قیمت گندم مشخص شد | اعلام قیمت جدید ۳۲ قلم محصول اساسی کشاورزی

کد خبر : ۲۶۰۴۶۲
قیمت گندم مشخص شد | اعلام قیمت جدید ۳۲ قلم محصول اساسی کشاورزی

اعضای شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی, در جلسه امروز( چهارشنبه) قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی، ازجمله گندم را برای سال زراعی جدید تعیین کردند.

به گزارش اینتیتر به نقل از صدا و سیما، براساس قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، به منظور حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی وضرر و زیان کشاورزان، دولت موظف است همه‌ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی (گندم، برنج، جو، ذرت، چغندر، پنبه وش، دانه‌های روغنی، چای، سیب‌زمینی، پیاز و حبوبات) را تضمین کند.

همچنین در تبصره یک این قانون آمده است که شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موظف است همه‌ساله قیمت خرید تضمینی محصولات فوق‌الذکر را با رعایت حداقل قیمت خرید تضمینی را براساس هزینه‌های واقعی تولید و سود متعارف؛ حفظ رابطه مبادله داخل و خارج بخش کشاورزی؛ آخرین نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ایران؛ هزینه تمام شده محصول مشابه وارداتی شامل هزینه خرید در مبدأ، هزینه‌های حمل و نقل، تعرفه‌های وارداتی، هزینه‌های حمل داخلی کشور و سایر هزینه‌های مترتب بر واردات محصول مشابه؛ را حداکثر تا انتهای تیر تعیین کند. اکنون بعد از گذشت ۵۳ روز تاخیر، قیمت محصولات اساسی تعیین شده است.

طبق همین قانون مصوبات شورا پس از تأیید وزیر جهاد کشاورزی لازم الاجراست و قیمت‌های مصوب و سایر مصوبات شورا حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ تصویب توسط رئیس شورا برای اجراء، ابلاغ و از طریق رسانه‌ها اعلان می‌شود؛ و حالا باید منتظر بود تا وزیر جهاد کشاورزی قیمت‌های تعیین شده را اعلام کند. شورای قیمت گذاری متشکل از ۱۱ عضو از بخش دولتی و خصوصی است.

نظرات بینندگان