بهترین راه حل؛ آزادسازی قیمت خودرو در قبال افزایش تولید است

کد خبر : ۹۱۸۱۸
بهترین راه حل؛ آزادسازی قیمت خودرو در قبال افزایش تولید است

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو آزادسازی قیمت در قبال افزایش تولید را بهترین روش قیمت گذاری در یک نظام اقتصادی عنوان کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از بانک اطلاعات خودرو، امیرحسین کاکایی در گفتگو اظهار داشت: بهترین روش قیمت گذاری و مرسوم در دنیا آزادسازی قیمت خودرو است به این معنا که قیمت گذاری توسط هیأت مدیره خودروسازان و بر اساس نیاز بازار صورت بگیرد. البته کشف قیمت خودرو در بورس نیز از قیمت گذاری فعلی و دستوری بهتر است.

وی در ادامه به مقایسه روش های مختلف قیمت گذاری پرداخت و گفت: در حال حاضر سه روش قیمت گذاری دستوری، کشف قیمت در بورس و آزادسازی قیمت ها مطرح است اما تنها توجه به مقوله ارزش گذاری اثرگذار نیست بلکه باید به مجموعه بسته اجرایی این طرح ها توجه کرد. به عنوان مثال عرضه خودرو در بورس موجب آزادسازی قیمت می شود اما طبق این طرح ما به التفاوت قیمت از مسیری غیرمستقیم به قطعه ساز و خودروساز داده می شود که فایده ای برای صنعت خودرو نخواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: هدف دولت از قیمت گذاری دستوری حمایت از مردم است اما عملا نه تنها حمایتی صورت نگرفته بلکه فضا برای سوداگران باز شده است.. از طرف دیگر اگر خودروساز مجوز افزایش قیمت را دریافت کند اما میزان تولید را افزایش ندهد رضایت مردم جلب نخواهد شد. بنابراین نکته کلیدی این است که بسته جهش تولید دولت این مزیت را دارد که در کنار آزادسازی قیمت خودرو برای افزایش تولید و کیفیت و … نیز برنامه ریزی کرده است.

کاکایی با تاکید بر اینکه زمان اجرای هر طرح دارای اهمیت زیادی است و اکنون زمان مناسبی برای آزادسازی قیمت خودرو نیست، عنوان کرد: در ماه آذر و دی که قیمت دلار در حال کاهش بود و بازار خودرو وضعیت خوبی داشت زمان مناسبی برای اجرای طرح مجلس و دولت بود اما در حال حاضر علی رغم اینکه بنده به آزادسازی قیمت خودرو اعتقاد دارم با توجه به افزایش قیمت دلار و صعود موقتی قیمت ها در شب عید آزادسازی قیمت خودرو موجب تنش در بازار خودرو و سایر بازارهای موازی خواهد شد. از سوی دیگر سقوط بازار سرمایه موجب جذب سرمایه های آماده در بازار خودرو شده و شرایط را بحرانی تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه قانون گذاری در مجلس برای یک بازه زمانی بلند مدت است در حالی طرح تحول مجلس تنها برای شرایط بحرانی و موقت فعلی کارساز است و در هیچ جای دنیا خودرو کالایی نیست که برای همیشه در بورس عرضه شود لذا از این منظر این سوال مطرح است که آیا عرضه خودرو در بورس یک قانون است و اگر بله تا چه زمانی ضمانت اجرایی خواهد داشت؟

این کارشناس صنعت خودرو افزود: همچنین نحوه اجرای طرح مجلس ایراد دارد و اگر قیمت خودرو در بورس افزایش یافت باید معامله را ابطال کنیم که این موضوع قواعد بورس را بر هم خواهد زد. ضمن اینکه مجلس اخیرا طرح تحقیق و تفحص از بورس را تصویب کرده است و اگر هدف از عرضه خودرو در بورس شفافیت قیمت ها است در شرایطی که مجلس به بورس مشکوک لذا بهتر است قیمت گذاری را تحت نظارت مسئولین به خود خودروسازان محول کنیم.

وی اظهار داشت: در یک جمع بندی می توان گفت آزادسازی در قبال برنامه های توسعه و جهشی بهترین روش ممکن است که باید زودتر انجام می شد اما متاسفانه هر روز به تأخیر می افتد و بعید به نظر می رسد آزادسازی قیمت ها پیش از سال جدید و یا حتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری اجرایی شود.

این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این سوال که تسهیلات بانک مرکزی و اوراق گام تا چه حد در کاهش مشکلات صنعت خودرو موثر خواهد بود، گفت: با توجه به اینکه مشکلات مالی فراوانی گریبانگر صنعت خودرو است و نیاز به تزریق نقدینگی دارد اصطلاحا می توان گفت کاچی بعض هیچی است اما در اصل ماجرا تسهیلات خوبی نیستند زیرا با توجه به زیان دهی خودروسازان بدهی آنها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

کاکایی با اشاره به اینکه آزادسازی قیمت ها و تعادل در این حرکت صنعتی متناسب با معیارهای اقتصادی است، تصریح کرد: تسهیلات بانکی به نوعی ابزار هستند و در شرایطی که صنعت خودرو زیان ده است ابزار جدید مالی بهره مالی را کاهش می دهد اما مشکل زیان ده بودن را حل نمی کند. بنابراین اصلاح قیمت خودرو بیش از ارائه تسهیلات بانکی و تزریق نقدینگی ضرورت دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا دولت تمایلی به اصلاح قیمت خودرو ندارد، تشریح کرد: با توجه به اینکه کشور ما دارای نظام دموکراتیک است پذیرش این موضوع از سوی مردم که نفع شما در آزادسازی قیمت ها است سخت بوده و به همین دلیل دولت مردان مدام صحبت های عوام پسندانه می کنند. ضمن اینکه صنعت خودرو بزرگ و فربه است و با شروع زیان دهی از منابع مختلف پول به آن تزریق شد. متاسفانه هیچ دولت مردی حاضر به اجرای آنچه که به نفع مردم است اما خوشایند آنها نیست، نخواهد بود و در این فاصله که مسئولین به سخنان پوپولیستی خود ادامه می دهند زمان را از دست خواهیم داد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران تاکید کرد: در حال حاضر با وجود شرایط کرونایی و وضعیت بد روحی مردم و همچنین افزایش موقتی قیمت ها در شب عید زمان مناسبی برای افزیش قیمت خودرو نیست و مسئولین با ابزارهایی مانند اوراق گام و … که مسکن های خطرناکی هستند اجازه نمایان شدن مساله اصلی صنعت خودرو را نمی دهند تا مردم آن را به عنوان یک واقعیت باور کنند.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور شد: در حالی که همگان به وضعیت نا به سامان صنعت خودرو اذعان دارند مسئولین خبر از افزایش تولید می دهند. از یک طرف می گویند نقدینگی برای توسعه محصولات خودرو نیست و از سوی دیگر از خودروهای جدید رونمایی می کنند و این تناقض ها برای مردم قابل هضم نیست و در نتیجه مردم خودروساز را مقصر می دانند. لذا تزریق نقدینگی به صنعت خودرو همانند تزریق مواد مخدر است که ظاهرا فرد را سر حال اما از درون شکسته می کند. ما در واقع با بهره کشی از صنعت خودرو زمینه نابودی آن را فراهم کرده ایم. زمان فروپاشی آن مشخص نیست اما در هر حال نظام اقتصادی کار خود را خواهد کرد.

نظرات بینندگان