جلسات بررسی بودجه در هفته اول در سه شیفت برگزار می‌شود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در هفته اول جلسات بررسی لایحه بودجه به صورت سه‌شیفت برگزار می شود و در ادامه به صورت دو شیفت برگزار خواهد شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، لایحه بودجه ۱۴۰۰ که ارجاعی از کمیسیون تلفیق است در دستور کار روز سه‌شنبه نشست علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد و «محمدرضا صباغیان بافقی» نماینده مردم مهریز در تذکری با استناد به بند ج ماده ۱۰۸ آیین نامه داخلی گفت: براساس این ماده رییس جمهور باید با حضور در مجلس درباره یارانه‌ها، فروش نفت و نرخ ارز توضیحاتی را ارائه و از آنها دفاع کند که این موضوع به سود مجلس و دولت است و ابهامات نیز مرتفع و اعتماد بیشتر می شود.

نماینده مردم مهریز با استناد به تبصره ۴ ماده ۱۰۸ آیین‌نامه داخلی نیز گفت: دولت همچنین گزارش عملکرد بودجه سال گذشته درباره بودجه شرکت‌ها و موسسات و بیمه‌ها را باید ارائه می‌کرد تا دیوان محاسبات آن را بررسی و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به طور همزمان با بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ آن را مورد رسیدگی قرار می‌داد. اما عدم توجه به این موضوع موجب شده تا جداول مربوط به بودجه شرکت‌ها در اختیار نمایندگان نباشد.

وی با استناد به ماده ۱۸۳ آیین‌نامه داخلی در دیگر تذکر خود گفت: جلسات بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به صورت سه شیفت اعلام شده در صورتی که طبق قانون حداقل ۸ ساعت برای هر جلسه در نظر گرفته شده است و بهتر بود بودجه با آرامش و دقت بیشتری در جلسات دو شیفته بررسی شود.

«محمدباقر قالیباف» در پاسخ به تذکرات این نماینده مجلس گفت: بر اساس قانون رییس جمهور باید برای دفاع از کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ در مجلس حضور پیدا می‌کرد به همین دلیل بنده از ۱۰ روز قبل نامه کتبی به ریاست جمهوری نوشته و از ایشان به طور رسمی دعوت کردم.

وی با بیان اینکه در فرصت کم باید بخش‌های درآمدی بررسی و تصویب شود، عنوان کرد: جداول نیز در این زمان قابل بحث نیست و در فرصت آینده تنظیم و نهایی خواهد شد. البته برگزاری جلسات بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر اساس آیین‌نامه طبق نظر هیأت رئیسه است و ما با توجه به محدودیت‌ها این تصمیم را گرفتیم که در هفته اول جلسات به صورت سه‌شیفت برگزار شود و در صورت روند افزایش بررسی لایحه بودجه به صورت دو شیفت این کار ادامه خواهد یافت.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.