کننده جایگاه نفر ششم و هفتم سرنشینان خودرو، استانداردهای لازم را تنها برای استفاده درون شهری دارند و قرارگیری سرنشین در مسیرهای طولانی نه از طرف موسسات ایمنی بزرگراه و نه از طرف خودروسازان توصیه نمی شود. روکش چرمی صندلی ها، سانروف در نمونه های فابریک شرکتی، آینه میانی الکتروکرومیک، گرمکن صندلی های جلو و… از جمله امکانات رفاهی سورنتو به شمار میروند. بدین ترتیب این خودرو را میتوان گزینهای مناسب برای استفاده خانوادگی دانست؛ کما اینکه سورنتو گزینه ای مضاف بر رقیب خود در بازار ایران یعنی هیوندای به خریدار ارائه میکند. اگرچه که سیستم چهار چرخ متحرک هوشمند ۴WD در سورنتو و سانتافه عرضه شده اما طبق تجربه های متفاوت خریداران و کارشناسان، قابلیت های آفرود کیا سورنتو بسیار مناسبتر از محصول هیوندای است. دلیل این امر را نیز ارتفاع بالاتر این خودرو از سطح زمین و بهره گیری از پیشرانه و جعبه دنده مناسب تر میتوان دانست. اما باید دید که چهره قدیمی تر و محافظ کارانه تر این خودرو نسبت به سانتافه، فضای کابین قدیمی تر و همچنین بازار ضعیف تر نسبت به هیوندای، توجیه کننده لذت رانندگی بیشتر آن خواهد بود یا خیر؟! سورنتوی نسل نخست این روزها از ۸۶ تا ۱۰۵ میلیون تومان قیمت دارد.
 NISSAN MURANO

با شنیدن نام مورانو، چهره اغواگر و خاص این خودرو نخستین چیزی است که به ذهن شنونده القا میشود. حجم های اغراق شده به همراه جزئیات بسیار عجیب که در کمتر خودرویی پیدا میشود، کارکتری بسیار جالب را از نیسان مورانو خلق کرده. این SUV سایز متوسط که بیشتر حکم یک کراس اوور بزرگ را دارد، از سال ۲۰۰۲ برای عرضه در بازارهای علاقه مند به خودروهای بزرگ همچون بازار آمریکا آماده شد و از سال ۲۰۰۷ توسط گروه پارس خودرو به بازار ایران راه پیدا کرد. این خودرو در واقع برای رقابت در بازاری مشترک با تویوتا پرادوی نسل گذشته، هیوندای سانتافه و در نهایت کیا سورنتو به بازار ایران رسید اما مورانو با توجه به ظاهری عجیب و غریب و شاید نه چندان عامه پسند، جعبه دنده CVT که در آن سالها خریداران چندان اطلاعاتی از آن نداشتند و در نهایت مصرف سوخت نسبتا بالا نسبت به دیگر رقبا، خیلی هم مورد استقبال قرار نگرفت. مورانو با پیشرانه حجیم V6 و حجم ۳٫۵ لیتر که قادر به تولید حداکثر قدرت ۲۴۵ اسب بخار است، یک سر و گردن بالاتر از دو رقیب خود عمل میکند.
 

نیسان مورانو


جعبه دنده ضریب متغیر به کار رفته روی این خودرو در واقع یکی از نخستین نسل های گیربکس CVT به شمار میرود که با توجه به عملکرد متفاوت آن نسبت به جعبه دنده های اتوماتیک، در وهله اول برای راننده کمی عجیب خواهد بود اما پس از گذشت مدتی با آن وفق میگیرید. در این نوع جعبه دنده ها به جای بهره گیری از چند نوع چرخ دنده با ضرایب و ابعاد مختلف برای خلق هر سرعت، از دو مخروطی و یک تسمه برای کنترل ضریب استفاده میشود که با کمک کامپیوتر جعبه دنده ضریب آن تغییر پیدا میکند. در حال حاضر نمونه های ۲۰۰۸ این خودرو حدودا ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد اما توجه داشته باشید که این خودرو با امکاناتی همچون سانروف، تنظیم برقی موقعیت پدال ها، کیسه های هوای ایمنی جلو و پرده ای، سیستم تهویه مطبوع خودکار و ۵ سرنشین، گزینه مناسبی برای استفاده خارج از جاده ای نیست و به جای آن میتوانید از سواری راحت مورانو لذت ببرید.
 


