از پیام‌های نویدبخش نوروز الهام بگیریم

نماینده کشورمان در سازمان ملل در نشستی مجازی در جشن گرامیداشت نوروز، در بیانیه‌ای اهمیت جشن باستانی و ملی نوروز را تشریح کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در یک‌ نشست مجازی در جشن گرامیداشت نوروز در بیانیه‌ای گفت: لحظاتی در زندگی انسان وجود دارند که تجسم ابعاد معنوی و فرهنگی آن بوده و در عین حال برای میلیون‌ها انسان در سراسر جهان ارزشمندند. نوروز با چند هزار سال پیشینه تاریخی، تمدن و فرهنگ، یکی از این لحظات در خاطره جمعی نسل‌ها و جوامع است. علاوه بر این، نوروز نه‌تنها پلی مستحکم میان گذشته، حال و آینده است، بلکه نماد حفاظت از ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک، با وجود احترام به تنوع فرهنگی‌ می‌باشد. نوروز که از نسلی به نسل دیگر رسیده، نمایانگر احساس پیوستگی و تحول، در عین تقویت احساس تعلق به خاطرات و سنت‌های مشترک است.

بیشتر بخوانید:

روانچی افزود: همین‌طور، نوروز صرفا یک‌ لحظه یا جشن یا فقط یک رخ‌داد نیست، نمونه شکوفای میراثی زنده است. نوروز از تمامی مرزهای برساخته انسانی فراتر می‌رود و قلوب افراد را به هم پیوند می‌دهد و زبانی مشترک برای مردمانی چندگانه است که در کشورها و قومیت‌های مختلف پراکنده شده‌اند. نوروز در دل خود موجب ترفیع ارزش‌های راستین انسانی مانند صلح، اتحاد، هم‌دلی و دوستی می‌شود.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در ادامه مطرح کرد: نوروز که بیش از ۳ هزار سال است در ایران جشن گرفته می‌شود، بزمی اجدادی به نشان اولین روز بهار و احیای طبیعت است. نوروز که به معنا « روزی نو» در زبان فارسی است، پیام تولدی دوباره و نماد آغازها، فرصت‌ها و امیدهای نوین است. نوروز در ایران شامل مراسم، جشن‌ها و رخ‌دادهای فرهنگی است. یکی از نمادهای قابل توجه نوروز، میز مخصوصی به نام « هفت‌سین» است. هفت‌سین با اجزایی معنادار تزئین می‌شود که هر کدام نماد مفاهیمی زیبا همچون تولد دوباره طبیعت، باروری، سلامتی، زیبایی، ثروت، پاکی و شکوفایی است. در یکی‌ از رسوم نوروز ، ایرانی‌ها برای دیدن بزرگ‌ترها و دیگر اعضای خانواده، گرد هم می‌آیند. و زنان نقش برجسته‌ای در تمامی مراحل مراسم نوروزی دارند.

روانچی ادامه داد: در دنیایی که با چالش‌های بی‌سابقه جهانی مانند بیماری همه‌گیر، یک‌جانبه‌گرایی، افراطی‌گری، خشونت، دشمنی و درگیری مواجه است، بیایید همگی از نوروز و نوید صلح، هماهنگی، هم‌بستگی و شکوفایی آن الهام بگیریم.

سفیر کشورمان در سازمان ملل در پایان با خواندن بیت «ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی/از این باد ار مدد خواهی، چراغ دل برافروزی» از حافظ، نوروزی خوش و خرم را برای همگان آرزو کرد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.