تصویب و یا رد لایحه بودجه حق مجلس است اما انتظار تخریب نداشتیم

رییس جمهوری با بیان اینکه توقع ما این بود که لایحه بودجه روند خود را طی کرده و به تصویب برسد، گفت: تصویب و یا رد لایحه بودجه حق مجلس شورای اسلامی است اما انتظار برخی مصاحبه‌ها و تخریب ها را نداشتیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: امسال ایام دهه فجر با ایام میلاد با سعادت دخت پیامبر اسلام (ص) حضرت زهرا (ع) و همچنین با سالروز میلاد حضرت امام خمینی (ره) مصادف است. برای ما سیره و راه پیامبر (ص) و ائمه هدی و حضرت فاطمه (س) بسیار حایز اهمیت است. آنها الگوی زندگی ما هستند و همانطور که قرآن مجید تاکید می‌کند پیامبر (ص) الگو است و اهل بیت پیامبر و معصومین (ع) الگوی زندگی ما هستند. ویژگی خاص حضرت فاطمه (ع) به عنوان بانوی بزرگ بیشتر می تواند برای زنان جامعه ما الگو باشد.

رییس‌جمهوری ادامه داد: مادر جایگاه بسیار بلند و والایی دارد و خداوند بعد از اطلاعت از خودش احسان به والدین را تاکید می‌کند. وقتی مقداری سن پدر و مادر بالا می‌رود توقع دارد فزرند با او به احترام و احسان رفتار کند و این وظیفه را خداوند در کنار اطاعت خود گذاشته است و این مقام بالای مادر و پدر را نشان می‌دهد که جایگاه بلندی در فرهنگ اسلام دارد.

روحانی با بیان این که جایگاه زن در جامعه از منظر اسلام مانند مرد حائزاهمیت است گفت: جایگاه زنان از لحاظ مقام انسانی و قرب به خداوند و رشد و کمال انسانی هیچ تفاوتی با مرد ندارد. خداوند در قرآن از مرد و زن کنار یکدیگر نام می‌برد و زنان دارای همان مقام و مرتبتی هستند که مردان هم از لحاظ معنوی هم از لحاظ انسانی و هم لحاظ تکالیف مهم اجتماعی دارا هستند.

رییس جمهوری افزود: امروز برای خلق حماسه سیاسی زنان همان کار را انجام می‌دهند که مردها انجام می‌دهند. در روزهای انقلاب و بعد از آن این چنین بود. در صف‌های رای این چنین و در انتخابات همین نقش را زنان ما ایفا می‌کنند.

وی با طرح این سوال که شاید بپرسید نقش مردها در انتخابات بیشتر است یا زنها، گفت: اگر زنان بیشتر شرکت کنند آنها تعیین کننده هستند و گاهی هم این گونه شده که در بعضی از اجتماعات می‌بینیم حضور زن‌ها پررنگ‌تر است. زنان جامعه از لحاظ سیاسی دارای این مقام هستند. بعد از انقلاب اسلامی به دور از افراط و تفریط زنان واقعاً در مسیر رشد حرکت کردند و در آغاز این دولت از لحاظ مدیریت، سهم زنان در مدیریت میانی و بالا ۵ درصد بوده الان ۲۵ درصد شده است. هدف ما ۳۰ درصد بود که امیدواریم تا پایان دولت به این عدد نزدیک شویم.

روحانی گفت: امروز در دولتی هستیم که سفرای زن دارد که این بی سابقه است. در شرایطی هستیم که یک مدیر عالی زن در صنعت برق و پتروشیمی داریم. در همین دولت این تحولات رخ داد. ما سفیر زن بلوچ اهل سنت داریم. آن قول ما مبنی بر حقوق اجتماعی مساوی برای همه بود. مذهب و شیعه و سنی و زن و مرد ندارد که ما امروز در عمل این کار را در دولت کردیم.

رییس جمهوری افزود: در همه آمارها که نگاه کنید چند سال پیش مدیران زن در دولت یازده هزار نفر بودند و از اول دولت دوازدهم به بیش از ۱۹ هزار نفر رسیده اند که رشد بسیار خوبی در زمینه مدیریت می بینید. زنها هرکجا وارد می شوند بخشدار، معاون استاندارد موفق هستند.

روحانی با بیان اینکه زنان هنرمند و فعال بسیاری در جامعه داریم، اظهار داشت: یکی از شاخص‌ها برای انقلاب اسلامی جایگاه زنان است که حقانیت انقلاب را نشان می‌دهد در حالی دشمنان ما این گونه تبلیغ می‌کردند که انقلاب زن‌ستیز است.

