اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس کدامند؟

عضو شورای عالی بورس گفت: عدم اظهارنظرهای غیرکارشناسی، جلوگیری از ایجاد جو در نرخ ارز، تحقق وعده‌های مطرح شده برای واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و خودداری از اقدامات سودجویانه توسط حقوقی‌ها فضای بورس را بهبود می‌بخشد و شاهد رشد معاملات خواهیم بود.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، «بهمن عبدالهی» به اقدامات شورای عالی بورس در بهبود معاملات و کاهش روند اصلاحی شاخص بورس اشاره کرد و افزود: شورای عالی بورس از شرح وظایف مشخص و معلومی برخوردار است و تاکنون براساس تکالیفی که بر عهده داشته همه وظایف خود را انجام داده است.

وی اظهار داشت: شورای عالی بورس گاهی با برگزاری سه جلسه در طول یک هفته تلاش کرده است تا برخی از تصمیم ها را برای بهبود روند بازار اتخاذ و تکالیف قانونی خود را انجام دهد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: مشکلاتی که در بورس در چند ماه اخیر ایجاد شده، ناشی از مکانیزم عملکرد حاکم در بورس و شورای عالی بورس نبوده است بلکه براساس مطالب و مسایل بیرون از شورای عالی بورس و شامل متغیرهای خارج از اختیارات و اراده خارج از بورس بوده است.

رییس اتاق تعاون ایران به عواملی که زمینه افت پرشتاب شاخص بورس در بازار را فراهم کرده اشاره کرد و گفت: برخی از اقدامات مسوولان کشور، اظهارنظرهای سیاسی و همچنین عدم انجام برخی از اقدامات که باید برای بهبود عملکرد بازار در دستور کار قرار می گرفت بازار را تا این حد وارد مدار نوسان کرده است.

وی افزود: برخی از مسوولان اعلام کرده‌اند که شورای عالی بورس باید برای بهبود روند معاملات بازار وارد عمل شود، در حالی که شورای عالی بورس در طول این مدت در درون میدان بوده و همیشه تلاش کرده است تا از ایجاد شرایط فعلی در بازار خودداری کند اما عواملی که در روند اصلاحی بازار دخیل بودند خارج از اراده شورای عالی بورس بود.

اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس

عبدالهی به اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود تا آرامش به بازار بازگردد و شاهد کاهش تلاطم ایجاد شده در معاملات بورس باشیم، جلوگیری از دخالت های افراد غیرمسوول در بورس و خودداری از اظهارنظرها و پیشنهادهایی است که بدون توجه به تبعات آن مطرح می شود.

عضو شورای عالی بورس گفت: در چند وقت اخیر اقدام های نامتعارفی در زمینه نرخ ارز و پیش بینی ها برای نرخ دلار انجام شد که به شدت بر التهاب بازار دامن زد.

وی گفت: اگر برای مدتی از چنین اقدام هایی اجتناب و اجازه داده شود بازار به مسیر خود ادامه دهد و شورای عالی بورس به وظایف خود عمل کند تا حد زیادی از التهاب حاکم در معاملات بازار کاسته خواهد شد.

عبدالهی به ورود منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین باید حمایت هایی که در زمینه ورود منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه وعده داده شده بود به مرحله اجرا برسد، زیرا در اجرای این اقدام تا حد کمی عمل شد و مبلغ بسیار اندکی وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شد.

عضو شورای عالی بورس افزود: یک دهم از مبلغ وعده داده شده و به رقم یک هزار میلیارد تومان وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شد؛ بنابراین اگر باقی پول وارد این صندوق شود به طور حتم تاثیر مثبت خود را بر بازار خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه عمده حقوقی هایی که در دستگاه دولتی هستند باید از انجام برخی اقدامات تخریب کننده در بازارجلوگیری کنند، خاطرنشان کرد: حقوقی ها در زمان صعود بازار اقدام به عرضه می کنند و در زمانی که قیمت ها به شدت کاهش پیدا می کند تصمیم به خرید می گیرند که این موضوع به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و زمینه ریزش معاملات بورس را فراهم می کند.

به گفته عبدالهی، عدم اظهار نظرهای غیرکارشناسی توسط افراد غیر مسوول، جلوگیری از ایجاد جو بی مورد در زمینه نرخ ارز، تحقق وعده های مطرح شده برای واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و خودداری از اقدامات منفعت طلبانه و سودجویانه توسط حقوقی هایی که در اختیار نهادهای دولتی هستند به طور حتم فضای بازار را بهبود می بخشد و در آینده نزدیک شاهد رشد و روند صعودی معاملات بورس خواهیم بود.

عارضه ای به نام حضور افراد ناآشنا در بورس

رییس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه یکی از عارضه ای که در چند ماه اخیر در بازار سرمایه شاهد بودیم، حضور افراد ناآشنا به بازار سرمایه و فرآیندهای حاکم در این بازار بود، گفت: برخی از دلایل مختلف مانند رکود موجود در سایر بازارها، رشد غافلگیرکننده شاخص بورس، تشویق مسوولان برای حضور در بورس باعث ورود حجم گسترده ای از مردم به بورس شد در حالی که هیچ آشنایی و تخصصی با این بازار نداشتند.

وی افزود. این افراد به محض ایجاد کوچکترین نوسانی در بازار به سرعت اقدام به عرضه و فروش سهام خود در بازار می کردند که این موضوع زمینه افزایش وضع نا به سامان بازار را افزایش داد.

توصیه به سهامداران

عبدالهی به سهامداران توصیه کرد و گفت: سهامداران خرد که اندوخته خود را وارد بازار کردند باید صبر کنند زیرا به طور حتم در بازار از این دوران عبور می کنیم و اجازه نمی دهیم این روند در بازار دائمی باشد.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت. مجموعه دستگاه های حاکمیتی در سه قوه به دنبال حمایت از بازار هستند تا وضعیت عادی به بازار بازگردد؛ بنابراین می توان اعلام کرد که در هفته های آینده شاهد بهبود وضعیت بازار و کاهش نوسان در معاملات بورس خواهیم بود.

تهدید سرمایه میلیون ها سهامدار در بورس با قیمت گذاری دستوری

وی با اشاره به مطرح شدن بحث قیمت گذاری دستوری و تاثیر آن بر معاملات بازار گفت: یکی از موضوعاتی که در هفته های اخیر بر بهم ریختگی بازار سهام تاثیر داشت، بحث قیمت گذاری دستوری فولاد بود که با این رویکرد، زمینه تشدید نوسان در بازار فراهم شد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: زمانی که قرار است مسوولان تصمیماتی مانند قیمت گذاری را اتخاذ کنند که آن تصمیم، علاوه بر عملکرد تولیدکنندگان بر سهام شرکت ها نیز اثر می گذارد، باید با حساسیت و کار کارشناسی بیشتری عمل شود.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: گاهی ممکن است اتخاذ یک تصمیم که شاید در ابتدا سطحی به نظر برسد، سرمایه میلیون ها سهامدار را به خطر اندازد و از این رو به نظر می رسد برای اجرای چنین تصمیمات مهمی با افراد خبره و همچنین شورای عالی بورس مشورت شود تا دیگر شاهد اثرات منفی اینگونه اقدامات بر بازار نباشیم.

رییس اتاق تعاون ایران گفت: اجرای قیمت گذاری دستوری در بازار سهام و کالا تفاوتی ندارد بلکه باید مسوولان مراقب باشند تا با تصمیمات دقیق و کارشناسی خود از بازار سرمایه و سهامداران و همچنین تولید کشور حمایت کنند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.