 

BMW X3 

شاید اوضاع بازار پیش رو، خرید یک خودروی آلمانی، آن هم شاسی بلند و با بودجه مذکور کمی غیرقابل باور باشد؛ اما چند لحظه صبر کنید! ۳-۴ سالی عقب تر برگردید و در لیست خودروهای لوکس زیر ۱۰۰ میلیون نام ب ام و X3 را خواهید دید؛ خودرویی که از سال ۲۰۰۵ تا کنون به بازار ایران وارد شده و در تمام دوره ها یکی از پرفروش ترین محصولات باواریاییها در بازار ایران به شمار رفته. ب ام و X3 به عنوان بزرگترین کراساوور بیمر، در سال ۲۰۰۳ به بازار جهانی عرضه شد؛ کراس اووری که روی پلتفرمی مشترک با بامو سری۳ توسعه یافت و در بازار جهانی نیز از پرفروش ترین محصولات این خودروساز آلمانی به شمار میرود. ایکس۳ با ۲ پیشرانه ۲٫۵I و ۳٫۰I به بازار ایران رسید که دو تیپ مورد بحث در روزهای آخر ارزانی کمی پایینتر از ۱۰۰ میلیون و کمی بالاتر از این عدد قیمت داشتند.

BMW X3

نمونه ۲٫۵I در واقع از پیشرانه M54B25 با حجم ۲٫۵ لیتر، حداکثر قدرت ۱۹۲ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و حداکثر گشتاور ۲۴۵ نیوتن متر، بهره میبرد که همین اعداد برای پیشرانه ۳ لیتری استفاده شده روی تیپ ۳٫۰I به ۲۷۲ اسب بخار و ۳۱۵ نیوتن متر میرسد. اگرچه که پیشرانه به کار رفته روی نمونه ۳ لیتری با قدرت مذکور، مشابه نمونه مورد استفاده روی ۶۳۰I و ۵۳۰I از حیث قابلیت های دینامیکی گزینه مناسبی به نظر میرسد اما باید گفت که قابلیت این خودرو با پیشرانه ۲٫۵ لیتری، حتی با وجود شتاب صفر تا ۱۰۰ معادل 8.9 ثانیه ای اعلام شده از کمپانی نیز چندان اغواگر نیست؛ هرچند که هندلینگ و دقت فرمانپذیری این خودرو بسیار زبانزد است. البته جای شکرش باقی است که نمونه ۳ لیتری ایکس۳ نیز به بازار عرضه شده است! خودرویی با قدرت مناسب و قابلیت دینامیکی خوب که البته استهلاک بالاتری نسبت به نمونه ۲٫۵لیتری خواهد داشت. توجه داشته باشید که پیش از خرید X3 از سلامت سیستم برق خودرو اطمینان کامل حاصل فرمایید.X3 2.5 این روزها در نمونه های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ (پیش از فیس لیفت) حتی با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان قابل خریداری است که همین عدد برای نمونه ۳ لیتری تقریبا ۱۰ میلیون بالاتر خواهد بود. اما شدیدا توصیه میشود که در صورت پسند این خودرو، چه در نوع ۳ لیتر و چه در نوع ۲٫۵ لیتر به دنبال خرید نمونه های کم کارکرد و بالاتر از ۲۰۰۷ باشید.
 KIA SPORTAGE

خواهر دوقلوی هیوندای توسان، کیا اسپورتیج نیز یکی دیگر از کراس اوورهای بسیار پرطرفدار در بازار ایران محسوب میشود که البته قدمت بیشتری نسبت به توسان دارد. نخستین نسل از این خودرو در اوایل دهه ۹۰ میلادی یعنی سال ۱۹۹۳ در قالب کراساوور ۵ درب کوچک و شاسی بلند کروک ۳ درب به بازار ارائه شد. خودرویی با ظاهر بسیار ساده که در سال ۲۰۰۲ پرونده آن بسته شد. اما دومین نسل از کیا اسپورتیج ۲ سال بعد از اتمام تولید نسل نخست و در سال ۲۰۰۴ معرفی شد و به عنوان اسپورتیج ۲۰۰۵ به بازار جهانی بازگشت. خودروی تولید شده بر پایه پلتفرمی مشترک با هیوندای توسان و البته ظاهری مشابه که با دخالت زبان طراحی کیا موتورز از این خودرو چهره ای خوشفرم و مردانه تر خلق میکرد.  
 

