به بهانه تولد خسرو خسروشاهی

هفتم دی ماه سال یک هزار و سیصد و بیست هجری شمسی، خسرو خسروشاهی یکی از بزرگان صدای ایران زمین، متولد شد.

اینتیتر – آوا سپهر؛ امکان ندارد فیلم های آلن دلون را دیده باشید و بیشتر از بازیگری اش از صدای گرم خسرو خسروشاهی لذت نبرده باشید. خسرو خسروشاهی با آن صدای خاص و بی نظیرش خاطرات زیادی را برای طرفداران سینما رقم زده است. صدای دلنشین او به گونه ای بر روی کاراکترهای سینما می نشیند که باور پذیرتر از صدای واقعی آنها نمایان می شود. چه بسا شخص آلن دلون در جایی می گوید: ” صدای دوبلور ایرانی من از دیگر دوبلورها به من کاراکترهای من هماهنگی بیشتری دارد.”

به جرات می توان گفت خسرو خسروشاهی، “آلن دلون، آمیتاپ باچان، آل پاچینو و داستین هافمن” سینمای ایران است. شخصیت هایی که در ایران با صدای شیرین او در یادها مانده اند.

خسروشاهی از اوایل بیست سالگی اش وارد حرفه دوبلاژ شد و کارش را با دوبله صدای بازیگران ایرانی شروع کرد. وی در سال هزار و نهصد و شصت میلادی کاراکتر آلن دلون را در فیلم “زیر آفتاب سوزان” دوبله کرد.

امروز خسرو خسرو خسروشاهی وارد آخرین سال از دهه هفتاد زندگی اش شد. به بهانه تولد این دوبلور پرافتخار به معرفی آثار برگزیده اش پرداخته ایم.

به بهانه تولد خسرو خسروشاهی

 

او در دهه شصت و هفتاد میلادی در بسیاری از آثار آلن دلون به جای او سخن گفته است. از معروف ترین این آثار می توان به “عقرب، دو مرد در شهر، سامورایی، زمانی که دزد بودم، خداحافظ رفیق، آفتاب سرخ، دسته سیسیلی ها، زورو و شوک” اشاره کرد.

خسروشاهی در سه گانه پدرخوانده، شخصیت مایکل کورلئونه با بازی آل پاچینو را دوبله کرده است. صدای وی همچنین در آثار “بی خوابی، سرپیکو، بعدازظهر سگی و مخمصه” به جای کاراکترهای آل پاچینو شنیده می شود.

به بهانه تولد خسرو خسروشاهی

او در فیلم های “کریمر علیه کریمر، مرد بارانی و همه مردان رییس جمهور”، صداپیشه شخصیت داستین هافمن بوده است و در آثار “راننده تاکسی، نیویورک-نیویورک و آخرین قرون” با بازی رابرت دنیرو نیز سخن گفته است.

“اشک ها و لبخندها (دوبله کاراکتر ریچارد هایدن)، دکتر ژیواگو (دوبله کاراکتر تام کورتنی)، آسمانخراش جهنمی (دوبله کاراکتر استیو مک‌کوئین) و باغبان (دوبله کاراکتر آمیتاپ باچان)” از دیگر آثار شاخص خسروشاهی است.

تحریریه این تیتر، زادروز خسرو خسروشاهی، صدای ماندگار سینمای ایران را به ایشان و هنرمندان تبریک می گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.