رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

بررسی توفان‌ها با ماهواره کوچک ناسا

محققان ناسا یک ماهواره کوچک ساخته‌اند که هم‌اکنون به بررسی توفان‌ها می‌پردازد و قادر است در آینده به پیش‌بینی صحیح‌ آب‌وهوا کمک کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، محققان ناسا یک ماهواره کوچک ساخته‌اند که هم‌اکنون به بررسی توفان‌ها می‌پردازد و قادر است در آینده به پیش‌بینی صحیح‌ آب‌وهوا کمک کند. ظاهرا ناسا در حال آزمایش یک ماهواره کوچک است که می‌تواند با دقت بالایی به پیش‌بینی وضعیت هوا بپردازد.

این ماهواره به اندازه یک جعبه کفش است و ” RainCube” نام دارد. می‌توان گفت این ماهواره یک “تاسواره”( CubeSat) است. تاسواره نوعی از ماهواره‌های کوچک است که به صورت ماهواره‌های متشکل از واحدهای مکعبی است و وزنی حدود ۱۳۰۰ گرم دارد.

ماهواره ناسا

” RainCube” از ابزارهای کوچکی استفاده می‌کند تا در زمان واقعی وقوع توفان، آن‌ها را بررسی کند. آزمایش این ماهواره در ماه ژوئیه سال جاری از “ایستگاه فضایی بین‌المللی” تا ارتفاعات پایین زمین صورت پذیرفت.

اولین تصویری که این ماهواره گرفت، از یک توفان در مکزیک بود که در ماه “آگوست” به ثبت رسید. در ماه جاری نیز این ماهواره توانست تصویری از “توفند فلورنس” به ثبت برساند.

“توفند” یا “گردباد دریایی” به یک سامانه جوی به شدت متلاطم ‌می‌گویند که مشخصه آن یک مرکز کم فشار است که همراه با بارندگی شدید توام با بادهای با سرعت و سیلاب است.

“توفند فلورنس” توفند قدرتمندی است که هم‌اکنون بر فراز اقیانوس اطلس قرار دارد و ایالت‌های میانه ساحل اقیانوس اطلس و جنوب شرقی آمریکا را تهدید می‌کند. این توفند ششمین توفند نام‌گذاری شده و اولین توفند بزرگ فصل توفندی ۲۰۱۸ اطلس است که از یک موج استوایی قوی از ساحل غربی آفریقا در ۳۰ اوت ناشی شده‌ است.

” RainCube” توانسته تاکنون آزمایشات خود را با موفقیت سپری کند.

ناسا امیدوار است که این ماهواره را برای نظارت بر توفان‌های شدید و خشن استفاده کند. با وجود این‌که این ماهواره کوچک است، ولی به اندازه‌ای نیست که درون توفان گم شود. ” RainCube” از “رادار” استفاده می‌کند تا تا توفان‌ها را نظاره‌گر باشد.

عملکرد ماهواره ساخت ناسا شبیه خفاش است که می‌تواند حتی در محیطی تاریک به پرواز خود ادامه دهد. این ماهواره در بالای خود بخشی “چتر” مانند دارد که سیگنال‌های رادیویی و یا رادارها را به محیط ارسال می‌کند. گفتنی است، هزینه ساخت این ماهواره نیز کم است.

سیگنال‌های راداری به داخل توفان راه می‌یابند و سپس رادار یک “اکو” دریافت می‌کند. “اوا پرال”، محقق اصلی این پروژه گفت: زمانی‌که سیگنال‌های راداری به لایه‌های عمیق توفان نفوذ می کنند، میزان باران در آن لایه‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند. در آن وضعیت ما می‌توانیم تصویری از فعالیت‌های درون توفان ببینیم.

محققان با پیشرفت‌های این ماهواره در آینده قادر خواهند بود به پیش‌بینی بهتر وضعیت حرکت باران و برف بپردازند و وصعیت آب‌وهوایی را صحیح‌تر پیش‌بینی کنند.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.