چرا سیب و پرتقال گران شد؟

کد خبر : ۸۹۷۰۴
چرا سیب و پرتقال گران شد؟

متولیان تولید میوه معتقدند که پرتقالی که الآن بالای ۲۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد، دلال‌ها بین ۵ تا ۷ هزار تومان از کشاورز خریدند.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، اکبر یاوری عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه پرتقال در آبان بر روی درخت کیلویی ۵ تا ۶ هزار تومان قیمت داشت، افزود: این رقم در آذر تا ۷ هزار تومان هم رسید.

وی ادامه داد: هزینه‌های بسته بندی، ​ سورتنگ و انبارداری در حدود کیلویی دو هزار تومان به آن اضافه می‌شود، بنابراین باید کیلویی حدود ۸ تا ۹ هزار تومان در انبار قیمت داشته باشد.

یاوری افزود: در ماه‌های مهر و آبان، ​پرتقال را در میدان میوه، حدود هفت هزار تومان می‌فروختیم، اما سازمان صمت و وزارت جهاد کشاورزی عنوان کردند که برای ذخیره سازی شب عید می‌خواهند مقداری میوه ذخیره کنند.

وی با اشاره به اینکه هر سال مباشر‌های وزارت صمت با حضور در شمال کشور و استان آذربایجان غربی، پرتقال و سیب می‌خرند، گفت: قیمت گذاری آنها، ​ در بازار اثر گذار است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه امسال به ذخیره سازی اعتقادی نداشتیم و به عرضه و تقاضا اعتقاد داریم، اضافه کرد: اول می‌خواستند پرتقال را کیلویی ۱۳ هزار تومان قیمت گذاری کنند، اما با مشورت اتحادیه بارفروشان، مصوب شد که پرتقال را کیلویی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان برای خرید​ اعلام کنند.

یاوری با اشاره به اینکه در حال حاضر پرتقال در دست باغداران نیست، افزود: پرتقال به میادین میوه با قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ هزار تومان وارد و با قیمت حدود ۱۰ هزار تومان خارج می‌شود.

داراب حسنی مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به اینکه امسال سال خوبی از نظر تولید پرتقال و سیب بوده است، گفت:​ تقریباً هفتگی قیمت محصولات و موجودی انبار‌ها را رصد و پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه امسال وزارت صمت کار ذخیره سازی را انجام می‌دهد، افزود: ذخیره سازی، ​ سهم زیادی ندارد.

حسنی ادامه داد: امسال در سیب حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن ذخیره سازی در انبار‌ها انجام شده که از این میزان حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن برای بازار شب عید است، اما هنوز خرید شب عید انجام نشده است.

وی افزود: بر اساس داده‌های ۱۲ ماهه پارسال سایت اتحادیه بارفروشان؛ کف قیمت پرتقال سر باغ، ۶ تا ۹ هزار تومان بود.

ذخیره سازی یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن سیب

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال حدود ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تن سیب تولید و از این میزان حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن را ذخیره سازی کردیم.

داراب حسنی با اشاره به اینکه وزارت کشاورزی میزان ذخیره سازی و نگهداری محصول را در انبارها و سردخانه ها رصد می کند, افزود: پارسال حدود ۷۴۰ هزار تن سیب را صادر کردیم.

وی اضافه کرد: امسال قیمت سیب در زمان تولید از حدود هزار تا ۷ هزار تومان بوده است.

حسنی با اشاره به اینکه پرتقال با توجه به کیفیت آن،​ قیمت گذاری می شود, گفت: سیر پرتقال از باغدار به انباردار و سردخانه و از آن جا به میادین و از این میادین تا مصرف کننده نهایی, موجب افزایش قیمت این محصول می شود.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی افزود: فشار ما به وزارت صمت این بود که واردات موز محدود شود و فقط در ازای صادرات محصولات خودمان، مجوز واردات آن را دهد.

وی ادامه داد: بنابراین بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار, مقرر شد واردات موز فقط در ازای صادرات سیب انجام شود و به نظر می رسد این محدودیت, عامل اصلی گران شدن قیمت موز است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی هم گفت: میوه ها را بر اساس عرضه و تقاضا و به قیمت روز از میادین میوه با فاکتور خریداری می کنیم و با ۳۵ درصد سود با فاکتور می فروشیم.

اسدالله کارگر گلشن آبادی افزود: اگر پرتقال با قیمت ۱۰ هزار تومان به دست اعضای صنف فروشندگان میوه برسد با ۳۵ درصد سود یعنی با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان باید به دست مصرف کننده نهایی برسد.

وی اضافه کرد: با متخلفان برخورد می شود و برخی از مغازه ها هم به علت تخلف, پلمب شدند.

کمال یدالهی رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری باغبانی ایران نیز گفت:​ اکنون پرتقال در دست باغداران نیست و واسطه ها, پرتقال را از باغداران کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان خریدند.

وی افزود: معمولاً هزینه سورتینگ میوه کیلویی هزار تا هزار و ۵۰۰ تومان است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان هم گفت: سورتینگ داران در هشت روز اخیر, عرضه پرتقال به میادین را کم کردند و قیمت پرتقال شمال به کیلویی ۱۷ هزار تومان هم رسید.

اکبر یاوری با بیان اینکه پرتقال به اندازه کافی وجود دارد و به ذخیره سازی برای شب عید نیاز ندارد, افزود: اکنون ۷۰۰ هزار تن پرتقال, داخل انبارهای شمال، دپو شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سلطان موز داریم؟ گفت: خیر. سلطان موز نداریم و مقصر گرانی موز،​ وزارت صمت است زیرا جلوی ثبت سفارش واردات این محصول را گرفت.

مدیر عامل تعاونی سورتینگ داران نیز با بیان اینکه عامل گرانی پرتقال را باید در میادین میوه و تره بار تا شبکه خرده فروشی جستجو کنیم, گفت: این محصول در این میادین بین ۱۱ تا ۱۳ هزار تومان فروخته می شود و بالای ۲۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

احمدزاده با اشاره به اینکه افزایش قیمت خرید یکی از علل افزایش قیمت پرتقال است, افزود: از ۱۰ آبان به این طرف، پرتقال ها را از باغدار از ۷ تا ۹ هزار تومان خریدیم.

وی ادامه داد: بیشتر پرتقال هایی که اکنون در شمال ذخیره سازی شده است از ۷ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان از باغدار خریده شده و هزینه سورتینگ و انبارداری برای هر کیلو بین دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار تومان است.

آقای احمدزاده اضافه کرد: در کل استان مازندران بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن پرتقال ذخیره سازی شده است.

نظرات بینندگان