رییس جمهوری ادامه داد: حضرت زهرای اطهر (س) خطبه فدکیه را خواند. عظمت، علم و بلاغت را آنجا مشاهده می‌کنید. این خطبه را کنار نهج‌البلاغه بگذارید، گویی امیرالمومنین (ع) حرف می‌زند. این کلام را کنار سخن پیامبر (ص) بگذارید، گویی ایشان سخن می‌گویند. اینها شاگردان رسول خدا (ص) بودند.

وی نهضت اسلامی را یکی از افتخارات تاریخ ایران برشمرد و تصریح کرد: ما انقلاب‌های زیادی را در تاریخ داشتیم ولی نهضت اسلامی چیز دیگری بود. امام بالاترین هدف را در این انقلاب مدنظر قرار داد. همه به دنبال رفع یک مشکل بودند اما این فکر که این نظام غیرمعقول و غلط شاهنشاهی را از بین برده و یک نظام مردم‌سالار را در چارچوب اسلام ایجاد کنیم، کسی به آن فکر نمی‌کرد.

به گفته رئیس دولت تدبیر و امید، این سخن اگر در سال ۵۵ و ۵۶ به کسی می‌گفتیم؛ تعجب می‌کرد. کسی فکر نمی‌کرد در سال ۵۷ به ویژه بعد از نماز عید فطر این موج شکل بگیرد. سرعت انقلاب آنچنان بود که به شاه و رژیم مهلت تصمیم‌گیری نمی‌داد. تا او می‌آمد در موردی فکر کند، موج دیگر شکل می‌گرفت.

روحانی با بیان اینکه خداوند کاری کرد که نشان داد منطق و کلام بر شمشیر پیروز است، خاطرنشان کرد: دشمنان ما شمشیر، سلاح و امکانات سیاسی داشت اما سلاح امام کلام و منطق بود که با این سلاح بر شمشیر و قدرت نظامی پیروز شد. امام از درون رژیم سربازگیری کرد. آن کسی که در شورای سلطنت بود، به پاریس آمد و درخدمت امام از مقامش استعفا داد.

وی افزود: وقتی امام دستور داد که سربازان از پادگان‌ها فرار کنند، آنها از درون فرو ریختند. چرا شاه فرار کرد؟ شاه حادثه لویزان را در عاشورا دید. شاه تزلزل را در درون دولت خودش دید. امام پایه‌های حکومت استبدادی را لرزاند و طوفانی را ایجاد کرد که دنیا فکر نمی‌کرد.

رییس‌جمهوری با اشاره به مطالب مطبوعات در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ابراز داشت: شما اگر مطبوعات آن زمان را نگاه کنید، همه انگشت به دهان و حیرت‌زده بودند و می‌گویند اصلا نمی‌دانستیم سازماندهی به نام هیات‌ها، مساجد و حسینیه‌ها وجود دارد و یک نوار با تلفن از پاریس منتقل می‌شود و چند ساعت بعد در کل کشور شنیده می‌شود. امام کار عظیم و بزرگی انجام شد و مردم با خلوص، فداکاری و ایثار به صحنه آمدند و این انقلاب را به پیروزی رسانند. ما به ملت ایران، فرهنگ اسلام، انقلاب اسلامی و به امام‌مان افتخار می‌کنیم که توانست این حرکت عظیم و بزرگ را در تاریخ رقم بزند.

روحانی افزود: امام به یک رهبر دنیا تلفن نکرد که ما به‌حق هستیم و شما به ما کمک کنید. امام (ره) به یک رهبر دنیا نامه ننوشت که شما به ما کمک کنید. وقتی در پاریس هم با امام (ره) مصاحبه می‌کردند و من آن خبرنگاران را به خاطر دارم که می‌گفت اگر شما نیاز به اسلحه داشته باشید از چه کشوری اسلحه می‌آورید از سوریه یا از لیبی.

وی خاطرنشان کرد: امام فرمود ما نیاز به اسلحه نداریم مردم ما پیروز می‌شوند. اگر بر فرض روزی نیاز به سلاح داشتیم از انبارهای اسلحه شاه. امام (ره) این را در پاریس گفت. امام با این روح مطمئن و با این اراده آهنین آمد و با آن نظام مستبد و کهنه و پوسیده متکی به قدرت‌های بزرگ را به هم ریخته و مردم را آزاد کرد.

رییس جمهوری یادآور شد: ما به انقلاب اسلامی افتخار می‌کنیم و البته باید انقلاب را مراقبت کنیم تا در مسیر خودش و در خط امام و در مسیر حق خود و در مسیر اخلاق باشند و نگذاریم یک وقتی کسانی بخواهند انقلاب ما را منحرف کنند و همه در کنار هم بتوانیم این انقلاب را به پیروزی نهایی برسانیم همه هدف‌هایی که انقلاب ما داشت.

