تاثیر کیفیت خواب بر افزایش امید به زندگی

خواب با کیفیت بالا، امید به زندگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، طبق مطالعه جدیدی که در نشست علمی سالانه کالج قلب‌وعروق آمریکا و کنگره جهانی قلب‌وعروق ارائه شد، خواب خوب ممکن است نقشی کلیدی در محافظت در برابر بیماری‌های قلبی‌وعروقی و سایر انواع بیماری‌ها داشته باشد و احتمالا بر امید به زندگی تاثیر بگذارد.

کارشناسان دریافتند که حدود هشت درصد از مرگ‌ومیرها به هر دلیلی را می‌توان به الگوهای خواب نامناسب نسبت داد و جوانانی که عادات خواب بهتری دارند، کمتر در معرض مرگ زودرس هستند.

دانشمندان برای بررسی دقیق‌تر داده‌های ۱۷۲ هزار و ۳۲۱ شرکت‌کننده در نظرسنجی بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ را تجزیه‌وتحلیل کردند.

به منظور تعیین رابطه بین کیفیت خواب و امید به زندگی، محققان پنج عامل مختلف خواب با کیفیت را ارزیابی کردند که شامل مدت‌زمان خواب ایده‌آل (هفت تا هشت ساعت در شب)، مشکل به خواب رفتن کمتر از ۲ بار در هفته، مشکل خواب‌ ماندن کمتر از ۲ بار در هفته، عدم استفاده از داروهای خواب و احساس نیاز به استراحت پس از بیدار شدن حداقل پنج روز در هفته بود.

این تجزیه‌وتحلیل نشان داد کسانی که هر پنج عامل موثر خواب را داشتند در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که از صفر تا یک فاکتور خواب مطلوب را داشتند، ۳۰ درصد کمتر به هر دلیلی می‌میرند؛ ۲۱ درصد کمتر به دلیل مشکلات قلبی وعروقی جان خود را از دست می‌دادند و در آنان ۱۹ درصد احتمال مرگ ناشی از سرطان کمتر بود و ۴۰ درصد کمتر احتمال دارد که به دلایل دیگر (مانند تصادفات، عفونت‌ها یا بیماری‌های نورودژنراتیو) جان خود را از دست بدهند.

در میان مردان و زنانی که هر پنج معیار کیفیت خواب را گزارش کردند، امید به زندگی برای مردان ۴.۷ سال بیشتر و برای زنان تنها ۲.۴ سال بیشتر از آن‌هایی بود که هیچ یا تنها یکی از عوامل را نداشتند.

البته تحقیقات بیشتری برای کشف این تفاوت‌های جنسی مورد نیاز است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.