رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

باید مسایل حکمرانی را اصلاح کنیم

وزیر کشور، احزاب و جریانات سیاسی متعهد به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی را حلقه‌های میانی در حکمرانی مردمی توصیف کرد و گفت: مرکزگرایی شکل گرفته در دیوانسالاری کشور، غلط است و باید اصلاح شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از وزارت کشور، احمد وحیدی در نشستی با اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، افزود: وجود این شورا برای انسجام بخشی به نیروهای طرفدار انقلاب در فقدان احزاب قوی و معتقد، بسیار مغتنم است.

وی با تاکید بر ضرورت هم اندیشی برای دستیابی به الگوی مناسب در طی کردن ادامه مسیر، افزود: در این دنیای پیچیده نمی‌توانیم بدون تجهیز کافی وارد صحنه شویم، اینجا جایی است که جامعه سیاسی ما باید شکل بگیرد.

وزیر کشور با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حلقه‌های میانی حکمرانی مردمی ادامه داد: از نگاه ایشان این حلقه ها نقش تعیین کننده ای در اداره امور دارند.

وحیدی لازمه تحقق برخی مسایل مهم همچون جوانی جمعیت و اصلاحات اقتصادی را حضور بدنه اجتماعی دانست و افزود: دولت ها به تنهایی نمی توانند دستیابی به این سیاست ها را محقق سازند و اگر بدنه اجتماعی قوی نداشته باشیم، این مسایل بلاتکلیف می ماند.

وی، وجود دیوانسالاری پیچیده را مانعی دانست که در طول سالیان گذشته در دستگاه های دولتی شکل گرفته است و یادآور شد: اگر جریانات اجتماعی به حرکت در نیایند، حتما اهداف سیاست ها حتی در بخش های اقتصادی هم به نتیجه نخواهد رسید.

وزیر کشور با بیان این‌که «با ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ انتظار یک جهش اقتصادی می رفت»، اظهار کرد:مناسب عمل نشدن در بخش دولتی و فقدان بخش خصوصی متعهد فعال، جزو دلایلی بود که این انتظار محقق نشد.

وحیدی با انتقاد از این‌که «بخش قوی و توانمند در حوزه اقتصاد واجتماع فعالیت ندارند و انتظارها متوجه دولت شده است»، گفت: این اعتقاد که دولت نقطه آغاز و پایان هر کاری است، زنجیر زدن به پایه‌های حرکت انقلاب است.

وی خاطرنشان کرد: حداکثر وظیفه دولت این باید باشد که موانع را از جلوی پای مردم بردارد تا آنها تحرک بیشتری داشته باشند. ما در جریانات اجتماعی و ساختن یک جامعه قوی و بالنده به چنین حضوری از طرف مردم احتیاج داریم.

حکمرانی منطبق با الگوی اسلامی ایرانی

وزیر کشور مساله دیگر را حکمرانی دانست و توضیح داد: بسیار نیازمند حکمرانی هستیم که بر یک الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منطبق باشد.

وحیدی، تاکید کرد: این میزان از مرکزگرایی که در الگوی دیوانسالاری کشور شکل گرفته، غلط است و باید اصلاح شود. ما اگر این غل و زنجیرها را از تصمیم گیرندگان در همه سطوح برنداریم، کار با مشکلات و انرژی زیادی انجام می شود؛ البته این میراث قبل از انقلاب است که متاسفانه پس از انقلاب هم ادامه یافت.

وی تصریح کرد: اینها مواردی است که سیستم فکری و تشکیلاتی، چه حزبی و چه جبهه ای باید به آن بپردازد. درتعریف ما احزاب به معنای رقابت برای قدرت نیست بلکه حزب جایگاهی برای رسیدن به آرمان ها و ارزش ها و تقویت بنیه های اقتدار و قدرت ایران است.

وزیر کشور افزود: ساختارها باید اصلاح شوند و گرنه انتصاب مدیر خوب و ارزشی اگرچه موثر است، اما به تنهایی کافی نیست و باز هم مشکل برطرف نمی شود.

