رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

انسولین نسل جدید با تزریق کمتر به سلامتی دیابتی‌ها کمک می‌کند

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه انسولین نسل جدید با تزریق کمتر به سلامتی دیابتی‌ها کمک می‌کند، گفت: داروهای جدید دیابت می‌تواند در کاهش عوارض قلبی و عروقی و کلیوی در این بیماران اثرگذار باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، علیرضا استقامتی با اشاره به قرص‌های خوراکی و داروهای تزریقی جدید دیابت افزود: اکنون در دنیا دو گروه داروی جدید داریم؛ یک گروه قرص‌های خوراکی که ترکیبات مهارکننده‌ دارند و غیر از کاربردشان در کنترل قند خون، مزایای دیگری نیز دارند.

وی اظهار داشت: یکی از این مزایا، اثرگذاری روی کاهش مشکلات قلبی و عروقی است که خطر ابتلا به آن در افراد دیابتی زیاد است و در واقع می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش دهد.

این فوق تخصص غدد تصریح کرد: از اثرات این داروهای خوراکی در بیماران دیابتی برای گروهی از بیمارانی است که نارسایی قلبی و عروقی دارند و این مواد می‌تواند میزان بستری یا تشدید حملات نارسایی قلب را کاهش دهد، از مزیت دیگر این داروها کاهش پیشرفت بیماری‌های مزمن کلیوی بوده و می تواند نیاز به دیالیز را تا ۱۰ سال به تاخیر بیاندازد.

به گفته استقامتی، یک گروه دیگر از داروها، تزریقی بوده که در حقیقت تحریک‌کنندگان هورمون GLP۱ هستند و برخی دیگر روزانه یا هفتگی است و و مزیت کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را دارد.

وی با اشاره به اینکه انسولین نسل جدید تولید داخل است، ادامه داد: این انسولین نسل جدید، شامل دو انسولین مختلف با اثرگذاری سریع و طولانی‌ است که به نسبت ۳۰ درصد انسولین اثرگذاری سریع و ۷۰ درصد انسولین اثرگذاری بسیار طولانی‌ در یک قلم به بیمار ارائه می‌شود. این دو مورد با هم ترکیب نمی‌شوند بلکه به نسبت ۳۰ به ۷۰ در یک قلم قرار می‌گیرند.

استقامتی تصریح کرد: بخش اثرگذاری سریع‌ این دارو، بلافاصله در بیمار تاثیر می‌گذارد و آن‌ یکی که پایه هست پس از تزریق، آرام آرام در جریان خون فرد مبتلا به دیابت آزاد می‌شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم توضیح داد: دو نوع ترشح انسولین در بدن داریم؛ یکی ترشح پایه و دیگری ترشح سریع که به غذا ارتباط دارد. انسولین پایه هیچ ربطی به غذا ندارد. لوزالمعده در ۲۴ ساعت، انسولین پایه را می‌سازد. آن ۷۰ درصدی که در این قلم است همان انسولین پایه بوده که به‌طور ۲۴ ساعته زیر جلد آزاد می‌شود و اثرات پایه را اعمال می‌کند.

به گفته استقامتی، آن بخش ۳۰ درصد همان انسولین از نوع تغذیه‌ای است که برحسب چگونگی نیاز فرد می‌تواند یک‌بار یا بیشتر از آن استفاده کند. در واقع انسولین پایه تغییری نمی‌کند اما می‌تواند در صورت نیاز یک بار یا دو بار به فرد تزریق شود که در همین تزریق، تمام نیاز فرد به انسولین را در ۲۴ ساعت پوشش می‌دهد. این تزریق اگر یک بار با دو بار اتفاق بیفتد در واقع راحتی فرد را به دنبال دارد و بهتر از چندبار تزریق طی شبانه‌روز است و راحتی تزریق را به دنبال دارد و نیاز فرد بیمار به تزریق‌های پی‌درپی و هزینه‌های ناشی از آن را کمتر می‌کند.

وی به انسولین‌های آینده نیز اشاره‌ کرد و افزود: اکنون مطالعاتی بر روی تزریق انسولین‌های هفتگی در حال انجام است. در دیابت نوع یک و دو، ۶ سری مطالعه انجام شده است؛ در واقع تحقیقات بر این مبناست که تزریق هفته‌ای یک‌بار هم می‌تواند مانند روزی یک‌بار کمک‌کننده و برای کاهش قند خون، مؤثر باشد و این موضوع می‌تواند یک پیشرفت بسیار بزرگ برای درمان دیابت به شمار آید.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه درمان دیابت، پیچیده‌ است، تصریح کرد: بسته به تشخیص پزشک و شرایط بیمار با مصرف داروهای نسل جدید، میزان داروهای بیمار کم یا قطع می‌شود و نسل جدید داروهای انسولین به‌تنهایی یا در کنار قرص‌های خوراکی در کاهش قند خون به فرد مبتلا به دیابت کمک می‌کنند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.