ایروانی: تلاش آمریکا برای متهم کردن ایران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ بی‌اساس و گمراه‌کننده است

نماینده ایران در سازمان‌ ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان تلاش‌های آمریکا و کشورهای غربی برای متهم کردن ایران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ را بی‌اساس و گمراه‌کننده دانست.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونی گوترش، دبیرکل این سازمان در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱ نوشت: بنا به دستور دولت خود، در پاسخ به نامه مورخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۳ از سوی نمایندگان دائم ایالات متحده آمریکا به سازمان ملل متحد خطاب به رئیس شورای امنیت (S/2023/661) می‌نویسم که در آن نامه ایالات متحده در ادامه اتهامات مکرر و بی اساس خود و انتشار اطلاعات نادرست، بار دیگر تلاش کرده است تا ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران در مورد جنگ در اوکراین را مطرح کند.

وی افزود: تلاش بدبینانه آمریکا برای ایجاد ارتباط واهی بین استفاده ادعایی از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) در درگیری در اوکراین و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۲۰۱۵) برای متهم کردن ایران به نقض این قطعنامه، گمراه کننده و کاملاً بی اساس است. جمهوری اسلامی ایران در چندین نوبت و از طریق مکاتبات مختلف به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد از جمله نامه مورخ ۱۷ اوت ۲۰۲۳ (S/2023/610) این ادعاهای بی اساس و پوچ را رد کرده است.

نماینده ایران همچنین نوشت: همه این اتهامات ساختگی یک بار دیگر رد می‌شود. شواهد ادعایی و به اصطلاح ضمیمه نامه که توسط آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده به عنوان «اطلاعات محرمانه» ارائه شده است، کاملا ساختگی و فاقد هرگونه اعتبار قانونی است.

ایروانی تصریح کرد: ایالات متحده نه تنها به دنبال گمراه کردن عمدی جامعه بین‌الملل است، بلکه به دنبال دستکاری مأموریت دبیرخانه سازمان ملل متحد تنها با هدف تامین منافع سیاسی خود، علیرغم نقض مداوم و قابل توجه قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی ادامه داد: بار دیگر تاکید می‌کنیم که درخواست مکرر و غیر موجه ایالات متحده از دبیرخانه برای انجام تحقیقات به اصطلاح نقض قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد مبنای قانونی است. نه قطعنامه ۲۲۳۱ و نه تبصره مربوطه رئیس شورای امنیت (S/2016/44) اجازه چنین مأموریت غیرقانونی را نمی‌دهد. ما مجدداً درخواست خود را از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اجرای مجدانه مأموریت خود، همانطور که در یادداشت رئیس شورای امنیت (S/2016/44) ذکر شده است، تکرار می‌کنیم.

نماینده ایران همچنین نوشت: با توجه به ماده ۱۰۰ منشور سازمان ملل متحد، دبیرخانه این سازمان باید در برابر نفوذ اعمال شده توسط ایالات متحده و برخی کشورهای عضو که با نیت بد عمل می‌کنند مقاومت کند و از مشروعیت بخشیدن به ادعاهای بی اساس و با انگیزه سیاسی که فاقد مدرک مناسب هستند، خودداری کند.

ایروانی ادامه داد: من همچنین می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و اتهامات بی‌اساس مشابهی را که برخی از کشورهای عضو شورای امنیت در جریان جلسات توجیهی شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان‌های حفظ صلح و امنیت اوکراین و تهدید علیه کشورم مطرح کردند، قاطعانه رد کنم.

نماینده ایران افزود: مجددا تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران پیوسته به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد پایبند بوده و موضع روشن و ثابتی در قبال درگیری‌های جاری در اوکراین دارد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.