کارهای بزرگ دولت آیت الله رئیسی

وحیدی با تاکید بر این‌که «باید مسایل حکمرانی را اصلاح کنیم»، ادامه داد: انبوهی از مسایل همچون حاشیه نشینی از گذشته باقی مانده است و دولت آیت الله رئیسی واقعا درگیر این مسایل است و تلاش زیادی دارد. در همین مدت از کرونا تا مشکلاتی که هم به لحاظ فکری و روحی و هم به لحاظ عملی در حوزه تحریم ایجاد شده بود، وجود داشت.

وزیر کشور با بیان این‌که «دولت سیزدهم نشان داد که بدون آمریکا و بدون برجام تحمیلی می‌توان به پیش رفت»، عنوان کرد: اتفاق بزرگ دیگر در اقتصاد، بحث اصلاح نرخ ارز و جراحی بزرگ اقتصاد بود.

وحیدی با بیان این‌که «پیش از این در سیاست خارجی به بن بستی رسیده بودیم»، خاطرنشان کرد: این دولت، کارهای بزرگی در این زمینه انجام داد که البته ممکن است در این هیاهو شنیده نشود و برخی هم نمی خواهند که شنیده شود.

وی، اغتشاشات اخیر را محصول نگرانی دشمنان از افزایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: اینها وقتی دیدند که ایران فشار حداکثری را به شکست کشانده است، اصلاحات اساسی اقتصادی انجام می دهد و مشکلات را یکی پس از دیگری حل می کند، بسیار نگران شدند. آن‌ها نگرانند چون ایران نه فقط در کشورهای اسلامی تاثیرگذار است که اکنون در معادله شرق و غرب، نقش‌آفرینی موثر و تعیین کننده دارد.

وحیدی تصریح کرد: دولت سیزدهم از اوج ناامیدی که نمی شود کاری کرد، به این نقطه رسیده است که نشان دهنده عمق ظرفیت های درونی جامعه، کشور و ملت ایران است.

مسئولیت شورای ائتلاف در جهاد تبیین

وی مساله دیگر را انتقال این دستاوردها به مردم و طیف خاکستری جامعه، توصیف کرد و گفت: اینجا وظیفه دیگری برای تشکل‌ها از جمله شورای ائتلاف درست می شود که همان فرمایش رهبر معظم انقلاب در باب جهاد تبیین است.

وزیر کشور، عدم تبیین مناسب اقدامات انجام شده را بزرگترین مشکل در این زمینه برشمرد و افزود: وقتی با بیش از ۹۰ درصد از بازداشت شدگان در اغتشاشات اخیر صحبت می شود، اظهار پشیمانی و ندامت می کنند و غالبا می گویند که این حرف‌ها را قبلا نشنیده‌اند.

وحیدی یکی از کارکردهای مهم شورای ائتلاف و جریانات همسو را جهاد تبیین برشمرد و با یادآوری شهادت طلبه شهید علی‌وردی ادامه داد: این شهید، طلبه ۲۰ ساله ای بود که او را به بدترین وجه به شهادت رساندند اما متاسفانه نتوانستیم چهره زیبای این شهید را به نمایش بگذاریم وگرنه یک شهید حججی دیگری بود.این شهید یک دهه هشتادی است که حسرت یک توهین را به دل اغتشاشگران و دشمنان گذاشت و جان خویش را فدا کرد.

وزیر کشور هم‌چنین یکی از دلایل اغتشاشات اخیر را ناتوان جلوه‌دادن دولتی برشمرد که به منویات رهبر معظم انقلاب، اعتقاد دارد و درصدد جامه عمل پوشاندن به آن‌ها است و گفت: در برخی روزنامه‌ها، مقالاتی منتشر می‌شود که درصدد تئوریزه کردن حوادث اخیر برای پیشبرد اهداف خود هستند.

وحیدی در پایان از شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خواست در مشورت و نظارت، به یاری وزارت کشور بیاید.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.