خودروهای حاضر در فروش دور دوم در اردیبهشت ۱۴۰۲

در حالی که دور اول فروش خودرو با مکانیزم نوبت دهی تعیین تکلیف شد سیاست گذار خودرویی وعده برگزاری دور دوم را در اردیبهشت ماه داده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از اکو ایران، اولین طرح فروش خودرو با مکانیزم نوبت دهی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو تعیین تکلیف شد. سیاست گذار خودرویی وعده برگزاری دومین مرحله فروش محصولات شرکت های خودروساز را با مکانیزم جدید در نیمه اردیبهشت ۱۴۰۲ داده است. اولین مرحله فروش خودرو بدون قرعه کشی با حضور ۹ خودروساز برگزار شد.

مدیرعامل ایران خودرو گفت این احتمال وجود دارد که در دومین مرحله از فروش خودرو با ساز و کار نوبت دهی شرکت تحت مدیریتش غایب باشد. با توجه به اظهارات علیمردان عظیمی به نظر می رسد در دور دوم فروش محصولات خودروسازان در سامانه یکپارچه تنها خودروسازی سایپا به عنوان یکی از دو خودروساز بزرگ کشور در کنار برخی خودروسازان خصوصی حضور داشته باشد.

ایران خودرویی ها در دور اول فروش خودرو بدون قرعه کشی توانستند حدود ۷۸۰ هزار تقاضا را به خود جلب کنند. این میزان تقاضا با توجه به ثبت نام حدود ۹۳۵ هزار نفری نشان می داد آبی های جاده مخصوص بیش از ۸۳ درصد تقاضا را به خود اختصاص داده اند. به رغم این تقاضا اما چرا مدیرعامل ایران خودرو از غیبت این خودروساز در دومین طرح فروش بدون قرعه کشی خبر داده است؟ به نظر می رسد دلیل این مساله را باید در حواشی عرضه محصولات فروخته شده این خودروساز در دور اول و تحویل آنها در سال ۱۴۰۳ جست و جو کرد. در واقع این حجم تقاضا خود تبدیل به پاشنه آشیل برای خودروساز ساکن کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص شده است. فراموش نکنیم هر شرکت خودروساز توان تولید مشخصی دارد و بیش از آن نمی تواند در خطوط تولید محصولات خود را تکمیل کند. اولین مرحله فروش محصولات شرکت های خودروساز با ساز و کار نوبت دهی علاوه بر ایران خودرو و سایپا شاهد حضور هفت خودروساز خصوصی یعنی بهمن موتور، مدیران خودرو، کرمان موتور، آرین پارس موتور، ایلیا خودرو، فردا موتور و مکث موتور بود.

بنابراین با توجه به اظهارات مدیرعامل ایران خودرو تا اینجای کار باید دور حضور ابی های جاده مخصوص را در دومین طرح فروش بدون قرعه کشی خط کشید. اما به نظر می رسد سایپایی ها پای ثابت طرح های فروش سامانه یکپارچه هستند. مشخص نیست علاوه بر نارنجی های جاده مخصوص از میان هفت شرکت خودروساز خصوصی کدام یک خود را آماده حضور در طرح فروش صمت خواهند کرد؟ به احتمال زیاد شرکت های مانند ایلیا خودرو، آرین پارس موتور که در حال حاضر تنها یک خودرو را در سبد محصولاتی خود دارند در دویمن مرحله از طرح فروش بدون قرعه کشی که در نیمه اردیبهشت سال جاری برگزار خواهد شد حضور داشته باشند. خودروسازان خصوصی مانند بهمن موتور، کرمان موتور و مدیران خودرو که سبد محصولاتی متنوع تری دارند نیز می تواند در دومین طرح فروش با ساز و کار قرعه کشی حضور پیدا کنند اما این احتمال وجود دارد که تغییراتی در محصولاتی که در دسترس متقاضیان قرار می دهند، ایجاد کنند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.