بارش‌ها در آینده بیشتر در جنوب کشور خواهد بود

سرپرست گروه فرآیندها و پیش‌بینی‌های هیدرولوژیکی پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب گفت: روند تصویرسازی از وضعیت بارشی کشور نشان می‌دهد در آینده نه‌چندان دور بارش‌ها بیشتر مناطق جنوبی ایران را متأثر می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، حسین دهبان سرپرست گروه فرآیندها و پیش‌بینی‌های هیدرولوژیکی پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب اظهار داشت: مطالعات و تصویرسازی از وضعیت بارشی نشان می‌دهد مناطق جنوبی کشور متأثر از بارش‌های با منشأ سودانی، در آینده نه‌چندان دور شاهد بارش‌های بیشتری خواهد بود.

وی ادامه‌داد: از طرف دیگر مناطق شمال غرب و غرب کشور به‌ویژه حوضه آبریز دریاچه ارومیه، استان‌های آذربایجان غربی و شرقی با کاهش شدید بارش روبه‌رو خواهد شد.

سرپرست گروه فرایندها و پیش‌بینی‌های هیدرولوژیکی پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب گفت: به همین نسبت در شمال غرب کشور در حوضه‌های آبریزی مثل ارس و دریاچه ارومیه و استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و هر پهنه‌ای در غرب و شمال غرب کشور، کاهش بارش اتفاق خواهد افتاد.

این کارشناس مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو خاطرنشان‌کرد: مهم‌ترین عاملی که سبب شده است شرایط آب‌وهوایی نه‌فقط در ایران بلکه درجهان به این صورت شود، تحولات اقلیمی است.

دهبان، مهم‌ترین عامل بروز این شرایط را افزایش دمای کره زمین برشمرد و گفت: این امر سبب شده است هرساله رکورد افزایش دمای هوا نسبت به سال قبل شکسته شود.

وی اضافه‌کرد: مهم‌ترین علت این افزایش دما مربوط به اثر گازهای گلخانه‌ای و فعالیت‌های صنعتی است و زمانی که افزایش دما به‌ویژه در جو زمین اتفاق افتد، باعث می‌شود توازن انرژی در جو جابه‌جا شود.

سرپرست گروه فرایندها و پیش‌بینی‌های هیدرولوژیکی پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب افزود: زمانی که گاز دی‌اکسیدکربن (Co2) وارد جو کره زمین می‌شود تا یک ارتفاعی توسط بارش‌ها تمیز می‌شود و به پایین می‌ریزد، اما بخشی از آن در ارتفاعات بالاتر جابه‌جا می‌شود و در جو باقی می‌ماند.

دهبان خاطرنشان‌کرد: این بخش باقی‌مانده به‌صورت یک‌لایه گلخانه‌ای عمل می‌کند و موجب می‌شود افزایش دما به‌صورت مستمر اتفاق بیفتد؛ امری که سبب شده است در چند سال اخیر کاهش بارش در کشور داشته باشیم و این موضوع مختص به ایران هم نیست و کشورهای مجاور هم متأثر از آن هستند.

وی گفت: اتفاق دیگری که با افزایش دما در حال رخ‌دادن است، آب شدن یخ‌ها در دو قطب شمال و جنوب است.

این کارشناس مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بیان داشت: پیشتر جریان‌های هوا از غرب به شرق بود، اما اکنون از سمت استوا به‌سمت شمال اتفاق می‌افتد و جریان‌هایی که قبلاً به‌سمت ایران می‌آمدند الآن به ارتفاعات بالاتر می‌روند.

دهبان خاطرنشان کرد: این تغییر جریان‌های هوایی در آینده می‌تواند بیشتر هم شود، زیرا اختلاف فشاری که پیشتر بود در حال جابه‌جاشدن است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.