آخرین وضعیت اجرای قانون رتبه‌ بندی معلمان بازنشسته (۱۲مهر ۱۴۰۲)

کد خبر : ۲۶۷۹۱۴
آخرین وضعیت اجرای قانون رتبه‌ بندی معلمان بازنشسته (۱۲مهر ۱۴۰۲)

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان، آخرین وضعیت اجرای این قانون را تشریح کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از اندیشه معاصر، محمد وحیدی عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه داخلی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای قانون رتبه بندی معلمان گفت: یکی از نگاه‌های ویژه‌ای که ما در انتخاب آقای صحرایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش دنبال کردیم این بود که قانون رتبه‌بندی هم در فرآیند اجرا دچار تغییراتی شود و هم اینکه فرصتی فراهم شود تا کسانی که نسبت به رتبه خود معترض هستند، اعتراضات‌شان را در سامانه ثبت کنند و در نهایت پرداختی‌های آنها متناسب با تغییراتی باشد که در احکام جدید اعمال می‌شود.

وی افزود: قول وزیر آموزش و پرورش این بود که تا پایان شهریور ماه علاوه بر رسیدگی به اعتراضات فرهنگیان نسبت به رتبه بندی‌های صورت گرفته، پرداختی‌ها در ردیف پرداختی‌های دولت قرار گیرد که متاسفانه این وعده آقای صحرایی به مهر ماه موکول شد. همچین ما مصّر بودیم که اختیاراتی به مدیران استانی داده شود تا هم بتوانند اصلاحاتی را در رابطه با اعتراضات فرهنگیان اعمال کنند و هم اینکه امکان صدور احکام جدید را داشته باشند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: یکی دیگر از مطالبات فرهنگیان اصلاح آیین نامه اجرایی رتبه بندی متناسب با قانون مصوب مجلس بود که کارگروهی در این رابطه از سوی وزیر برای این منظور ایجاد شده است.

**پرداختی‌های رتبه‌بندی ارتباطی با فوق‌العاده‌های ویژه معلمان ندارد

وحیدی خاطرنشان کرد: در بحث فرآیند اجرای قانون رتبه بندی یک مسئله حائز اهمیت این بود که پرداختی رتبه بندی ارتباطی به موضوع فوق العاده ویژه معلمان ندارد. بر این اساس چون میزان پرداختی‌های فوق العاده معلمان کمتر از مصوبه قانونی است، در صورتی که دولت در شورای حقوق و دستمزد مسئله فوق العاده ویژه کارکنان خود را به تصویب برساند، این اعتبارات نیز در کنار مبالغ مرتبط با قانون رتبه بندی به حقوق معلمان اضافه می‌شود. میانگین فوق‌العاده ویژه‌های پرداختی به معلمان هم‌اکنون بین ۲۱ تا ۲۳درصد حقوق است که تا ۵۰ درصد نیز امکان افزایش وجود دارد.

**صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان است

وحیدی درباره پیگیری اعتراضات معلمان بازنشسته به نحوه اجرای قانون رتبه بندی عنوان کرد: در قانون به صراحت آمده است که رتبه بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد انجام می‌شود. در عین حال وزارت آموزش و پرورش سهم صندوق بازنشستگی برای سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ را پرداخت کرده است اما در ارتباط با ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ که سهم صندوق بازنشستگی پرداخت نشده بود، آموزش و پرورش اخیراً اقدام به پرداخت این سهم کرده اما صندوق به دلیل اینکه سهم شاغلان پرداخت نشده، این موضوع را به صورت یک گروکشی نگه داشته و حکم بازنشستگان را با رتبه بندی تطبیق نداده است.

**صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان است

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی رتبه بندی ادامه داد: با این وجود با توجه به جلسات متعددی که کمیسیون آموزش مجلس برای پیگیری حقوق فرهنگیان بازنشسته با وزیر داشت، آقای صحرایی در نهایت اعلام کرد که نامه وزارتخانه برای صدور احکام بازنشستگان به صندوق بازنشستگی ارسال شده که با تغییر مدیرعامل سازمان بازنشستگی امیدواریم هرچه زودتر احکام رتبه بندی برای بازنشستگان نیز صادر شود.

ارجاع سوال از «صحرایی» درباره رتبه‌بندی معلمان به جلسه علنی مجلس
فاطمه مقصودی؛ نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی از طرح سوال خود از رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان خبر داد.

وی درباره سوال خود از وزیر آموزش و پرورش گفت: نحوه رتبه بندی معلمان، پرداخت مطالبات سال ۱۴۰۰ معلمان و همچنین مشمول نشدن بازنشستگان جدید در اجرای این قانون از جمله محورهای سوال بنده از آقای صحرایی بود.

نماینده بروجرد بیان کرد: سوال بنده از وزیر آموزش و پرورش در جلسه اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی شد و در این جلسه آقای صحرایی پیرامون محورهای سوال بنده توضیحاتی را ارائه کرد.

مقصودی ادامه داد: بنده از توضیحات وزیر آموزش و پرورش قانع نشدم لذا طبق آیین‌نامه داخلی مجلس سوال بنده به جلسه علنی ارجاع می‌شود و هر زمان که در نوبت دستورکار صحن علنی قرار گیرد وزیر آموزش و پرورش باید در جلسه حضور یافته و به محورهای سوال بنده پاسخ دهد.

نماینده بروجرد گفت: در این جلسه درباره رسیدگی به اعتراضات معلمان نسبت به نحوه رتبه‌بندی نیز نکاتی از سوی نمایندگان مطرح و تأکید شد که تا پیش از آغاز سال تحصیلی نسبت به این اعتراضات رسیدگی صورت گیرد.

نظرات بینندگان