رییس دولت دوازدهم با اشاره به فرایند بررسی لایحه بودجه در مجلس و رد گزارش کمیسیون تلفیق در روز گذشته گفت: ما طبق زمان و قانون حتی یکی دو روز هم زودتر بودجه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم.

روحانی افزود: من مردم را گواه می‌گیرم که امسال مانند همه سال‌ها و بلکه بیشتر چون ما در ستاد اقتصادی دولت چندین هفته جلساتمان را به بودجه اختصاص دادیم و واقعاً دولت در حد توان بهترین بودجه‌ای را که می‌توانست تهیه و تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

وی بیان کرد: توقع ما این بود که این بودجه روند خود را طی کند به تصویب برسد و مردم از مقررات این بودجه بهره‌مند شوند. اینکه نمایندگان مجلس بودجه‌ای را تصویب یا رد کنند حق آنهاست ما نمی‌توانیم در این جا بگویم که اگر ما لایحه‌ای را به مجلس دادیم آنها موظف هستند تصویب کنند. هر چه نظر خود آنهاست و طبق نظر آنها عمل خواهد شد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اما در این بودجه دو ماه حرف‌هایی زده شد، مصاحبه‌هایی انجام شد، وعده‌هایی داده شد، تخریب‌های صورت گرفت که مورد انتظار ما نبود. حالا اگر یک رسانه‌ای این کار را انجام داده است مورد انتظار ما نبود، اگر یک نماینده‌ای جمله‌ای را بیان کرده مورد انتظار ما نبود.

رییس دولت تدبیر وامید گفت: ما واقعا در این بودجه زحمت کشیدیم و می‌خواستیم این بودجه در کمیسیون‌های مجلس و در کمیسیون تلفیق و در صحن علنی کامل‌تر شود. ما که یک بودجه‌ای را تهیه می‌کنیم ممکن است یک جاهایی هم نقص داشته باشد. اما متاسفانه آن اهدافی که ما در بودجه داشتیم آن اهداف مورد توجه نمایندگان در کمیسیون تلفیق قرار نگرفت.

وی اظهار کرد: هدف ما این بود که ارزش پول ملی را بالا ببریم، ما می‌خواستیم کاری کنیم که اگر سال آینده دلار ما ۱۵ هزار تومان، ۱۶ هزار تومان، ۱۴ هزار تومان یا ۱۲ هزار تومان شد، بودجه ما لنگ نشود. اگر شما بودجه را بر مبنای ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان ببندی، اگر قیمت ارز پایین آمد چه کار می‌کنید؟ چه چگونه اداره می‌کنید؟ این می‌شود موهوم و یک درآمدی که واقعی نیست.

رییس جمهوری گفت: من خدا را گواه می گیرم تمام تلاش ما از یک سال گذشته این است که پایان این دولت به دو آرزو دست پیدا کنیم. کشوری که در برابر کرونا از مشکلات اصلی عبور کرده باشد، کشوری که از تحریم‌ها و از مشکلات اصلی تحریم عبور کند. آرزوی ما همین ۲ هدف است و آن را دنبال می‌کنیم.

روحانی ادامه داد: ما در بودجه هم همین را گفتیم. وقتی ما در بودجه به دنیا علامت می دهیم و می‌گوییم ارز ۱۱۵۰۰ تومان همه دنیا می‌فهمند یعنی چه، وقتی ما می‌گوییم این ارز را متعادل می‌کنیم همه می‌دانند یعنی ما درآمد ارزی خیلی بیشتر از امسال را برای سال آینده پیش‌بینی کردیم.

رییس دولت دوازدهم افزود: وقتی ما در بودجه می‌گوییم فروش نفت باید دو میلیون و ۳۰۰ هزار باشد این پیام را همه دنیا می‌گیرند و همه می‌فهمند یعنی چه. ما پیام‌های مهمی را در بودجه دادیم و متاسفانه برخی‌ها به این پیام‌های مهم توجه نکردند.

رییس جمهوری گفت: ما می‌خواستیم مردم آینده بهتری را مدنظر داشته باشند، و می‌خواستیم تولید حرکت بهتری داشته باشد، ما می‌خواستیم جهت تولید را سال آینده هم ادامه دهیم، ما نمی‌خواستیم در معادن کاری کنیم که دیگر برای طرف به‌صرفه نباشد و معدن خود را تعطیل کند و با مالیات‌های سنگین در آن را ببندد و ما نمی‌خواستیم این کار را بکنیم. ما نمی‌خواستیم کاری کنیم که محصولات در پتروشیمی و فولاد و در همه جا مشکلاتی پیش بیاید که بازار سرمایه ما دچار مشکل شود.

روحانی اضافه کرد: ما نمی‌خواستیم قیمت سوخت را برای سرانه مهم کشور ۵ برابر کنیم. این شد درآمد؟ اینکه ما قیمت سوخت را ۵ برابر کنیم که چه شود؟ ما بلد بودیم این کارها را انجام دهیم.

