تاکید بورل بر یافتن راه‌حل دیپلماتیک درخصوص موضوع هسته‌ای ایران

کد خبر : ۲۶۲۷۴۵
تاکید بورل بر یافتن راه‌حل دیپلماتیک درخصوص موضوع هسته‌ای ایران

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در دیدارش با وزیر امورخارجه ایران بر لزوم یافتن یک راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران از طریق برجام تاکید کرده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، بامداد چهارشنبه (امروز) در حاشیه این اجلاس با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

بورل پس از این دیدار در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با حسین امیرعبداللهیان برای انتقال سه پیام اصلی دیدار کردم؛ اول- ما بازداشت اتباع اتحادیه اروپا را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی آنها هستیم، دوم- نیاز به یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای (ایران) از طریق برجام، سوم- توقف همکاری نظامی با روسیه.»

در این دیدار علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور داشتند.

انتظار می‌رود که یکی از موضوعات اصلی رایزنی‌ها در این دیدار علاوه بر بررسی آخرین تحولات مربوط به روابط ایران و اتحادیه اروپا، مذاکرات مربوط رفع تحریم‌ها علیه ایران بوده باشد.

همچنین روز سه شنبه ۲۸ شهریور علی باقری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با مدیران سیاسی فرانسه، آلمان و انگلیس دیدار و رایزنی کرد.

باقری در مورد این دیدار نوشت: در ادامه نشست‌های قبلی، با مدیران سیاسی فرانسه، آلمان و انگلیس در نیویورک دیدار نمودم. ما طیفی از موضوعات مورد علاقه دو طرف از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها را مورد بحث قرار دادیم.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای درباره دیدار امیرعبداللهیان و بورل در نیویورک تصریح کرد که جوزپ بورل در نقش خود به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، فوری‌ترین موضوعات مرتبط با روابط دوجانبه اتحادیه اروپا و ایران و تحولات اخیر در ارتباط با برجام را در این ملاقات مطرح کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌علاوه درباره وضعیت حقوق بشر در ایران گفت‌وگو کرده و با دخالت در امور داخلی ایران خواستار «تضمین رعایت آزادی‌های اساسی» در کشور شده است.

بر اساس این بیانیه، بورل در رابطه با برجام بر اهمیت دنبال کردن مسیر کاهش تنش تاکید کرده و در اظهاراتی مداخله‌جویانه از ایران خواست است تا در تصمیم خود برای لغو مجوز رسمی چند بازرس با تجربه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بهبود همکاری با آژانس تجدیدنظر کند.

همچنین در این بیانیه آمده ست که اتحادیه اروپا به‌طور قوی از آژانس اتمی و کار آن حمایت می‌کند. و نماینده عالی اتحادیه اروپا اعتقاد راسخ خود را مبنی بر لزوم یافتن راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران در چارچوب برجام اعلام کرده است.

در پایان این بیانیه آمده است که بورل همچنین در این دیدار خواستار توقف «همکاری نظامی تهران و مسکو» شده است.

نظرات بینندگان