KIA SPORTAGE 2008

کیا اسپورتیج نیز اگرچه که از ۲۰۰۷ میلادی به تعدادی محدود به بازار ایران رسید اما از سال ۲۰۰۸ به صورت رسمی و توسط اطلس خودرو، واردکننده محصولات کیا موتورز به بازار ایران راه پیدا کرد. کراس اوور کامپکت کیا با ابعادی مشابه هیوندای توسان و با بهره گیری از پیشرانه و جعبه دنده یکسان، قابلیت های دینامیکی مناسب و همسطح با هیوندای توسان را در اختیار راننده قرار میدهد. تودوزی چرم مصنوعی در رنگ های مشکی، کرمی و یکرنگ سفارش عرب با تریم نارنجی به همراه سنسور پارک در نمونه های فول، کروز کنترل، سانروف دوحالته، شیشه های آنتی UV و دودی ردیف عقب، تهویه مطبوع اتوماتیک و … از جمله امکانات این کُره ای کوچک به شمار میرود و هرچند با وجود کیسه های هوای سرنشینان جلویی و جانبی، اسپورتیج به عنوان یکی از ضعیف ترین خودروهای این کلاس در بخش خوابیدن روی سقف توسط موسسه IIHS ارزیابی شده است. البته لازم به ذکر است که این کراساوور در سال ۲۰۰۹ دستخوش تغییرات مینور شد که در آن سالها قیمتش به ۳۸٫۷ میلیون تومان رسید و با وجود چهره جذابتر، در بخش امکانات فنی و رفاهی چندان تفاوتی با نمونه گذشته نداشت. این خودرو در حال حاضر با قیمتی مشابه هیوندای توسان در بازار عرضه می شود.
 BRILLIANCE V5

صنعت خودرو چین را می توان به صنعت خودروی کُره جنوبی ۱۵ سال پیش اما با هنر مهندسی معکوس و شیب رشد دو برابری تشبیه کرد. ۱۵ سال پیش کُره جنوبی با تقلا و زحمت بسیار سعی در گنجاندن خود در بازار جهانی داشت و این روزها موفقیت خود را به دنیا اثبات کرده است. اما چینی ها با هنر مهندسی معکوس خود سعی در ارائه نسخه هایی ارزان قیمت از خودروهای پرفروش بازار جهانی و عرضه آنها با قیمت باورنکردنی دارند و تنها ایراد وارد بر صنعت خودروسازی این کشور، کیفیت ساخت نه چندان بالای محصولات چینی است که آن هم در طی ۲ سال گذشته با افزایش چشمگیری همراه بوده است. در این بین کمپانی بریلیانس چین از اجر و قربی بالا در بازار جهانی برخوردار است. جالب است بدانید که در سال ۲۰۰۳ کمپانی ب ام و آلمان با عقد قراردادی با بریلیانس، اقدام به راه اندازی خط تولید ب ام و سری۵ و سری۳ و در سال ۲۰۱۲ ایکس۱ در این کمپانی چینی و با کیفیتی مشابه محصولات تولید شده در خودِ باواریا کرد و در واقع برلیانس V5 نیز نسخه چینی ب ام و X1 است که با همکاری باواریایی ها طراحی و تولید شده؛ موضوعی که حتی در نگاه اول نیز قابل فهم خواهد بود.

BRILLIANCE V5

وی۵ تقریبا دو سال پیش بود که توسط یار ایرانی برلیانس، سایپا برای ورود به بازار داخلی معرفی شد و مدت زیادی از شروع عرضه، پلاک و تردد آن در خیابانهای شهر می گذرد. این چینی به ظاهر باکیفیت با بهره گیری از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری ۱۶ سوپاپ (که گفته میشود پیشرانه میتسوبیشی است!) حداکثر قدرت ۱۱۲ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۵۱ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور بر دقیقه و بهره گیری از جعبه دنده ۵ سرعته خودکار را به راننده ارائه خواهد کرد. کیسه های هوای جانبی و سرنشینان جلو به همراه ترمزهای ضدقفل از جمله تمهیدات ایمنی بریلیانس برای این خودروست؛ همچنین روکش چرم صندلی ها، سیستم صوتی با ۸ بلندگو و تهویه مطبوع دستی از جمله امکانات رفاهی وی۵ به شمار میرود. 
 RENAULT DUSTER

رنو را در ایران با ۵ و ۲۱ می شناسیم؛ خودروهایی که ۳ دهه پیش با بوق و کرنا به بازار ایران وارد شدند و استقبال خوبی نصیب هردوی آنها شد. اما ۲ سالی است که با آغاز واردات محصولات مدرن این خودروساز فقید فرانسوی، چهره جدید رنو را در خیابانها می بینیم.  هرچند که پیش از این انواع مگان نسل قبل توسط پارس خودرو وارد و مونتاژ شده بود (و کماکان ادامه دارد) اما باید گفت که نگین خودرو به عنوان واردکننده محصولات این خودروساز، رنج بسیار کاملتری را پوشش میدهد که در بین آنها، داستر به عنوان برادر بزرگتر لوگان یا همان L90 خودمان از محصولات در اصل داچیای رومانی، یکی از جذابترین و وسوسه انگیزترین گزینه ها به شمار میرود.

