به بهانه تولد بهرام بیضایی

 بهرام بیضایی، نویسنده و کارگردان صاحب سبک سینمای ایران در پنجم دی سال ۱۳۱۷ چشم به جهان گشود.

اینتیتر – آوا سپهر؛ بهرام بیضایی، کارگردان نامداری که زندگی هنری پرفراز و نشیبی را در سینمای ایران سپری کرد و اسیر ممیزی های بسیاری شد اما با قدرت به کارش ادامه داد و آثار بی بدیل و ماندگاری را از خود به جای گذاشت. این نویسنده و کارگردان همانند همدوره ای هایش ( زنده یاد علی حاتمی و ناصر تقوایی) یکی از ستون های اصلی سینما و تئاتر ایران به شمار می رود. آثار وی ریشه در گوشت و پوست فرهنگ اصیل ایرانی دارد.

وی در خانواده ای ادیب و هنرمند زاده شد و از همان ابتدا جوهره ی هنر در او پرورش یافت. بیضایی از درس و مدرسه بیزار بود و در همان دوران کودکی ذوق نویسندگی در وجودش نمایان شد و شروع به نوشتن کرد. او پس از آنکه دیپلمش را گرفت، دانشجوی رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران شد اما کمی بعد از تحصیل، از دانشگاه انصراف داد و به کارمندی روی آورد. در همین دوران یک تعزیه دید و دنیایش عوض شد. او از سال ۱۳۴۰ به صورت جدی کارش را در زمینه نویسندگی و نمایشنامه نویسی آغاز کرد و پنج سال پس از آن کارگردانی نمایش را نیز تجربه کرد. او در سال ۱۳۵۰ اولین فیلم بلند خود را به اسم رگبار ساخت.

بیضایی به مدت پنج دهه البته نه به صورت مستمر در سینما و تئاتر ایران فعالیت کرد و آثاری منحصر به فرد را خلق کرد. وی هم اکنون در آمریکا زندگی می کند و مشغول تدریس و نمایشنامه نویسی و بردن تئاتر روی صحنه است.

به بهانه تولد بهرام بیضایی، آثار برگزیده این استاد بزرگ را مرور می کنیم.

به بهانه تولد بهرام بیضایی

بدون شک مرگ یزدگرد یکی از مشهورترین آثار بیضایی است که در سال ۱۳۶۰ کارگردانی کرده است. فیلمی که در اولین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر برای اولین و آخرین بار اکران شد و تا به امروز در گروه فیلم های توقیفی سینمای ایران قرار دارد.

عمو سیبیلو، رگبار، سفر، غریبه و مه،کلاغ و چریکه‌ی تارا جزو اولین فیلم هایی هستند که بیضایی در آغاز کارش در سینما ساخت.

از دیگر آثار ماندگار وی در دهه شصت و هفتاد میتوان به فیلم های باشو، غریبه‌ی کوچک، شاید وقتی دیگر، مسافران و گفتگو با باد اشاره کرد.

بیضایی فیلم جنجالی سگ‌کُشی را پس از چند سال دوری از سینمای ایران ساخت. این فیلم به نوزدهمین دوره جشنواره فجر رسید و فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران شد.

به بهانه تولد بهرام بیضایی

وقتی همه خوابیم آخرین اثریست که وی در سینمای ایران خلق کرده است.

تحریریه این تیتر، زادروز بهرام بیضایی، نویسنده و کارگردان بی بدیل سینمای ایران را به ایشان و اهالی سینما تبریک می گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.