دولت سایه سعید جلیلی چیست؟

کد خبر : ۳۵۱۰۴۰
دولت سایه سعید جلیلی چیست؟

دولت سایه سعید جلیلی به معنای وجود یک سیستم موازی و غیررسمی برای نظارت بر عملکرد دولت رسمی و ارائه پیشنهادات و راه‌حل‌های جایگزین برای مسائل مختلف کشور است.

به گزارش اینتیتر به نقل از تجارت نیوز،  اصطلاح "دولت سایه" به سیستمی اطلاق می‌شود که در آن یک گروه یا شخصیت سیاسی، که در حال حاضر قدرت رسمی را در اختیار ندارد، به طور موازی با دولت رسمی فعالیت می‌کند. این گروه معمولاً از طریق انتقاد، ارائه پیشنهادات و راه‌حل‌ها و نظارت بر عملکرد دولت رسمی، سعی می‌کند نقش مهمی در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کشور ایفا کند.

سعید جلیلی، سیاستمدار ایرانی و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران، پس از عدم موفقیت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ و ۱۴۰۰، اعلام کرد که قصد دارد دولت سایه‌ای تشکیل دهد. هدف او از تشکیل این دولت سایه، نظارت بر عملکرد دولت رسمی و ارائه راه‌حل‌های جایگزین برای مسائل مختلف کشور بود. این اقدام جلیلی بیشتر به عنوان یک تلاش برای حفظ حضور و نفوذ در صحنه سیاسی کشور و آماده‌سازی برای آینده‌ای که ممکن است دوباره وارد عرصه رقابت‌های ریاست‌جمهوری شود، تلقی می‌شود.

به طور کلی، دولت سایه سعید جلیلی به معنای وجود یک سیستم موازی و غیررسمی برای نظارت بر عملکرد دولت رسمی و ارائه پیشنهادات و راه‌حل‌های جایگزین برای مسائل مختلف کشور است.

همانطور که در دولت رئیسی مشاهده شد، تجربه نشان داده دولت سایه جلیلی فقط حرف بوده و برنامه‌ای نداشته است. شکست دولت سیزدهم در مسائل اقتصادی و ساخت مسکن و بحران سال ۱۴۰۱ در اعتراضات نشان داد دولت سایه جلیلی توان برنامه‌ریزی ندارد.

همچنین گزارش شده وزیر کشاورزی دولت سیزدهم که به فساد در چای دبش متهم است از نزدیکان جلیلی در جلسات دولت سایه بوده است.
نظرات بینندگان