RENAULT DUSTER

داستر، کراس اوور جمع و جور رنو با پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری ۱۶ سوپاپ حرف های بسیاری برای گفتن دارد. ۱۳۵ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه، جعبه دنده ۶ سرعته دستی و شتاب صفر تا صد ۱۰٫۲ ثانیه ای چیزی است که با خرید این خودرو زیر پای راننده ظاهر خواهد شد. همچنین ترمزهای دیسکی خنک شونده در جلو و کاسه ای در عقب، به نظر میرسد که برای وزن ۱۳۰۰ کیلوگرمی این رنو کافی باشد.  2 کیسه هوا در جلو به صورت استاندارد و کیسه هوای جانبی در صورت تمایل خریدار، سیستم تهویه مطبوع دستی استاندارد، اینترفیس سیستم صوتی روی فرمان، تنظیم ارتفاع غربیلک به صورت استاندارد و در نهایت فرمان و صندلی های چرمی و باربند طرح کروم به صورت سفارشی و به عنوان آپشن اضافی روی این خودرو قرار میگیرد.  اما با خرید این خودرو، هرچند با سطح آپشن های نه چندان بالا و پیشرانه کوچک و در حالت تک دیفرانسیل ۲۰۱۵، قیمت آن در نمونه صفر کیلومتر هم چندان از ۱۰۰ میلیون تجاوز نخواهد کرد.
 GEELY EMGRAND X7

جیلی نیز یکی دیگر از خودروسازان با کیفیت چینی و سردمداران آینده بازار خودروهای مردمی و ارزانقیمت است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ با امگرند۷، یک سدان کامپکت باکیفیت ساخت قابل قبول به بازار ایران رسید. محصولات چینی کمپانی جیلی با بهره گیری از ظاهری به روز و کیفیت ساخت مناسب در طی چند هزار کیلومتر رانندگی و تجربه مالکین فعلی، یکی از بهترین گزینه ها در بازار حال حاضر کشور به شمار میروند. امگرند۷ سدان، هاچبک و حال X7 شاسی بلند، رنجی از محصولات این خودروساز چینی است که به بازار ایران وارد شدند. اگرچه که ۲ نمونه نخست همگی از پیشرانه ۴ سیلندر ۱٫۸ لیتری بهره میبرند اما جیلیران برای رقابت بهتر در بازار کراس اوورهای حاضر در ایران، اقدام به واردات X7 با پیشرانه ۴ سیلندر ۲٫۴ لیتری کرده است.

GEELY EMGRAND X7

۱۶۲ اسب بخار در دور موتور ۵۷۰۰، حداکثر گشتاور ۲۲ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور بر دقیقه و در نهایت مصرف سوخت ترکیبی ۷٫۹ لیتر در ۱۰۰کیلومتر از جمله خروجی هایی است که از این خودرو میتوان گرفت. شتاب صفر تا صد ۱۲ ثانیه ای در برابر وزن ۱۵۶۴ کیلوگرم این خودرو، چیزی است که از جعبه دنده ۶ سرعته خودکار این محصول عاید شما خواهد شد. همچنین امکاناتی همچون تنظیم ارتفاع چراغ های جلو، مه شکن عقب و جلو، رینگ های آلومینیومی ۱۷ اینچی، سانروف برقی، اینترفیس فرمان، پاور ویندوز ۴ پنجره، روکش چرم صندلی ها، باک سوخت ضدانفجار، دوربین دید عقب و … به صورت استاندارد روی این خودرو قرار میگیرد که از این حیث با محصولات چینی مشابه تفاوت چشمگیری دارد. قیمت جیلی امگرند X7 در شرکت جیلیران موتور با احتساب مالیات بر ارزش افزوده به ۱۱۲ میلیون تومان میرسد. اما شما با پرداخت مبلغی حتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان قادر به خریداری نمونه ای دست دوم از این خودرو با کارکرد و وضعیت مناسب خواهید بود.
 HYUNDAI TUCSON

