رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

بیرانوند پنالتی زدن یامگا را آنالیز کرده بود اما… | قاتل خونسرد استقلال قابل پیش‌بینی نیست

اغراق نیست اگر بگوییم حساس‌ترین پنالتی تاریخ شهرآورد تهران را آرتور کوین یامگا در دقیقه ۷+۹۰ در شهرآورد شماره ۱۰۲ زد.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرورزشی، آرتور کوین یامگا که در چند فصل اخیر تبحر خود در زدن ضربات پنالتی را به خوبی نشان داده، پنالتی‌زن اول استقلال است و در لیگ برتر هم ضربات پنالتی را به گل تبدیل می‌کند.

نکته قابل توجه درباره ضربات پنالتی یامگا غیرقابل پیش‌بینی بودن آنهاست. در سال‌های اخیر اینطور جا افتاده که مربیان دروازه‌بانی با هر تیمی بازی دارند، به آنالیز ضربات پنالتی‌‎زن اول حریف می‌پردازند تا گلر خود را از سمت ضربه آن بازیکن آگاه کنند. چنین آنالیزی اما برای ضربات پنالتی یامگا هرگز امکان‌پذیر نیست! این بازیکن فرانسوی-کامرونی در رقابت‌های لیگ برتر بیست و سوم تاکنون دو ضربه پنالتی زده و تبدیل به گل کرده و پنالتی سوم خود برابر پرسپولیس را نیز تبدیل به گل کرد.

علیرضا بیرانوند و گروه آنالیز پرسپولیس، نحوه پنالتی زدن یامگا را آنالیز کرده بودند اما…

یامگا در جریان برد ۳ بر ۲ استقلال مقابل هوادار گل اول را از روی نقطه پنالتی زد. او توپ را درست به وسط دروازه علیرضا حقیقی فرستاد و جالب اینکه گلر باتجربه تیم هوادار به سمت چپ خودش پریده بود و دروازه را باز شده دید. در بازی با شمس آذر هم استقلال صاحب ضربه پنالتی شد که این بار یامگا توپ را به سمت راست گلر و البته فضای بالای دروازه فرستاد. در دیدار با پرسپولیس اما یامگا نه سمت چپ گلر زد و نه وسط بلکه به سمت راست علیرضا بیرانوند زد در حالی که گلر پنالتی گیر پرسپولیس به تصور اغلب پنالتی‌های ستاره فرانسوی به سمت چپ خود شیرجه زده بود!

این شانزدهمین ضربه پنالتی بود که قاتل خون‌سرد، آن را برای استقلال به گل تبدیل می‌کرد. پانزده پنالتی او مستقیم وارد دروازه شده بودند و تنها محسن فروزان در یک مورد موفق به مهار ضربه یامگا شده بود ولی این بازیکن در برگشت موفق شده بود آن را به گل تبدیل کند تا به یک پنالتی‌زن قهار در تیمش تبدیل شود.

جالب آن که یامگا این صحنه پنالتی به علیرضا بیرانوند را پیش از این پیش‌بینی کرده بود. در اصل می‌توان گفت از زمان جذب یامگا، استقلالی‌ها دغدغه چندانی برای زدن ضربات پنالتی نداشته‌اند. این در شرایطی است که آبی‌ها تا پیش از این وینگر فرانسوی، پنالتی‌های متعددی را از دست داده بودند و این موضوع به معضل بزرگی برای آنها تبدیل شده بود.

پس از پایان دربی پایتخت، ویدیوی جالبی از یامگا منتشر شد که او با حضور در برنامه فوتبال برتر مقابل محمدحسین میثاقی نشسته است. مکالمات و دیالوگ عجیبی که میان میثاقی و وینگر فرانسوی رد و بدل می‌شود که دقیقا مو به مو آن، بیان اتفاقاتی است که در دربی ۱۰۲ رخ داد. جایی که میثاقی پس از صحبت در خصوص خونسردی یامگا و تسلط او روی ضربات پنالتی، بحث را به سمت دربی پایتخت می‌کشاند و اینکه آیا اگر در ثانیه‌های پایانی این مسابقه حساس یک ضربه پنالتی برای استقلال به دست بیاید او پشت توپ می‌ایستد یا نه، که واکنش آرتور نیز در نوع خود جالب توجه است. در این مکالمه، میثاقی به بازیکن استقلال می‌گوید: فکر کن که در ثانیه آخر دربی پنالتی به دست آمده است… استقلال هم یک بر صفر عقب است… علیرضا بیرانوند هم آمار خوبی دارد و فکر می‌کنم بالای ۶۰ درصد پنالتی‌هایش را مهار کرده و آمار ۱۰ پنالتی اخیر او هم عجیب و غریب است… ثانیه آخر است و پنالتی برای استقلال به دست آمده است. می‌روی پنالتی را بزنی؟

یامگا نیز پاسخ جالبی به مجری برنامه فوتبال برتر می‌دهد. او می‌گوید که همیشه برای زدن ضربات پنالتی به سمت توپ می‌رود و در واقع دقیقه مسابقه یا حریف آن روز برایش اهمیتی ندارد که او این ادعا را روز گذشته مو به مو ثابت کرد و در دقیقه ۷+۹۰ با یک پنالتی دقیق، بازی را به تساوی کشاند.

نکته؛ خبرورزشی نیز قبل از شهرآورد ۱۰۲ نوشته و پیش‌بینی کرده بود: «رقابت دو ستاره استقلال و پرسپولیس از روی نقطه پنالتی!»

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.