بابت تغییر سیاست‌های ترامپ عذرخواهی نمی کنم

رییس جمهور آمریکا در نخستین نشست خبری خود از زمان ورودش به کاخ سفید در ژانویه تاکید کرد، آمریکا بعید است نیروهای خود را تا ضرب‌الاجل اول مه از افغانستان خارج کند و از رویکردش نسبت به مرز جنوبی کشورش دفاع کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، جو بایدن، رییس جمهور ۷۸ ساله آمریکا در این کنفرانس خبری یک ساعته گفت: قصد دارم در سال ۲۰۲۴ نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوم و انتظار دارد کامالا هریس، معاون کنونی‌ام در سال ۲۰۲۴ نیز در کنار من نامزد معاونت ریاست جمهوری شود.

بایدن در آن زمان ۸۲ ساله خواهد بود.

وی همزمان با تلاش برای تصویب برنامه‌اش که شامل سرمایه‌گذاری گسترده در زیرساخت‌ها، تغییر آب و هوا، آموزش و تغییر قوانین مهاجرت و حمل سلاح است، بار دیگر در این نشست خبری درخواست خود برای تغییر رویه‌ و روش کاری سنا را تکرار کرد.

بایدن در خصوص مساله افغانستان گفت: انتظار ندارم نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۲۲ نیز در این کشور جنگ‌زده بمانند اما نسبت به ضرب‌الاجل اول مه برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز بسیار مردد هستم.

وی افزود: ما از افغانستان خارج خواهیم شد اما سوال اینجاست که چه زمانی این کشور جنگ‌زده را ترک می کنیم.

این نشست خبری در حالی برگزار شد که دولت بایدن با سیل مهاجران در مرز جنوبی آمریکا دست و پنجه نرم ممی‌کند و به دنبال تیراندازهای گسترده در ایالت‌های جورجیا و کلرادو بحث محدودیت‌های حمل سلاح نیز مجددا داغ شده است.

دولت بایدن که با فشار شدید دو حزبی درخصوص وضعیت مرز جنوبی کشور مواجه است، تلاش‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده و تلاش می کند تا جای بیشتری برای اسکان کودکان مهاجر به وجود آورد.

بایدن ضمن آنکه رویکرد خود در خصوص مهاجرت را “انسانی” توصیف کرد، گفت: من به هیچ وجه به خاطر تغییر برخی از سیاست‌های دولت قبلی آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد. ما در حال ارتقا ظرفیت‌هایی هستیم که باید حفظ و تقویت می شد اما توسط دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا از بین رفته‌اند. این کار زمان می‌برد.

وی تصریح کرد: وزارت دفاع آمریکا اخیرا اسکان کودکان مهاجر بی‌سرپرست در پایگاه‌ها در نزدیکی مرز را تایید کرد و من نیز کامالا هریس را مسئول رسیدگی به این موضوع کرده‌ام.

رییس جمهور آمریکا افزود: کاری که اکنون انجام می دهیم این است که سیستمی را بازسازی می‌کنیم که می تواند با آنچه امروز رخ می دهد، تطبیق یابد. فکر نمی‌کنم که افزایش تعداد مهاجران به خاطر ریاست جمهوری من باشد. دوست دارم فکر کنم که این مساله به این خاطر بوده که من انسان خوب و مهربانی هستم اما متاسفانه این طور نیست. علت افزایش تعداد مهاجران به خاطر اتفاق‌هایی است که هر سال رخ می دهند.

بایدن تاکید کرد: تمامی افرادی که به صورت غیرقانونی از مرز عبور می‌کنند به جز کودکان باید به خانه‌هایشان بازگردانده شوند. ما مشغول مذاکره با رییس جمهور مکزیک هستیم. احتمالا شاهد این تغییر خواهیم بود. همه آنها باید به کشورشان بازگردند.

وی گفت: شرایط گزارش شده در برخی تاسیسات نگهداری مهاجران کاملا غیرقابل قبول است.

بایدن از گفتن اینکه آیا تعرفه‌های اعمال شده بر چین توسط بایدن را لغو خواهد کرد یا خیر امتناع کرد و وارد جزئیات استراتژی وسیع‌تر خود نشد. وی تنها به گفتن اینکه آمریکا به دنبال رقابت است و اینکه با متحدان همکاری می کند و صنایع آمریکایی را تقویت خواهد کرد، بسنده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.