شاید هیوندای توسان را بتوان پرطرفدارترین و مشهورترین کراس اوور کامپکت بازار ایران دانست که در سال ۲۰۰۷، همزمان با چندی دیگر از محصولات هیوندای و توسط آسان موتور، تنها نماینده و واردکننده محصولات هیوندای در ایران به بازار کشورمان راه پیدا کرد. کراس اوور یا به قولی SUV کامپکت هیوندای در سال ۲۰۰۴ و بر پایه پلتفرم هیوندای النترا به بازار جهانی عرضه شد که در طول دوره تولید تنها یک بار در سال ۲۰۰۶ دست خوش یک فیس لیفت جزئی شد. آسان خودرو برای توسان از پیشرانه ۲٫۷ لیتری سری میو (که در سانتافه، هیوندای کوپه و … نیز استفاده شد) به همراه جعبه دنده ۴ سرعته خودکار بهره گرفت. همچنین سیستم چهارچرخ متحرک هوشمند هیوندای که در مواقع ضروری و در صورت نبود اصطکاک کافی جهت پیشروی به کار میافتد، روی این خودرو استفاده شده است.


HYUNDAI TUCSON 2008

هیوندای توسان از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ به بازار ایران راه پیدا کرد اما تعدادی محدود از نمونه های ۲۰۰۶ این خودرو با سپرهای غیرهمرنگ بدنه نیز در خیابان های کشور یافت میشوند. اگرچه که این مشخصه در برخی خودروهای لوآپشن سالهای بالاتر نیز دیده میشود. پیشرانه ۶ سیلندر V شکل سری دلتا، مشابه نمونه مورد استفاده روی هیوندای کوپه و کیا اسپورتیج و البته با ساختاری متفاوت از نمونه ۲٫۷ لیتری مورد استفاده روی هیوندای سانتافه ( اساسی ترین تفاوت این دو سری پیشرانه، استفاده از سیستم زمانبندی متغیر باز و بسته شدن سوپاپ ها در سری MU است)، قادر به تولید ۱۷۳ اسب بخار (تقریبا ۱۰تا ۱۵ واحد کمتر از پیشرانه های سری MU ) در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه است. توجه داشته باشید که این کراساوور ۴٫۳ متری، گزینه مناسبی برای استفاده درون شهری و با توجه به ارتفاع نسبتا خوب آن از سطح زمین، پیشرانه قدرتمند در قیاس با وزن خالص این کراس اوور کوچک جثه، گزینه نسبتا خوبی برای رانندگی خارج از جادهای به شمار میرود. اما استهلاک این پیشرانه که در واقع به دلیل نبود تکنولوژی VVT-I کمی بالاتر از ۲٫۷ لیتری های جدید است را نیز در نظر بگیرید. از حیث امکانات باید گفت که هیوندای توسان در وضعیت مناسبی به سر میبرد؛ کیسه های هوای جانبی و سرنشینان از جمله تمهیداتی است که توسان را به ۴ ستاره از مجموع ۵ ستاره ایمنی موسسه NHTSA ایمنی بزرگراه های آمریکا رسانده و همچنین گرمکن صندلی های جلو، تودوزی چرم، کروز کنترل، سنسور پارک در نمونه های ۲۰۰۸ به بالا و… از جمله امکانات نمونه های فول آپشن شرکتی این خودرو به شمار میرود. توسان در بازار این روزها از ۷۲ تا ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. 
 NISSAN QASHQAI

نیسان شیراز، نیسان قشقایی و…؛ نام هایی هستند که ارادت چشم بادامی ها به ایران و قدمت کشورمان را اثبات میکند.  قشقایی به عنوان کوچکترین کراس اوور خط تولید نیسان، حتی در بازار جهانی نیز (به جز بازار ژاپن و استرالیا که دوالیس نام دارد) تحت همین نام به تولید میرسد. قشقایی در سال ۲۰۰۷ به خط تولید نیسان راه پیدا کرد و کمپانی برای این خودرو از پیشرانه های کمحجم ۴ سیلندر بنزینی و دیزلی استفاده کرده بود که در این بین پارس خودرو به عنوان تامین کننده قشقایی و در کل محصولات نیسان در بازار ایران، با قدرتمندترین پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری بنزینی به خریداران عرضه شد. 

NISSAN QASHQAI

نخستین محموله از نیسان قشقایی در سال ۲۰۰۹ به بازار ایران رسید؛ ۴ سیلندر، ۲ لیتر و ۱۳۹ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه به همراه گشتاور ۱۹۸ نیوتن متری این خوردو در دور میانی ۴۸۰۰ دور بر دقیقه از مهمترین مشخصه های فنی نیسان قشقایی به شمار میرود. جعبه دنده ۶ سرعته خودکار به همراه سیستم چهارچرخ متحرک، شتاب صفر تا صد ۱۱ ثانیه و در نهایت مصرف سوخت ترکیبی ۸٫۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را برای این خودرو به ارمغان می آورد. 

