دانشگاه علوم پزشکی مشهد در فهرست دانشگاه های برتر جهان

کد خبر : ۴۳۴۱۳
دانشگاه علوم پزشکی مشهد در فهرست دانشگاه های برتر جهان

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، این دانشگاه برای نخستین بار به رتبه ‌بندی تایمز وارد شد و در فهرست دانشگاه های برتر جهان قرار گرفت.

به گزارش اینتیتر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت: بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان که توسط پایگاه رتبه بندی تایمز منتشر شد، این دانشگاه به همراه دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ جهان را کسب کرد.

محسن تفقدی افزود: رتبه بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر سال دانشگاههای برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب پنج معیار کلی شامل آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و جایگاه بین المللی مورد ارزیابی قرار می دهد.

وی از جمله شاخص های مورد ارزیابی بر اساس این رتبه بندی را تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی ، درآمد پژوهش، نسبت مدرک دکتری ارائه شده به تعداد اعضای هیأت علمی، نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی، نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی و درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی عنوان کرد.

تفقدی گفت: کسب جایگاه شاخص در نظام های رتبه بندی دانشگاههای جهان از مولفه های قدرت علمی یک کشور می باشد که تحقق این امر در نقشه جامع علمی کشور و اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته است.

پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سراسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. در حالی که در سال ۲۰۱۲ فقط یک دانشگاه از ایران در رتبه بندی تایمز حضور داشت، در رتبه بندی اخیر ۲۹ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۱۲۵۸ دانشگاه برتر جهان ارزیابی شدند.

نظرات بینندگان