جزییاتی از کلاهبرداری‌های جدید اینترنتی

رییس پلیس فتا تهران بزرگ، جزئیات کلاهبرداری های جدید اینترنتی و روش پیشگیری از جرم را تشریح کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از میزان، سرهنگ داوود معظمی گودرزی گفت: بیشتر پرونده‌های پلیس فتا در پایتخت، مربوط به امور مالی و کلاهبرداری‌های اینترنتی است.

وی افزود: ایجاد رمز‌های دوم یک بار مصرف، باعث شد تعداد پرونده‌های فیشینگ تهران، بیشتر از ۵۰ درصد کاهش یابد که این قطعا دستاورد بزرگی است، اما همچنان عده‌ای از شهروندان گرفتار دام کلاهبرداران می‌شود.

رییس پلیس فتا پایتخت بیان کرد: در ماه‌های اخیر شاهد این هستیم که هنگامی که پیامک رمز دوم یک بار مصرف، ارسال می‌شود، نوع تراکنش نیز اعلام می‌شود که شهروندان باید به متن این پیامک‌ها توجه کنند.

این مقام انتظامی در پاسخ به این سوال که با چه ترفند‌هایی هنوز فیشینگ انجام می‌شود، بیان کرد: کلاهبرداران با تبلیغاتی مانند نصب اپلیکیشن بانکی، خرید شارژ و بسته اینترنت ارزان، شرکت در قرعه کشی، درج آگهی رایگان و … شهروندان را ترغیب به مراجعه به این سایت‌ها و درگاه‌های جعلی کرده و از اطلاعات حساب بانکی افراد سواستفاده می‌کنند.

رییس پلیس فتا پایتخت درباره نصب اپلیکیشن بانکی ادامه داد: به شهروندان توصیه می‌کنیم برای نصب اپلیکیشن‌های بانکی، تنها به سایت‌های بانک‌ها مراجعه کنند و ترجیحا از جستجو در سایر سایت‌ها جلوگیری کنند.

سرهنگ گودرزی با اشاره به درج آگهی رایگان گفت: عده‌ای با سواستفاده از اطلاعات این سایت ها، اقدام به ارسال پیامک به مشتریان کرده و ادعا می‌کنند برای ثبت آگاهی باید مبلغی هرچندناچیز، پرداخت شود. هنگامی که فرد اطلاعات حساب بانکی خود را در این درگاه‌های جعلی وارد می‌کنند، موجودی حساب خود را از دست می‌دهند.

این مقام انتظامی درباره خرید شارژ و بسته اینترنت ارزان اظهار کرد: هنگامی که افراد کلید واژه‌هایی مانند خرید شارژ و بسته اینترنت ارزان را در موتور‌های جستجوگر جستجو می‌کنند، در اغلب موارد، وارد اولین سایت می‌شود و تصور می‌کنند اولین سایت، معتبرترین سایت است در حالیکه این امر صحت ندارد.
وی افزود: اولین بودن، نشانه اعتبار سایت نیست و باید دقت کرد سایت معتبر را جستجو کنیم. اگر در سایت‌های نامعتبر، اطلاعات کارت‌های خود را وارد کنیم، در دام کلاهبرداران ایترنتی گرفتار می‌شویم.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.