اما توجه داشته باشید که قشقایی علیرغم شاسی بلند بودنش (تقریبا!!!)؛ هیچ استفاده آفرودی نخواهد داشت و بیشتر برای مصارفه ای درون شهری مناسب خواهد بود. البته لازم به ذکر است که جعبه دنده خودکار این خودرو نیز از نوع CVT ضریب متغیر همراه با قابلیت تبدیل به ۶ سرعته دستی در نظر گرفته شده که البته کارکردی مناسب تر از نمونه مورد استفاده در مورانو خواهد داشت. قشقایی با طول ۴٫۳ متری، مناسبترین شاسیبلند برای استفاده در شهرهای پر ترافیک مثل تهران به شمار میرد. همچنین به دلیل بهره گیری از فضای ۵ سرنشین و صندوق باری با حجم مناسب، گزینه ای مناسب برای خانواده های کم جمعیت است.  اما همان طور که در بخش مورانو نیز اشاره شد، هیچگاه از این محصول توقع ارائه قابلیت های خارج از جاده ای نداشته باشید. قیمت نیسان قشقایی در نمونه های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۱ در حدود ۹۵ تا ۱۱۵ میلیون تومان است که شاید خرید آن چندان توجیهی نداشته باشد؛ اما به هر حال کیفیت خودروهای ژاپنی را نمیتوان دست پایین گرفت!

 SUZUKI GRAND VITARA

سوزوکی گرند ویتارا نخستین کراس اووری بود که به صورت رسمی به بازار ایران راه پیدا کرد. در آن روزها که رونیز، موسو و در نهایت تعداد محدودی لندکروزر نسل گذشته (اتاق ۱۰۰) شاسی بلندهای زینت بخش خیابان های کشور بودند، ویتارا به عنوان محصولی از ایران خودرو از جمله محدود خودروهای جذاب موجود در بازار بود که در ابتدا تنها با یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری و در تیپ های مختلف با سطوح مختلف امکانات و ۲ نوع جعبه دنده خودکار و اتوماتیک از سال ۱۳۸۶ به بازار ایران وارد شد. هرچند که این خودرو در ۲ نوع مونتاژ داخل و وارداتی در خیابان های ایران تردد میکند اما اکثر نمونه های این خودرو در زمره نخست بوده که با وجود وطنیبودن از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار است. این کراس اوور ژاپنی جمع و جور در دورهای به یکی از پرفروشترین خودروهای گرانقیمت بازار تبدیل شد.  سوزوکی گرند ویتارا با برچسب قیمت ۳۰ میلیون تومانی در دهه ۸۰ شمسی، علاوه بر ظاهر جذاب، حساب بانکیتان را نیز بیشتر از رقبا حفظ میکرد.

5rol0pp9hf3hg73czp31.jpg

اگرچه که پیشرانه ۲ لیتری این خودرو آن هم با ۱۴۰ اسب بخار آنچنان اغواگر نبود اما برای سال ۱۳۸۷ ایران خودرو به فکر ارائه نمونه ای جدید از گرند ویتارا با دستکاری های جزئی ظاهری و پیشرانه ۴ سیلندر ۲٫۴ لیتری افتاد تا محصول خود را برای رقابت با کیا اسپورتیج و هیوندای توسان ۶ سیلندر ۲٫۷ لیتری آماده کند.  بدین ترتیب حداکثر قدرت خروجی این خودرو به ۱۶۹ اسب بخار افزایش یافت و با توجه به استفاده از جعبه دنده ۵ سرعته خودکار، شتاب صفر تا ۱۰۰ ویتارا به ۱۲ ثانیه رسید.  البته مصرف سوخت ۱۱٫۴لیتر در ۱۰۰کیلومتر به صورت ترکیبی مشابه چیزی بود که در V6های کُره ای دیده میشد.  اگرچه که طبق صحبت نخست در مطلب، ویتارا روزهای خوشی را در اوج سکه بازار بودن گذراند اما در حال حاضر چندان طرفداری ندارد.  کما اینکه نمونه های ۲ لیتری این خودرو در حدود ۶۰ میلیون تومان و نمونه های ۲٫۴ لیتری از بالاترین مدل آن از تولیدات معدود امسال در حدود ۱۳۵ میلیون تومان فی میخورد که با این شرایط خرید نمونه کارکرده ویتارا با مدل ۱۳۹۰ که در حدود ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد را بیشتر پیشنهاد میکنیم.
 SSANG YONG ACTYON

