تمرین سرمایه‌گذاری بلندمدت و پربازده با سهامدار شدن متولدین ۱۴۰۱

علی اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس ضمن تشریح جزئیات نحوه تخصیص سهام به متولدین ۱۴۰۱ اظهار کرد: اولین صندوق‌های سهامی که در سال ۱۳۸۷ تأسیس شدند، ۵۰۰ تا ۶۰۰ برابر بازدهی داشته‌اند. این سود در هیچ بازاری اتفاق نیفتاده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از سنا، علی اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس  درباره تخصیص سهام به متولدین ۱۴۰۱ اظهار کرد: برخی مشوق‌های فرزندآوری در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب سال ۱۴۰۱ ذکر شده بود که یکی از آن‌ها تخصیص یونیت‌ صندوق‌های در سهام یا سهامی (ETF) به متولدین سال ۱۴۰۱ به بعد است. در همین راستا به متولدین ۱۴۰۱ مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جهت خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های در سهام قابل معامله در بورس تخصیص داده شده است.

رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس درباره سازوکار تخصیص واحد سرمایه‌گذاری صندوق گفت: در ابتدا ولی ِقانونی باید به سامانه درگاه خدمات ملی دولت هوشمند وارد شود. پیش از ورود والدین، ثبت احوال اطلاعات متولدین ۱۴۰۱ را به سامانه داده است. والدین صرفا باید خود را احراز هویت کنند و سپس درخواست خریدشان را ثبت کنند. این تخصیص فقط و فقط در حوزه صندوق‌های در سهام یا سهامی صورت می‌گیرد. سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت ماهانه فهرست همه صندوق‌های در سهام ETF را به همراه بازده یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه و سالانه به سامانه مذکور ارسال می‌کند.

ایرانشاهی با بیان اینکه والدین خودشان باید صندوق را انتخاب کنند، اظهار کرد: سازوکار خرید یونیت صندوق کاملا الکترونیک است و والدین باید بر اساس اطلاعاتی که سازمان بورس منتشر کرده است و تحقیقات خودشان تصمیم بگیرند که یونیت کدام صندوق را بخرند. در کنار نام صندوق و نام مدیر صندوق اطلاعات بازدهی صندوق‌ها درج شده است. در ادامه درخواست والدین از سوی درگاه مزبور به بانک ملی یا پست بانک ارسال می‌شود تا برای نوزاد حساب افتتاح شود. سپس حساب مزبور از طریق خزانه‌داری وزارت اقتصاد تامین اعتبار شده و درخواست به کارگزاری بانک ملی جهت خرید یونیت صندوق ارسال می‌شود، شرکت کارگزاری بانک ملی پس از دریافت کامل اطلاعات، اقدام به خرید یونیت صندوق نموده و اطلاعات آن را جهت توثیق به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام می‌نماید.

رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: صندوق‌های تخصیص داده شده تا ۲۴ سالگی فرد امکان فروش ندارد مگر اینکه فرد ازدواج کند یا مرحوم شود.

ایرانشاهی تاکید کرد: اولین صندوق‌های سهامی که در سال ۱۳۸۷ تأسیس شدند، ۵۰۰ تا ۶۰۰ برابر بازدهی داشته‌اند. این سود در هیچ بازاری اتفاق نیفتاده است. سود این صندوق‌ها برای خانوارها ملموس خواهد بود؛ چرا که تا ۲۴ سال امکان فروش ندارند. این اتفاق آموزشی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره جاماندگان ثبت نام طرح مذکور گفت: سازوکار این موضوع به وزارت امور اقتصادی و دارایی مربوط است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.