رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

انگیزه واقعی قاتل شینزو آبه توسط عموی ضارب تشریح شد

عموی تتسویا یاماگامی ، مردی که شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن را ترور کرد گفته است که مادر یاماگامی نزدیک به ۱۰۰ میلیون ین (معادل ۷۲۱,۸۷۵ دلار) را به کلیسای اتحاد (Unification Church) اهدا کرده بود که ورشکستگی اقتصادی خانواده وی را در پی داشته و همین موضوع انگیزه اصلی یاماگامی برای ترور شینزو آبه بوده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، ظاهراً یاماگامی به پلیس گفته است که وی به خاطر نزدیکی و رابطه آبه با این کلیسا به او حمله کرده است، کلیسایی که یاماگامی آن را دلیل ورشکستگی مادرش می دانسته زیرا رهبران این کلیسا به شکلی اجباری او را وادار به هدیه تمام پس اندازش به کلیسا کرده بود.

روز جمعه گذشته بود که عموی یاماگامی که ۷۷ ساله و برادر بزرگ تر پدر یاماگامی است، فاش کرد که مادی قاتل شینزو آبه در سال ۱۹۹۱ و بعد از خودکشی شوهرش در سال ۱۹۸۴ به این کلیسا پیوسته است. وی در دوران پیروزی از کلیسای اتحاد چندین بار مبالغی را به این گروه مذهبی اهدا کرده بود، از جمله مبالغی که از فروش خانه و املاک خانوادگی به دست آورده بود. علیرغم ورشکستگی در سال ۲۰۰۲، مادر یاماگامی به کمک مالی به کلیسای مذکور ادامه می داد، اما در مقادیر بسیار کمتر. عموی یاماگامی در این باره گفته است :«فکر می کنم که او از پیروان بسیار مهم کلیسا بود. داشتند ذهن او را کنترل می کردند». وی افزوده است که خانواده یاماگامی ورشکسته و فقیر شده و تتسویا مجبور شده بود به دلیل مشکلات مالی، از تحصیل در دانشگاه صرفنظر کند: «او بسیار باهوش بود، درست مثل پدرش. همچنین او سختکوش بوده و تنها خاطرات خوبی از او به یاد دارم».

مقامات رسمی کلیسای اتحاد در یک کنفرانس خبری روز دوشنبه گذشته گفته اند که هیچ ارتباط مستقیمی با شینزو آبه نداشته اند، هر چند با برخی از قانونگذاران دیگر حزب وی ارتباطاتی وجود داشته است. این سازمان همچنین مدعی شده که ۵۰ میلیون ین معادل ۳۶۰,۹۲۹ دلار را به مادر یاماگامی بازگردانده است و همچنین تصریح شده که هیچ سندی دال بر هدایای مالی این زن به کلیسای اتحاد وجود ندارد. کلیسای اتحاد اولین بار در سال ۱۹۵۴ در کره جنوبی و توسط کشیش سان میونگ مون پایه ریزی شد که به شدت تحت تاثیر فلسفه کنفسیوسی قرار داشت که مدعی بود صلح جهانی با ایجاد هارمونی بین خانواده ها شکل می گیرد. این کلیسا به خاطر عروسی های جمعی اش شناخته می شود که در آن رهبران فرقه، در یک مراسم هزاران زوج جدید را به عقد هم درآورده و ارتباطات نزدیکی با گروه های سیاسی در ژاپن و کره جنوبی دارند.

گفته می شود یاماگامی در ابتدا برای کشتن رهبر این کلیسا برنامه ریزی کرده بود اما بعد از تماشای پیام ویدیویی ارسالی از آبه به یکی از رهبران کلیسای اتحاد، تصمیم گرفت نخست وزیر سابق ژاپن را هدف قرار دهد. گفته می شود شیوع ویروس کرونا نیز از سفر وی به کره جنوبی جلوگیری کرده بود، جایی که رهبران ارشد این فرقه مسیحی در آن سکونت دارند. یاماگامی به پلیس گفته است که از بهار سال گذشته در خانه اش شروع به ساخت سلاح های دست ساز کرده و در ابتدا به ساختن یک بمب فکر می کرده و نه ساختن اسلحه.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.