هیوندای، کیا و سنگ یانگ به عنوان ۳ ضلع امپراطوری خودروسازی کُره جنوبی در بازار ایران، بزرگترین سهم از خودروهای وارداتی را تشکیل میدهند. اگرچه که سانگ یانگ با موسو شاسی بلند زودتر از ۲ هموطن خود به بازار ایران راه پیدا کرده بود اما به دلیل برخی مسائل و محدودیتهای واردات قطعات، هرچند با یدک کشیدن نام مرسدس بنز آلمان روی پیشرانه به آنچنان محبوبیت و موفقیتی نرسید، اما پس از شدت گرفتن دوباره فعالیت گروه رامک خودرو به عنوان واردکننده محصولات سنگیانگ به ایران شاهد ورود محصولات جدیدتری از این خودروساز در خیابان های ایران بودیم که در این بین اکتیون از نخستین نام های این برند در کشورمان بود. SUV کامپکت کُرهای با قابلیت های بسیار عالی فنی، اگرچه چهره چندان دلچسب و اغواگری ندارد و طراحی آن به دور از هرگونه ظرافت و المان زیبایی انجام پذیرفته، اما مشخصه ای متمایز با بسیاری گزینه های این گروه را یدک می کشد! آن هم قابلیت های خارج از جادهای در کنار وضعیت مناسب برای استفاده درون شهری است.

SSANG YONG ACTYON

اکتیون با بهره گیری از پیشرانه ۴ سیلندر خطی و حجم ۲٫۳ لیتر قادر به تولید ۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه و ۲۱۴ نیوتن متر در ۴۶۰۰ دور بر دقیقه است که این خروجی ها از طریق یک جعبه دنده ۶ سرعته تیپ ترونیک به چهار چرخ خودرو منتقل میشود. سیستم چهار چرخ متحرک به کار رفته روی سنگ یانگ اکتیون به صورت پاره وقت و با تقسیم گشتاور متغیر در بین دو اکسل در دنده های مختلف، گذر از شرایط ناهموار راه را برای این خودرو آسان میسازد. کما اینکه سیستم کنترل سرعت در سرپایینی مشهور به HDC، پایداری الکترونیکی ESP، ترمزهای ضدقفل ABS و … تامین کننده ایمنی این خودروست. البته کوراندو برای عرضه در سال ۲۰۱۳ در بخش ظاهری دستخوش فیس لیفت بسیار بجایی شد که چهره این خودرو را زیر و رو کرد؛ نمای جلویی با زبان طراحی جدید سنگ یانگ همسو شد و در بخش عقب هم تغییرات کوچکی لحاظ شد که تاثیر بسیار مثبتی در میزان فروش کوراندو در بازار ایران داشت. این روزها نمونه ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ کوراندو از ۹۰ الی ۹۵ میلیون تومان اما نمونه فیس لیفت این خودرو در تیپ های وارد شده از ۱۰۰ الی ۱۳۰ میلیون تومان آن هم در بازار آزاد قابل خریداری است.
 TOYOTA HILUX

شاید قرارگرفتن یک پیک آپ در این لیست، آن هم با وجود اینکه نیسان پیک آپ را به این زمره دعوت نکردیم، جای تعجب داشته باشد؛ اما به هر حال وجود یک محصول از بین شاسی بلندهای با کیفیت و با دوام تویوتا در این لیست اجباری بود! تویوتا هایلولکس خودرویی است که محصولی لوکس همچون تویوتا پرادو بر پایه آن طراحی و توسعه یافته؛ پس حضور این پیک آپ در این لیست را میتوان اینگونه توجیه کرد که هایلوکس وانتی لوکس با قابلیت های فنی بسیار عالی، کیفیت ساخت ژاپنی و چهره ای مناسب و نزدیک به SUVها به شمار میرود.  پس از بازگشایی ثبت سفارش خودروهای وارداتی در سال ۲۰۰۵، هایلوکس نیز جزء محصولاتی بود که در همان اول کار توسط ایرتویا، نمایندگی وطنی این خودروساز به بازار ایران راه پیدا کرد. پیکآپ وارد شده به ایران در واقع هفتمین نسل از تویوتا هایلوکس است که از سال ۲۰۰۵ به بازار جهانی عرضه شده و با کد AN10/AN20 از دیگر نسلها متمایز میشود.

