تویوتا با ارزش‌ترین برند خودروسازی جهان در سال ۲۰۲۰

موسسه تحقیقاتی کانتار (Kantar) اخیرا لیست ۱۰۰ برند با ارزش جهان در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده که در بین آنها نام سه شرکت خودروسازی نیز دیده می‌شود. بر این اساس تویوتا با حضور در رتبه ۴۸ این لیست به عنوان ارزشمندترین برند خودروسازی دست پیدا کرده؛ البته در مقایسه با سال ۲۰۱۹ این خودروساز ژاپنی حدود ۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، مرسدس بنز دیگر برند خودروسازی است که در لیست کانتار حضور دارد. این کمپانی در رتبه ۵۶ لیست ایستاده و از لحاظ ارزش دومین برند خودروساز دنیا محسوب می‌شود. رقیب دیرینه مرسدس بنز یعنی ب‌ام‌و هم با کسب رتبه ۶۱ سومین برند ارزشمند خودروساز در سال ۲۰۲۰ به شمار می‌رود. طبق محاسبات کانتار ارزش این دو شرکت آلمانی در مقایسه با سال قبل به ترتیب ۹ و ۱۲ درصد کاهش یافته است.

گراهام استاپل‌هرست (Graham Staplehurst) مدیر بخش استراتژی موسسه کانتار در مصاحبه با نشریه اتوموتیو نیوز (Automotive News) گفته از سال ۲۰۰۸ به این طرف ارزش برندهای خودرویی مدام رو به کاهش بوده است. وی افزوده صنعت خودرو بسیار متفاوت از سایر حوزه‌ها است، چرا که برندهای لوکس در مقعطی رشد خوبی را تجربه نموده و سپس سقوط نموده‌اند.

از بین تمامی برندهای خودرویی که در رده‌بندی امسال حاضر هستند، تسلا تنها شرکتی است که ارزش آن با رشد همراه بوده؛ ارزش این برند آمریکایی ۱۱.۳۵ میلیارد دلار برآورده شده که در مقایسه با سال قبل افزایش ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. البته همانطور که اشاره کردیم، با وجود این جهش چشمگیر تسلا جایی در بین ۱۰۰ برند برتر ندارد.

از میان ده برند خودروسازی که ارزش بیشتری نسبت به بقیه دارند، نیسان با ۱۸ درصد افت بیشترین کاهش را تجربه کرده؛ هوندا، آئودی و ب‌ام‌و هم به ترتیب با ۱۵، ۱۴ و ۱۲ درصد افت پس از نیسان قرار دارند.

کانتار پیش‌بینی می‌کند تسلا و دیگر شرکت‌هایی که بر تولید خودروهای الکتریکی تمرکز کرده‌اند، آینده بسیار روشنی را پیش رو داشته و احتمال رشد ارزش آنها بیشتر از سایر خودروسازان است. در سوی مقابل کمپانی‌هایی که برنامه مشخصی برای ورود به بازار خودروهای الکتریکی ندارند، با شتابی بیشتر ارزش خود را از دست خواهند داد.

در رتبه‌بندی امسال موسسه کانتار، آمازون همانند سال قبل در صدر ایستاده؛ ارزش برند آمازون اکنون ۴۱۵.۸ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که ۳۲ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ است. ناگفته نماند رتبه‌های دوم و سوم نیز به اپل و مایکروسافت رسیده است، در رتبه‌بندی سال گذشته گوگل در جایگاه سوم قرار داشت.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.