۹۵درصد قهرمانی پرسپولیس به خاطر بازیکنان بود | ابرام چرخی هم تیم‌های گواردیولا را قهرمان می‌کند! | دستگیری افشاریان خیلی چیزها را زیر سوال برد

کد خبر : ۳۴۷۰۴۵
۹۵درصد قهرمانی پرسپولیس به خاطر بازیکنان بود | ابرام چرخی هم تیم‌های گواردیولا را قهرمان می‌کند! | دستگیری افشاریان خیلی چیزها را زیر سوال برد

مرتضی فنونی زاده پیشکسوت پرسپولیس گفت: یحیی گل محمدی و علی دایی هم مربیان خوبی هستند ولی ظاهرا مشکلاتی وجود دارد که نمی توانند هدایت پرسپولیس را قبول کنند.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرورزشی، این روزها فضای فوتبال ایران درگیر دستگیری دو مسئول سازمان لیگ و خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران قرار گرفته است. کارشناسان و پیشکسوتان زیادی در خصوص حاشیه اخیر نظر داده اند. بر همین اساس با مرتضی فنونی زاده مدافع اسبق پرسپولیس و تیم ملی تماس گرفتیم تا نقطه نظرات او را جویا شویم:

قطعا در مورد دستگیری‌های اخیر و پرونده مس رفسنجان چیزهایی شنیده اید. نظرتان چیست؟
من بعید می‌دانم این موضوع فقط به مس رفسنجان ربط پیدا کند و حتما تیم‌ها و افراد دیگری هم درگیر بوده اند. امیدوارم با برخورد جدی مراجع ذی صلاح فوتبال ایران از وجود افراد فاسد پاک شود.

بیشترین تعجب شما از کجا بود؟
از قدیم گفته اند که هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک! من واقعا از بازداشت رئیس کمیته داوران متعجب شدم. اینکه چرا باید رئیس داوران ایرانی به جرم رشوه گرفتن دستگیر شود و این مسئله خیلی چیزها را زیر سؤال می‌برد.

خیلی‌ها حالا به نتایج فوتبال در ایران شک کرده اند؟
مدتی می‌شود بحث شرط بندی و این چیزها شنیده می‌شود اما بازداشت رئیس کمیته داوران لطمه جبران ناپذیری به قشر داوری می‌زند. در هرجامعه ای پزشک، قاضی و خلبان قسم می‌خورند که در کمال صداقت و پاکی در خدمت مردم جامعه باشند. داور فوتبال هم یک جور قاضی است و نباید این چنین وارد زد و بند و مسائل این چنینی شود. این مسئله به اعتبار ورزش و فوتبال هم لطمه می‌زند. یک مثالی بزنم؟

بفرمایید؟
پزشکان هم همین مسئولیت را برعهده دارند. دیروز پدر همسرم را برده بودیم دکتر که طفلکی بیمه تکمیلی هم دارد اما پزشک متخصص پول می‌خواهد! هرچه می‌گوییم بیمه تکمیلی دارد اصلا گوش نمی‌کند و فقط به پول فکر می‌کند. این موضوع نگران کننده است و باعث ناراحتی می‌شود که چرا یک پزشک به قسمی‌که خورده پایبند نیست. ورزش و فوتبال هم محیط جوانمردی و پاکی است. زمان ما که ۱۰۰ درصد داوران سلامت و عادل بودند. الان هم مطمئن هستم اغلب جامعه داوری پاک هستند ولی باید همان تعداد اندک کنار گذاشته و داوری ما از وجود این افراد پاک شود.

درباره ماجرای خداحافظی اوسمار ویرا چه نظری دارید؟
به هر حال او زحمت خود را کشید اما واقعیت این است که ۹۵ درصد قهرمانی پرسپولیس به بازیکنان این تیم برمی‌گردد. رضا درویش به ویژه در نیم فصل دوم خریدهای خوبی داشت که همگی به قهرمانی پرسپولیس کمک کردند. همین اوستون اورونوف یا عبدالکریم حسن و عیسی آل کثیر که چقدر تأثیرگذار ظاهر شدند.