ما نمی‌خواستیم رانت ایجاد کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی از تغییرات کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه اظهار داشت: اینکه ماشین لوکس را از مناطق آزاد وارد سرزمین مادر و اصلی کنیم و بعد بیاییم رانت بزرگی درست کنیم، این را ما نمی‌خواستیم. این رانت را هم ما بلد بودیم ولی نکردیم چراکه نمی‌خواستیم رانت به وجود آید. معیشت مردم برای ما مهم است.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: ما هم معتقد به اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم ولی این کار باید به تدریج انجام شود. می‌گویند این رز را گرفته ولی کالا گران‌تر است. می‌دانید نقل و انتقال ارز چقدر هزینه دارد؟ شما می‌دانید با این وضع تحریم‌ها نقل و انتقال مالی چگونه است؟ شما می‌دانید وضعیت حمل و انتقال کالاها چگونه است؟ بیمه چگونه است؟

روحانی با بیان اینکه اگر این ارز را تغییر دهید می‌دانید مردم با چه وضعیتی روبه‌رو می‌شوند، تصریح کرد: ما در چندین نوبت حساب کردیم. تنها راه حل این بود که ارز ۴۲۰۰ تومانی به تدریج اصلاح شود. برنج، شکر و حبوبات و… را به تدریج خارج کردیم. اصلاح باید تدریجی باشد. نگران معیشت مردم بودیم. نگران تورم بودیم.

وی با تاکید بر اینکه آنچه کمیسیون تلفیق تصویب کرده بود، نه با واقعیت و نه معیشت مردم انطباق داشت و نه منطبق با شکستن تحریم‌ها بود، خاطرنشان کرد: مجلس این تغییرات را نپسندید. تا اینجا حرفی برای گفتن نداریم چون اگر این روند ادامه می‌یافت، بودجه در شورای نگهبان رد می‌شد چون شاکله لایحه بودجه عوض شده بود.

شکست ترامپ برخی را ناراحت کرده است

رییس‌جمهور با اشاره به ماجرای بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس دهم ابراز داشت: اینکه چه کار کنیم، عین این مسئله را سال قبل هم داشتیم که کلیات لایحه بودجه رد شد که رئیس‌ مجلس گفت تغییرات کمیسیون تلفیق رد شده است و لایحه بودجه دولت بررسی شد. چرا این کار انجام نشد؟ پارسال هم این کار را کردند. مجلس عوض شده ولی قانون و آیین‌نامه همان سال است. امروز دولت نظر خود را به مجلس اعلام می‌کند پارسال هم همین داستان بوده و رویه اینچنین بوده است و استنباط خود را از قانون و مجلس اعلام می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه درست نیست سردارانی در میدان جنگ در برابر دشمنان باشد و عده‌ای پشت دشمنان علیه این سرداران سنگر بگیرند، عنوان کرد: همه باید یاری کرده و ما را کمک کنند. ما روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم. ما داخل یک جنگ هستیم. اگر کسی باور نکرده، باید در افکار خود تجدیدنظر کند. مگر می‌شود جنگ را انکار کرد؟ شکست ترامپ برخی را ناراحت کرده است. مگر می‌شود جنون و قانون‌شکنی ترامپ و جنگ تحمیلی را انکار کرد؟

وی با تاکید بر اینکه انکار دشمنان ننگ بوده و به ضرر کشور است، یادآور شد: مشکلات را می‌دانند که بخش اعظم آن به خاطر تحریم است ولی یک جمله هم نمی‌گویند. برخی از آنها فحش به آمریکا نمی‌دهند، تازه ادعای ضدآمریکایی بودن را هم دارند. فحش برای دولت است، فقط بلدند به رئیس‌جمهور فحش بدهند. ما یک دولت و ملت هستیم.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه در این شرایط سخت تحریم باید از تحریم‌ها فرصت بسازیم، بیان کرد: اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان به ۵۷۰۰ شرکت رسیده‌اند در حالی که در آغاز دولت ۵۰ شرکت بودند، از فرصت تحریم ایجاد شدند. اگر این تحریم نبود، برخی از این عزیزان شاید انگیزه نداشتند. کرونا معظل بود اما امروز چقدر از افراد در ساخت واکسن، دارو و تجهیزات کمک می‌کنند؟

روحانی ادامه داد: در فرصت کرونا ایثار و فداکاری از این ملت دیدیم که شبانه‌روز با اصول بهداشتی و واکسن کار کردند. راننده‌های عزیز ما شبانه‌روز کار کردند. از کشاورزان صنعتگران و فعالان ما تشکر می‌کنیم چراکه خدمات ما تعطیل نشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.