امید به ایران بازمی‌گردد؟

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست زمستان گرم را از دلایل احتمالی بازنگشتن درنای امید به ایران دانست.

به گزارش اینتیتر به نقل از عرشه آنلاین، حسن اکبری درباره وضعیت فعلی حیات وحش و منابع طبیعی کشور اظهار داشت: حدود ۷۰ سال پیش با پیشرفت سلاح‌ها جمعیت حیات وحش کاهش پیدا کرد و ما شاهد افت شدیدی در دهه ۳۰ و ۴۰ بودیم و به عنوان مثال جمعیت گونه‌ای مانند آهو در مقایسه با ۷۰ سال پیش حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: مشکل دیگری که در دهه ۶۰ و ۷۰ به محیط زیست اضافه شد تخریب زیستگاه بود که بخش زیادی از دشت‌های کشور تبدیل به زمین کشاورزی شد و همچنین اتوبان‌های زیادی ایجاد شد و معادن توسعه پیدا کردند که همه‌ی این فرایندها در خانه حیات وحش اتفاق افتاد و به نوعی حیات وحش را بی‌خانمان کرد و ما بخش عمده‌ای از زیستگاه‌های کشور را از دست داده‌ایم و جمعیت حیواناتی مانند آهو و یوز پلنگ بسیار کاهش پیدا کرده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست ۱۹ میلیون هکتار از زیستگاه‌های کشور را تحت عنوان مناطق چهارگانه مدیریت می‌کند و در این مناطق قوانین سختگیرانه وجود دارد که اجازه جاده زدن و فعالیت معادن و توسعه از قبیل صنعت و شهرسازی داخل این مناطق داده نمی‌شود.

اکبری در خصوص آخرین خبر از درنای امید به ایران گفت: متأسفانه به دلیل اینکه به امید ردیاب متصل نکرده بودیم و به دلیل تحریم‌ها ردیاب ویژه نداشتیم به همین خاطر از این پرنده هیچ اطلاعاتی در دست نداریم.

وی ادامه داد: سال‌های گذشته هم این اتفاق افتاده که امید به ایران نیامده باشد و حتی ممکن است شرایط آب و هوایی و گرم بودن زمستان امسال در بازنگشتن امید تأثیر داشته باشد بنابراین امیدواریم که زنده باشد و سال بعدی به ایران بازگردد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.