TOYOTA HILUX

این پیک آپ در انواع تک کابین، دوکابین و دوکابین بلند به بازار عرضه شده که در نوع اول به صورت دوسرنشین با فضای بار عادی، نوع دوم ۴، ۵ سرنشین با فضای بار کاهش یافته و در نوع سوم که به EXTENDED مشهور است، با ۴، ۵ سرنشین و فضای بار عادی در بازار جهانی و ایران حضور دارد. هرچند که نمونه های نخست وارد شده از این خودرو در ابتدا تنها در ۲ نوع نخست بودند. هایلوکس در بازار ایران با پیشرانه ۴ سیلندر ۲٫۷ لیتری و ۲ نوع جعبه دنده ۵ سرعته دستی و ۵ دنده تیپ ترونیک و به صورت تک و دودیفرانسیل، از قابلیت های دینامیکی و خارج از جاده ای معقولی برخوردار است. کما اینکه ۱۵۸ اسب بخار قدرت این خودرو در برابر وزن خالص ۱٫۶ تنی، ۹۶ اسب بخار به ازای هر تن را به خریدار ارائه میکند و به همین خاطر در بحث آفرود قدرتمندتر از بسیاری گزینه های این بازه قیمتی عمل میکند. شما با در دست داشتن بودجه ۱۰۰ میلیونی قادر به خریداری هایلوکس تک و دوکابین مدلهای ۲۰۰۸ به پایین خواهید بود که هرچقدر مدل سال تولید بالاتر باشد، امکانات کمتری دریافت خواهید کرد.

 


 

SSANG YONG NEW KORANDO

نام کوراندو یادآور موفقیت نه چندان چشمگیر نسل گذشته این خودروست؛ در حالی که گذشته این کُره ای چابک چیز دیگری را تداعی میکند. شاید جالب باشد بدانید نسل نخست این خودرو در واقع بر پایه جیپ CJ7 و در دهه ۸۰ میلادی تولید میشد که نام این خودرو در واقع مخفف جمله KOREAN CAN DO (به معنای کُره ایها نیز میتوانند) بوده که خود گویای بسیاری چیزهاست. نسل دوم کوراندو با طرحی از KEN GREENLY ؛ یک کپی الهام گرفته شده از محصولات جیپ در اواسط دهه ۹۰ میلادی به بازار عرضه شد و تولید آن تا سال ۲۰۰۶ ادامه یافت که این خودرو با ۲ پیشرانه ۴ و ۶ سیلندر (هر دو از پیشرانه های مشهور مرسدس بنز آلمان) به بازار ایران وارد شدند. پس از پایان تولید این نسل، سومین کوراندو با ۴ سال وقفه و در ۲۰۱۰ میلادی روانه بازار شد. این بار کلاس خودرو به کلی تغییر پیدا کرده و کوراندو به یک کراس اوور کامپکت تمام عیار تبدیل شده است. چهره بسیار مدرن این خودرو همگام با تغییرات زیرساختی سیاست های تولیدی خودروسازی سنگ یانگ و همچین برای نخستین بار استفاده از پیشرانه ای اختصاصی در سنگ یانگ از جمله موفقیت های این خودرو با بیش از ۲ دهه تجربه به شمار میرفت.

SSANG YONG NEW KORANDO

کوچولوی قدبلند کُره ای در واقع زاده دست کمپانی ایتال دیزاین، یکی از غول های طراحی صنعتی در دنیاست و به همین خاطر از چهره ای متفاوت با محصولات گذشته این خودروساز بهره میبرد. گروه رامک خودرو به عنوان نماینده سنگ یانگ در بازار ایران، چند ماهی است که فروش کوراندو را آغاز کرده و جدیدا به مرحله تحویل کالا رسیده است. کوراندو در ایران با پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری بنزینی (تنها یک گزینه دیگر در لاین آپ، یعنی پیشرانه مشابه بنزینی در بازار جهانی قابل سفارش است) با حداکثر قدرت ۱۴۹ اسب بخار و حداکثر گشتاور به فروش میرسد. این خودرو از یک جعبه دنده ۶ سرعته خودکار به همراه سیستم چهار چرخ متحرک فعال و هوشمند بهره میبرد که این کراس اوور را به گزینه ای جمع و جور برای سفرهای خارج از جاده ای سبک تبدیل میکند. طراحی جذاب کابین به همراه تنظیم برقی صندلی های جلو (راننده در ۸ جهت)، اینترفیس غربیلک، گرمکن صندلی ها، پشت آمپرهای LED و…  نیز تامین کننده امکانات رفاهی این خودرو برای سرنشینان خواهد بود. در حال حاضر نیو کوراندو ۲۰۱۷ در مدل فول ۱۳۶ میلیون تومان (بدون مالیات) قابل پیش‌خرید هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.