یعنی می‌گویید اوسمار ویرا تأثیری نداشت؟
نه اینکه تأثیری نداشته باشد؛ می‌خواهم یک مثال بزرگ تر بزنم. شما بگویید پپ گواردیولا در چه تیم‌هایی مربیگری کرده است؟

بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی! چطور؟
درست گفتید! این سه تیم از غول‌های اروپا هستند که همیشه مدعی قهرمانی بوده و بهترین بازیکنان و ستاره‌های فوتبال دنیا را در اختیار دارند. اگر گواردیولا سرمربی لیدز یونایتد بود باز هم می‌توانست این همه جام بگیرد؟

قطعا نه!
آفرین! تیم منچسترسیتی یا تیم‌های گواردیولا را دست ابرام چرخی هم بدهید قهرمان می‌کند. منظور من این بود که این قدر نباید درگیر اوسمار ویرا باشیم. او مربی خوبی بود اما تیم خوب تری نصیب اش شد. همین رضا درویش کلی پای او ایستاد و انتقادات را به جان خرید تا این مربی برزیلی روی نیمکت پرسپولیس بنشیند و حالا که قهرمان شده کلاس می‌گذارد و می‌رود.

با جدایی ویرا پرسپولیس به مشکل نمی‌خورد؟
نه! ویرا از برانکو که بزرگ تر نیست. برانکو در پرسپولیس با ستاره‌های این تیم، مربی موفقی بود اما بعد از آن کجا موفق نشان داد؟ از عربستان اخراج شد؟ با عمان هم جام ملت‌های ناموفقی را سپری کرد و عذرش را خواستند و الان هم می‌بینید در تیم ملی چین نتوانسته خیلی انتظارات را برآورده کند. اوسمار ویرا هم تا جایی که من شنیدم از تایلند پیشنهاد دارد و می‌خواهد به این کشور برود. آخر فوتبال تایلند کجا و ایران کجا؟

شاید هم پیش خودش گفته است که به عنوان قهرمان برود بهتر است و همیشه یک جای عالی برای آینده مربیگری خود دارد؟
نمی‌دانم چه فکری کرده اما پرسپولیس نباید خودش را معطل اوسمار ویرا کند. الان زمان مناسبی برای انتخاب سرمربی است و باید انشالله بهترین انتخاب انجام شود تا فرصت از دست نرود.

پیشنهاد شما سرمربی خارجی است یا داخلی؟
دست من باشد مهدی تارتار یا حسین عبدی را به عنوان سرمربی انتخاب می‌کنم. البته یحیی گل محمدی و علی دایی هم مربیان خوبی هستند ولی ظاهرا مشکلاتی وجود دارد که نمی‌توانند هدایت پرسپولیس را قبول کنند. مهدی تارتار و حسین عبدی خاک این فوتبال و پرسپولیس را خورده و در این سال‌ها خودشان را ثابت کرده اند. چرا نباید به یکی از این دو یا حتی هر دو با هم اعتماد کرد؟

اما قبول کنید روی سرمربی خارجی فشار کمتری است.
این هم به فوتبال غریبه پسند ما برمی‌گردد. اگر یک مربی ایرانی می‌آوردیم و مثل اوسمار در اولین بازی خود در اراک به آلومینیوم می‌باخت بیچاره اش می‌کردیم. آن قدر فشار می‌آوردیم که شاید تا آخرفصل هم دوام نمی‌آورد اما سرمربی خارجی مصونیت دارد! این حرف شما را قبول دارم ولی متأسفانه به فرهنگ فوتبال ما برمی‌گردد.

به عنوان سئوال آخر فکر می‌کنید پرسپولیس در خط دفاع نیاز به خرید دارد؟
مرتضی پورعلی گنجی که به نظر من بهترین دفاع وسط ایران است برمی‌گردد. اگر گولسیانی هم بماند من فکر می‌کنم فقط یک دفاع راست ذخیره برای دانیال اسماعیلی فر می‌خواهیم. پرسپولیس تیم خوبی است که اسکلت آن اگر حفظ شود باز هم فصل آینده شانس اول قهرمانی در لیگ برتر خواهد بود.

نظرات بینندگان